"שרדתי התעללות רגשית ואלימות קשה של אמי כלפיי"

"מאז שהייתי תינוק אני סובל מנזק נוירולוגי שנגרם לי כתוצאה מטלטולים של אמי", חושף גדעון רז, "בשנים האחרונות אני מפעיל בהתנדבות בביתי קבוצת תמיכה למבוגרים שכמוני עברו התעללות נפשית ופיזית"

מאת גדעון רז, הבעלים של "רזי הבריאות"

רק לפני תשע שנים צצו במוחי זיכרונות ילדותי הקשה בניו יורק מלפני כמה עשרות שנים. במהלך סדנה להעצמה עצמית – לאחר טיפולים פסיכולוגיים רבים שעברתי – התחלתי להיזכר בטלטולים הקשים שעברתי על ידי אמי כשהייתי תינוק. אפילו זכרתי שבגיל שנה ועשרה חודשים סבלתי מאמנזיה. התעוררתי במיטת התינוק והמחשבה הראשונה שחלפה במוחי הייתה: 'איך אני בורח מפה?'. לחדר נכנסה אישה, ומיד הרגשתי שלא אצליח לברוח. זו הייתה אמי. במשך כל שעות היום נכנסו לבית קרובי משפחה, שדיברו עם אמי אבל לא הכרתי אף אחד מהם. מסתבר שאמי טלטלה אותי כשהייתי תינוק. למרבה המזל, בפעם האחרונה זה קרה במרפאה, ובעקבות זאת היא נשלחה להסתכלות פסיכיאטרית ולאחר מכן החזירו אותה הביתה.

לאחר שנפסקו הטלטולים, החלו התעללות רגשית ואלימות קשה של אמי כלפיי. אם לא רציתי לאכול את האוכל שהכינה לי, כעונש לא קיבלתי ארוחה ואותו אוכל אף הוגש לי כמה פעמים – אפילו במשך שלושה ימים ברציפות, עד שלא הייתה לי ברירה אחרת אלא לאכול אותו. אני זוכר היטב שקיבלתי עונשים פיזיים מאמי וגם מאבי. מדי יום ראשון קיבלתי מכות עם מקל – אם צריך או לא. וזה לגמרי לא היה משנה מה עשיתי או לא עשיתי. גם שתי אחיותיי חטפו מכות. על בן הזקונים הם כבר ריחמו. אם אמא הייתה עסוקה, היא הייתה שולחת את אבא שירביץ לי – עם מקל, עם היד או עם צביטות, כאשר המכות היו מלוות ב'הצדקה' היהודית: 'חושך שבטו שונא בנו'. זה נפסק בגיל 16, כאשר התחלתי לעבוד מחוץ לבית והייתי חוזר הביתה בשעות מאוחרות.

גדעון רז ואשתו (אלבום פרטי)

הייתי הבן הבכור במשפחה בת ארבעה ילדים, אך בעקבות הילדות הקשה שעברנו אני, אחי ואחיותיי אני לא שומר על קשר עם אף אחד מהם וגם אין לי אף תמונה מילדותי. את הבית עזבתי בגיל 18. שנה לאחר מכן עליתי לישראל בהשראת הסטנדאפיסט האמריקני לני ברוס, שאמר בזמנו שזה בסדר לברוח – בהקשר של סרט הווידיאו בו תועד רצח הנשיא האמריקני ג'ון קנדי וכיצד ברחה ג'קי קנדי אשתו לאחר שבעלה נורה למוות על ידי מתנקש.

כיום, כשאני שומע דיווחים על מקרי התעללויות של הורים בילדיהם הקטנים, אני פשוט מזועזע ולפעמים לא יכול לתפקד במשך כמה שעות. בשנים האחרונות אני מנהיג קבוצת תמיכה של בוגרים, שעברו התעללות בילדותם. פעם בשבועיים כולם נפגשים אצלי בבית שבשכונת עיר גנים בירושלים כדי לתת חיזוק הדדי לי ולחברים ולחברות הקבוצה: גברים ונשים שעברו בילדותם דברים נוראים כמו: מכות והתעללות מינית – חלקם על ידי קרובי משפחה וחלקם על ידי אנשים אחרים.

