שיעור שישי: סטודנטית, אמא ואשת קריירה

איך והאם אפשר לעשות הכל בו זמנית? שאלת מיליון הדולר של נשים שרוצות שינוי באמצע החיים. הנה כמה כלים מעשיים שבעזרתם הכל אפשרי

8 דרכים מושלמות לשלב עבודה עם קריירה (צילום: שאטרסטוק)

עכשיו, כשעלית על הרכבת המהירה לקריירה שנייה, בטח כבר שמת לב שהעולם נחלק לשניים – המפרגנים שאומרים ״וואו, איך את עושה את זה?״ והמקטרגים שיגידו ״איך את מעיזה לעשות את זה?! ומה עם הילדים והעבודה?״ אבל מילא כשהביקורת מגיעה מבחוץ. האמת היא שכמעט אין אישה שנכנסת לתהליך הזה ולא שואלת את עצמה את אותן השאלות. משתי הזוויות.

בכוחות משותפים תעברו את התקופה העמוסה – ואפילו תתחזקו ממנה (צילום: שאטרסטוק)

אישה אחת, 3 משרות מלאות

האמת היא שזה בכלל לא פשוט. המשמעות של להיות אמא, אשת קריירה ועכשיו גם סטודנטית, היא להחזיק בשלוש משרות מלאות, וזה מצב שמציף הרבה מאוד דילמות ורגשות מעורבים.

לפעמים את בטח חושבת שהעומס עלול למוטט אותך, פעמים אחרות את ודאי מתבוננת בראי בהתפעלות, ובצדק. את עושה משהו שתמיד חלמת, את על הרכבת הנכונה, והתחנה הבאה היא הגשמה עצמית. אבל מה עושים עם כל השאלות המתרוצצות בראש, רגשות האשם, והקשיים המעשיים בתפעול היומיום המורכב הזה?

ההתמודדות הזו שמורה, לרוב, רק לנשים. גבר שיוצא לכבוש יעד חדש בקריירה או לרכוש השכלה וידע נוספים כמעט אף פעם לא נתקל בדילמות מהסוג הזה – לא בעבודה ולא בבית, ונאחז ברשת הביטחון המובנת מאליה שנותנת לו העזר כנגדו. נשים, לעומת זאת, נתקלות בדילמות התמרון בין כל המחויבויות.

 לכן, בשביל לסייע לך להתמודד עם האתגר המשולש הזה, הכנו ערכת עזרה שנייה, ממנה תוכלי לבחור בכל פעם את ״החוט״ הנכון לך ולתפור את החור הלא פתור. ככה זה כשנוסעים פירסט קלאס. שמרי וחזרי לכאן מתי שתצטרכי. קבלי את הטיפים החשובים שיעזרו לך לעבור את התקופה הזו בהצלחה:

הנה דרך מצוינת לשלב את זמן האיכות שלך עם זה של הילדים (צילום: שאטרסטוק)

1. מגיע לך

הצעד הראשון בהתמודדות עם הוספת מעמסת הלימודים לשאר המטלות הוא אימוץ של גישה או מנטרה חדשה לחיים. נכון שהכל קצת יותר עמוס ומורכב כעת, אבל את עושה משהו שממש חשוב לך בשביל עצמך, ומגיע לך.

2. בית משותף

אם זה עדיין לא המצב, הגיע הזמן לדאוג לחלוקת תפקידים הוגנת בינך ובין בן הזוג, בכל הקשור לניהול הבית. בני זוג יכולים וצריכים לשאת באופן שוויוני במשימות הבית, וכשחלקן יעברו אל בן/בת זוגך לא תאמיני כמה זמן יתפנה לך רק מעצם הפחתת העומס שיש עלייך ממטלות היומיום בבית.

3. תיאום ציפיות בעבודה

מקום העבודה שלנו הוא אחד הגורמים המלחיצים בחיינו. כדי להפחית את הלחץ מומלץ שלא לנסות להמשיך לעמוד בכל הדרישות והמשימות כאילו שלא מתרחש שינוי, אלא לתקשר אותו ולהגיע להסכמים שיאפשרו לך לעמוד בלי לחץ במשימותיך. בחלק מהמקרים המשמעות היא שתפחיתי את היקף המשרה, בחלקם אולי אפילו ירידה בדרגה או בתחומי אחריות – אבל פנייך ממילא כבר למקום אחר, אל תתני לזה להיות המעצור שלך.

4. זמן להיות אמא

עבור נשים רבות חוסר היכולת להקדיש זמן לילדיהן בתקופות עמוסות גורמות ללחץ יתר ומובילות לירידה בתפוקה ולפגיעה בתחושת הסיפוק. חשוב מאוד שתפני את הזמן הדרוש להיות אמא לילדיך. הגדירי מהם הזמנים בהם את מתפנה אליהם, ובאותם זמנים אל תעשי דבר מלבד להיות איתם. גם אם מדובר בזמן קצר, כאשר מלוא תשומת הלב שלך תוקדש להם במהלכו, רגשות האשם שלך יפחתו ותחושת הסיפוק שלהם תגבר.

הקפידי לחלק את הזמן שלך בצורה מדויקת כדי לא לשחוק את עצמך (צילום: שאטרסטוק)

5. טבלאות או לא להיות

כשיש עומס קשה להבחין בין מה שחשוב, למה שרצוי ולמה שדחוף. הכיני בכל סוף שבוע טבלה לקראת השבוע הבא (ניתן להיעזר גם בטבלאות חודשיות אם את יכולה לנהל צפי ארוך טווח) – כתבי בטבלה את המשימות הידועות מראש בעבודה, את ימי הלימודים, את מועדי הגשת העבודות, את החוגים של הילדים ואירועים מיוחדים נוספים. במקרה שאירועים ומשימות מתנגשים תוכלי לדאוג מראש לפתרון שיקל עליך, ויפנה לך זמן להיות במלואך בפעילות שבה נכון וחשוב שתהיי באותה עת.

6.  חלונות

אם תמלאי את טבלת השבוע במשימות מקצה לקצה, קרוב לוודאי שתגלי שאת לא מסוגלת לעמוד בתכנית שהכנת. החיים שלנו מלאים גם באירועים בלתי מתוכננים, ועל כן חשוב להשאיר מרווחי זמן שאין להם ייעוד אמיתי. חלונות בטבלת המשימות לביצוע יאפשרו לך להשלים חוסרים שלא הספקת כי הילד היה חולה, כי בן הזוג איחר לחזור מהעבודה וכדומה, ואם כל אלה לא קרו – יהיה לך חלון למנוחה קלה, שהיא חשובה ביותר לצבירת כוחות מחודשים.

7. לוגיסטיקה מרוכזת

כביסות? בישול? תורים לרופא? במקום שתבצעי אותם לאורך השבוע במנות קטנות, נסי לרכז אותם בזמנים קצרים שתייחדי להם.
למשל, כדי לדעת שנושא האוכל מטופל לכל השבוע מצאי חלון זמן בשבוע לבישול לכל השבוע. חלקי את המנות לכלים נפרדים, הקפיאי אם צריך וכך תורידי את הדאגה הזו מעצמך למשך כל השבוע. בזמן שהסירים מבעבעים תוכלי להספיק להעביר מכונת כביסה או שתיים. ואל תשכחי את החלוקה בנטל, את הקיפול תוכלי להשאיר לשאר דרי הבית, ובכלל מומלץ להתחיל להאציל סמכויות אל הילדים והמתבגרים שיכולים לקחת חלק לא מבוטל ממטלות הבית על עצמם, גם כדי לפנות לך זמן וגם כי זה נכון וראוי.

8. זמן לעצמך

בהמשך לחלונות, חוק מרפי אומר שמה שיכול להשתבש אכן ישתבש, אז אל תבני עליהם יותר מדי. מה שכן, דאגי לעצמך בכל יום לזמן קצר שמיועד רק לך – בלי טלפון, בלי מחשב, בלי ילדים, בלי מטלות. עצרי לרגע, הרפי מהכל, תני למחשבות להתפזר, תתמקדי בעצמך ובחני איך את מרגישה. כך תוכלי לזהות את העומסים, הצרכים הרלוונטיים וגם את תחושת ההצלחה- וואו! איך את עושה את זה?!
רבע שעה כזו ביום תעזור לך לאפס את הכוונות ולהתכונן להמשך השבוע בצורה מיטבית.

 

לשיעור הבא >>

<< לשיעור הקודם