שיעור שביעי: עצמאית או שכירה?

בדרך להגשים את החלום שלך את ודאי מתלבטת האם נכון לך לחפש עבודה חדשה, או שמא מוטב לך לעבוד רק בשביל עצמך ולצאת לעצמאות. הכירי את האפשרויות שלפניך

עצמאית או שכירה - איך מקבלים את ההחלטה? ׁ(צילום: שאטרסטוק)

עצמאית או שכירה? כך או כך, סיכוי סביר שתמצאי את עצמך בסיטואציה דומה בדרך לקריירה החדשה שלך (צילום: שאטרסטוק)

״בערך באמצע הלימודים כבר היה לי ברור שאני לא מחפשת עבודה חדשה, אלא יוצאת לדרך עצמאית. אחרי שהפחתתי מהעומס בעבודה כדי להתמקד בלימודים פתאום הבנתי כמה הרבה יותר טוב לי שאני עושה דברים בשבילי ולא נמצאת בלחץ המטורף לרצות את הבוס או החברה״, מספרת ליאת, בת 42, שהחליטה לצאת ממחלקת משאבי אנוש בחברה גדולה והפכה ליועצת ומאמנת לאנשים שמחפשים תעסוקה חדשה.

נשים רבות נתקלות בדילמה האם להתקדם בסולם הדרגות או לקחת את החיים המקצועיים שלהן לנתיב חדש של עצמאות, והדילמה איננה פשוטה כלל. בכל אחת מהבחירות יתרונות וחסרונות מובנים, ואין החלטה אחת נכונה לכולן. איך תדעי מה נכון ומה מתאים לך?

כדאי ללמוד את הנושא ולבחון אותו מול חייך האישיים והמקצועיים, ואולי אף להיעזר בסביבתך הקרובה כדי לקבל חוות דעת נוספת. בינתיים, הנה רשימה חלקית של היתרונות והחסרונות העיקריים בכל בחירה, כדי לעזור לך לעשות קצת סדר בעניינים.

יוצאת נשכרת

חיפוש משרה חדשה בשינוי קריירה מעלה בצורה די ברורה את היתרונות והחסרונות הגלומים בה. היתרונות נעוצים בעיקר בסביבת עבודה בטוחה וברשת הביטחון שזו מספקת. את החסרונות תגלי אם בדרך להגשמת החלום שלך קיווית גם להגשים את עצמך באופן יצירתי, דבר שלא כל בוס יאפשר.

מה החלום שלך? ומה הדרך הטובה ביותר עבורך להשיגו? (צילום: שאטרסטוק)

יתרונות: 

1. עבודה במקום מסודר ובשעות מוגדרות

2. תנאי שכר ידועים וקבועים מראש – דבר שמקל מאוד על ניהול כלכלת המשפחה

3. תנאים סוציאליים מלאים – פנסיה, ימי חופשה, ימי מחלה וכו׳ – יאפשרו שמירה על רצף חיסכון וכמובן דמי אבטלה במקרה של אובדן מקום העבודה.

4. עבודה עם צוות קולגות ומנהלים ללמוד ממנו את התחום החדש בשטח.

5. אופק תעסוקתי – תמיד תוכלי לצבור ניסיון ולהמשיך משם לתפקיד בכיר יותר.

חסרונות:

1. נקודת התחלה נמוכה יותר משהורגלת בה – לרוב בקריירה חדשה תתחילי מעמדה נמוכה יותר, בשל הניסיון שעלייך לצבור.

2. צורך להשקיע המון כדי להוכיח את עצמך – מול המנהלים והקולגות, לבנות לעצמך תדמית טובה במקום העבודה החדש.

3. זמן נוסף ללימוד העבודה בחודשים הראשונים – חשוב לקחת בחשבון מעבר לשעות העבודה בתכנון טבלת המשימות המשפחתית שלכם.

4. חוסר גמישות בשעות וימי העבודה – במיוחד בתחילת הדרך, הנוחות שהורגלת בה במקום העבודה הקודם שכבר הכיר אותך ואת יכולותייך, תפחת, ובמיוחד לאמהות כדאי לקחת זאת בחשבון.

5. כפיפות להחלטות מנהלים, מגבלות יצירתיות, ביצוע החלטות של אחרים.