לאחר שהזיכרונות הנוראים מילדותי עלו בבגרותי, הלכתי לכירופרקט שאבחן בבדיקתו שהגב העליון שלי מתאים לאדם שעבר טלטולים בצעירותו, שבעקבותיהם נגרם לי נזק ניורולוגי. רוב האנשים שעוברים טלטולים כאלה לא שורדים אותם או שסובלים מנזק מוחי חמור. הבעיה הרפואית שלי היא שאני לא מסוגל לתרגם משפה אחת לשפה שנייה – למרות שאין לי בעיה לקרוא ולדבר באנגלית וגם בעברית.

גדעון רז משפחתו (אלבום פרטי)

בשנת 1993 למדתי לטפל בשיטת הביו-תהודה בעזרת מכשיר מיוחד בשם: 'ביקום'. שיטת טיפול זו משיגה תוצאות מצוינות במקרים בהם הרפואה הקונבנציונלית לא מספקת מענה הולם במקרים כמו: אלרגיות, הפרעות הורמונליות (תסמונת קדם ווסתית, גיל המעבר – מנופואזה), חולשה, כאבים, סטרס ועוד. בקליניקה שלי אני נעזר בשיטות ובטכניקות טיפול מתקדמות ביותר, המסייעות לשפר את איכות חייהם של המטופלים ומקלות על תסמינים רפואיים שונים שמסבים להם סבל, כולל סאונת אוזון בה נעשה שימוש באוזון – גז נטול צבע ובעל שלושה אטומי חמצן הנחשב לאחד מחומרי החיטוי החזקים ביותר בטבע.

בשנת 2003 הגיעו אליי שלוש נשים עם עייפות כרונית, שנראו כאילו חלו בשפעת. בבדיקה הן נראו בריאות לחלוטין, אבל לאחר שבדקתי אותן גיליתי לראשונה את מחלת הליים – מחלה זיהומית, רב מערכתית הנגרמת על ידי לקט חיידקים ומועברת באמצעות נשיכת קרציית 'אקסודוס', באמצעות עקיצה של חרקים וגם בקיום יחסי מין. מאז 2005 מגיעים אליי יותר ויותר מטופלים, הסובלים ממחלות העת המודרנית ובהן הליים, שחודש מאי הוא חודש המודעות למחלה. הליים פוגעת במערכות רבות, לעתים קרובות במערכת עצבים ויכולה לחקות מעל 600 מחלות. אף המצאתי שם עברי למחלת הליים, אותה אני מאבחן באמצעות מכשיר מיוחד ותוכנה ייחודית: דרמ"ה – דלקת רב מערכתית המשכית.

גדעון רז ברפת, בצעירותו (אלבום משפחתי)

בשנת 2007 נסעתי לארצות הברית כדי ללמוד את רזי הטיפול במחלת הליים אצל ד"ר דיטריך קלינגהרדט, רופא עם דוקטורט בפסיכולוגיה ומומחה בעל שם עולמי בטיפול במחלה זו. בתום ההשתלמות המשכתי לערוך בישראל מחקרים קליניים הקשורים למחלה זו. פיתחתי יחד עם קולגה אמצעי אבחון וטיפול להגברת הדיוק והיעילות הטיפולית. הניסיון הרב שרכשתי עם השנים בטיפולים למחלות העידן המודרני (כמו עייפות כרונית, פיברומיאלגיה, אוטיזם וסרטן), והשימוש בטכניקות מתקדמות והטיפול האישי והמדויק גרמו לכך שהקליניקה ההוליסטית נותנת מענה טיפולי למטופלים רבים מי שלא מצאו אותו ברפואה הקונבנציונאלית. נשים הרבה יותר פתוחות לטיפולים אצלי, וגם רופאים בכירים מגיעים אליי לטיפולים.

במשך 17 שנה התגוררנו אני ואשתי נעמי ושני ילדינו בקיבוץ שמרת, אך בעקבות מקרה האונס הנורא בקיבוץ שזעזע את המדינה לפני כ-30 שנה ובמהלכו אנסה חבורת נערים במשך כמה ימים נערה בת 14 וחצי, החלטתי שאיני מסוגל להמשיך להתגורר במקום. הכרתי שלושה מהנערים, ומאוד זעזע אותי אז כיצד הקיבוץ בא להגן קודם כל על הנערים ולא על הנאנסת עצמה שלא הייתה בת קיבוץ אלא בת נקלטים.

גדעון רז צילום אלבום פרטי

** הכותב, גדעון רז, הבעלים של "רזי הבריאות" – מרפאה לטיפול במחלות העת המודרנית ובהן הליים, שבמאי 2019 מצוין חודש המודעות למחלה

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי