שיפור זיכרון אצל מבוגרים

בגילאים מבוגרים הזיכרון בדרך כלל אינו נשאר כפי שהיה, ואנו נתקלים בעוד ועוד מצבים בהם קשה לנו להיזכר בפריטי אינפורמציה רלבנטיים מסוימים. המצב נפוץ (ולעיתים חמור) במיוחד בקרב מבוגרים אשר עברו אירוע מוחי ברמת חומרה זו או אחרת, אך מדובר בתופעה נפוצה ושכיחה בקרב האוכלוסייה הרחבה, בשכבות גילאים מסוימות. חשוב לדעת ולהכיר כי קיימות דרכים אפקטיביות להתמודדות עם בעיות זיכרון בגיל מבוגר, בפרט תוכניות מקצועיות לטיפול, אימון ושיפור הזיכרון אצל מבוגרים.

 

 

גורמים לבעיות זיכרון אצל מבוגרים

קיימים כמה גורמים נפוצים ומוכרים להיווצרות בעיות זיכרון בקרב מבוגרים. במקרים רבים בעיות אלו נוצרות כאמור בעקבות בעיות בריאותיות, החל ממחלות דגנרטיביות וכלה באירוע מוחי קל, אך במקרים רבים אחרים הזיכרון פשוט מתחיל להיחלש ולהשתבש עם הגיל, גם ללא סיבה רפואית מוגדרת וברורה.

הגורמים שעלולים ליצור בעיות בזיכרון בגילאים מבוגרים (או להחריף בעיות קיימות), הם רבים ושונים. למשל, מצבים נפשיים מסוימים דוגמת מצבי סטרס אקוטי, חרדה, דיכאון וכיוצ"ב – מצבים אשר למרבית הצער אינם נדירים כל כך בקרב מבוגרים. גם הפרעות שינה וחוסר בשינה מספקת הן תופעות נפוצות בגילאים מתקדמים, אשר עלולות להשפיע על הזיכרון ועל יכולות קוגניטיביות נוספות. היעדר בפעילות גופנית מספקת והרגלי חיים לא בריאים (דוגמת עישון, צריכת אלכוהול, תזונה לא טובה ומאוזנת וכיוצ"ב) תורמים גם כן להיווצרות בעיות זיכרון אצל מבוגרים, וכך גם תרופות מסוימות אותן נוטלים בגילאים אלו משלל סיבות רפואיות שונות.

 

מה ניתן לעשות בנידון? טיפול לשיפור זיכרון למבוגרים

במרבית המצבים של בעיות זיכרון בקרב מבוגרים, יש הרבה שניתן לעשות על מנת לשפר את המצב ולהשיב לפחות חלק מהיכולת הקוגניטיבית שאבדה.

השלב הראשון בטיפול הוא כמובן אבחון מקצועי וביצוע הערכה מפורטת של המצב על ידי מרפאה בעיסוק אשר מתמחה בתחום. לאחר מכן ובהתאם לממצאי האבחון, המרפאה בעיסוק עובדת ומתרגלת   עם המטופל על אסטרטגיות שונות לשיפור הזיכרון אצל מבוגרים, באמצעות תרגילים שונים ו"שיעורי בית" (תרגילים אותם אמורים המטופלים המבוגרים לבצע בעצמם במהלך היומיום). הטיפול כולל תרגול משותף של משימות ומטלות תפקודיות שונות, ומותאמת תכנית תרגול שבועית המורכבת מפעילויות שהמטופל/ת מחבבים במיוחד. אחת הדרכים המומלצות לאימון תפקודי הזיכרון והחשיבה היא באמצעות אימון קוגניטיבי ממוחשב.

 

במידה ואתם מרגישים כי הזיכרון שלכם כבר אינו חד ונמרץ כמו שהיה בעבר והייתם מעוניינים לעשות משהו בנידון, אתם מוזמנים בחום ליצור עימנו קשר ב- Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח לצורך קבלת ייעוץ מקצועי, ולתיאום פגישת אבחון והערכה. יחד, נפעל להתאים עבורכם תכנית טיפול קוגניטיבי לשיפור הזיכרון ונעבוד יחד אתכם להשגת תוצאות משביעות רצון. לפרטים התקשרו לטלפון מספר: 077-9966400 או בקרו באתר האינטרנט שלנו בכתובת: https://www.restart-therapy.co.il/.