לא עובדת בשביל אף אחד

אם תמיד הסתכלת על נשים עצמאיות כמושא להערצה, בוודאי עוברות לך בראש מחשבות על עצמאות לקראת הקריירה השנייה. אולם בעצמאות מערך מובהק של חסרונות מול יתרונות – אל תתני להם לעצור אותך, אבל כן חשוב שתכירי בהם.

לא עובדת בשביל אף אחד? כמעט... (צילום: שאטרסטוק)

יתרונות:

1. אדונית לעצמך – את מכתיבה דרך, מובילה אותה וקוטפת את הפירות.

2. מרחב תמרון גדול – בין העבודה לחיי המשפחה ובכלל.

3. פוטנציאל אין סופי להצלחה – כשהכל מונח בידייך, השמים הם הגבול .

4. יכולת לתת שירות או מוצר מדויקים לפי תפיסתך – אינך מוגבלת למתודת עבודה שנקבעה על ידי אחרים.

5. קשר אישי עם לקוחותייך – פידבקים ישירים מאוד ממלאים וממנפים להמשך עשיה מוצלחת.

חסרונות:

1. השכר שלך הוא גורם משתנה ולא קבוע – לפחות בתחילת הדרך כדי להיערך עם רזרבות שיעזרו לשמור על כלכלת המשפחה. גם בהמשך הדרך, חשוב לדעת שפעילות של עסק עצמאי אינה קבועה ומאוזנת, יש חודשים של מחסור בתעסוקה וחודשים של עומס רב.

2. שום דבר לא קורה מאליו – כעצמאית תידרשי גם להביא בעצמך לקוחות בעבודת שיווק, לבצע את עבודתך וגם לנהל את העסק.

3. היעדר רשת ביטחון סוציאלית – דמי אבטלה, ימי מחלה או חופשות הם מושגים שלא קיימים בעצמאות. תידרשי לדאוג לעצמך לכל אלה.

4. קושי להפריד בין זמן עבודה לזמן משפחה – כשכל האחריות עליך הרבה פעמים העבודה הולכת איתך הביתה, בין שתרצי בכך או לא.

5. רק את עם עצמך – כשאין קולגות ומנהלים גם אין את מי לשאול וממי ללמוד. כדאי לקחת זאת בחשבון ולדאוג לעצמך להכשרה מקצועית מאוד כדי שתרגישי בנוח עם רמת המקצועיות שלך.

חשוב לקחת את כל הגורמים בחשבון. תוכלי לשבת ולהכין רשימת בעד ונגד ולהבין מה יותר נכון עבורך. אפשר ורצוי להתייעץ גם עם רואה חשבון או יועץ מס שידעו להעריך את כושר ההשתכרות שלך למול תכנית עסקית ולהמליץ איזה נתיב משתלם עבורך יותר – הן בשיקול של שכירה מול עצמאית, והן באפשרויות העצמאות השונות.

 אבל יש עוד דבר שכדאי שתדעי – כל החלטה שתעשי היא הפיכה ותמיד תוכלי להחליט לנסות גם את האפשרות השנייה, לכן הרגישי בנוח עם ההחלטה שתקבלי ותני לה הזדמנות אמיתית להצליח.

יש גם דרך שלישית

ד״ר אורלי רדליך, מרכזת הקורס לייעוץ וליווי לכלכלת המשפחה ביחידה ללימודי חוץ של האוניברסיטה הפתוחה מצביעה על דרך שלישית, דרך ביניים: "רבות מהמגיעות לקורס שלנו באות כשכירות שאוהבות את מה שהן עושות, נשים עם אינטואיציות טובות, שיודעות להתנהל כלכלית נכון, שמייעצות לחברים ומכירות את הדרכים למצות באופן המיטבי תקציב משפחתי, שלא מפחדות מכסף, אבל עדיין יש להן מקום עבודה טוב ונוח והן לא רוצות לוותר עליו. תוך כדי הקורס אנחנו מלמדים כיצד לפתוח עסק עצמאי ולטפח משרד פרטי, אבל רבים מהמסיימים מעדיפים ״השקה רכה״, כלומר ממשיכים להחזיק בעבודת היום שלהם ומרחיבים לאט לאט את המשרד הפרטי לאחר שעות העבודה. זו דרך טובה לשמור על בסיס כלכלי בטוח למשפחה ולאפשר את התחלה טובה לקריירה חדשה״.

לשיעור הבא >>

<< לשיעור הקודם