רפואה קונבנציונלית או משלימה וטבעית? איך לבחור?

שתי השיטות האלו חולקות הרבה יותר במשותף ממה שמקובל לחשוב. באילו מקרים כדאי לכם לבקש הפניה לטיפול טבעי, ואיפה כדאי להתעקש על המערבית?

מתי ללכת לרופא ומתי למדקר? ואיך אפשר לשלב? (צילום: שאטרסטוק)

גם יוצאי הפקולטות לרפואה כבר מכירים בחשיבותה וביעילותה של הרפואה המשלימה והטבעית (צילום: שאטרסטוק)

במשך שנים נחשבה הרפואה הטבעית לנחותה וחובבנית אל מול מעמדה הרם ונישא של הרפואה המערבית. אלא שכשם שהמזרח הרחוק זכה לשמו בשל המיקום הגיאוגרפי והתודעתי של מי שהכתיר אותו ככזה, כך הרפואה המערבית נחשבת לקונבנציונלית בעיקר בעיני העולם המערבי.

במדינות רבות הרפואה הקונבנציונלית היא דווקא זו הטבעית, מה שהופך את הרפואה המערבית לעוד שיטה אחת מבין שיטות רפואיות לגיטימיות רבות, דוגמת הרפואה הסינית וההודית שמוכיחות את יעילותן במשך אלפי שנים.

גם במערב, הרפואה הטבעית כבר לא נחשבת ל"תרופות סבתא" (שגם הן טובות ויעילות, אבל יותר לטיפול בסימפטומים ולא בשורש הבעיה), ורופאים רבים ממליצים להיעזר בה. מהצד השני של המתרס, שיטות הרפואה הטבעית השונות נעזרות פעמים רבות בטכנולוגיות מודרניות לצורך תהליך האבחון והטיפול, כמו למשל צילומים, בדיקות דם ומכשור רפואי מגוון ומתקדם.

תחומי הרפואה השונים מאוד התקרבו אלה לאלה (צילום: שאטרסטוק)

שכחה מאיפה באה

אז מה בעצם הקשר בין שתי היריבות-אוהבות האלה? מסתבר שבדיוק כמו ששתי הדתות העיקריות ששוכנות בארצנו באו מאותו האבא, כך גם סוגי הרפואה השונים. הרפואה המערבית התפתחה בעצמה על ברכי הרפואה הטבעית האירופאית המסורתית, ורק לפני כ-200 שנה היא התחילה להתנתק מהמקורות וקנתה לה מעמד מוביל בזכות עוצמתן של המדינות שפיתחו אותה באירופה ובצפון אמריקה. הממסד הרפואי אימץ אותה בשתי ידיים, והתחיל לזלזל בכל מה שאינו "מדעי".

אבל בשנים האחרונות הגישה השתנתה, וגם יוצאי הפקולטות לרפואה כבר מכירים בחשיבותה וביעילותה של הרפואה המשלימה והטבעית. כיום היא זוכה למעמד מכובד ולהכרה נרחבת, ויש לא מעט רופאים שדוגלים בשילוב בין הרפואה המערבית לבין הרפואה המשלימה והטבעית, בהם ד"ר שי פסטרנק, מנהל רפואי מרחב הצפון במכבי טבעי. לאחר שעבר הכשרה מלאה כרופא קונבנציונלי, התמחה פסטרנק גם ברפואה טבעית, וכיום הוא משמש בין היתר כרופא מייעץ ב'מכבי טבעי'.

"תחומי הרפואה השונים מאוד התקרבו אלה לאלה", אומר ד"ר פסטרנק. "הרפואה המשלימה הופכת לנחלת הכלל. קופות החולים מציעות כיום שירות מקצועי של רופא מייעץ, שמבצע ניתוח מעמיק של אבחנות, בדיקות וטיפולים קונבנציונליים שנעשו למטופל, ולאחר מכן מסייע לו לבחור את השיטה הטבעית המתאימה לו ביותר, תוך פיקוח רפואי ומעקב צמוד. כמות ההפניות של רופאים קונבנציונליים לטיפול באמצעות רפואה טבעית הולכת וגדלה משנה לשנה, בשל ההכרה ברמת היעילות הגבוהה שיש לטיפולים האלה".

ניתן לבצע טיפול משלים וטבעי כחלופה מלאה לטיפול המקובל (צילום: שאטרסטוק)

מתי מבקשים הפנייה לטיפול טבעי?

"הרפואה המשלימה  והטבעית דוגלת בטיפול מניעתי, כלומר מניעת היווצרות המחלה עוד הרבה לפני הופעתם הראשונית של הסימפטומים שמסגירים אותה, לכן ניתן לפנות עוד לפני שיש בעיה או לפני שהיא מחמירה. אין בעיה לטפל בגוף בריא כי הגישה הטבעית תהיה לרוב הרבה פחות פולשנית ואגרסיבית ביחס לטיפול המקביל ברפואה המערבית, ולכן יש לה פחות סיכונים ותופעות לוואי. כמובן שאם מתפתחת מחלה יש לפנות לרופא".

אז מהי נקודת האיזון הנכונה בין הרפואה המערבית לרפואה הטבעית?

"ניתן לבצע טיפול משלים וטבעי כחלופה מלאה לטיפול המקובל, ואפשר גם לבצע אותו במקביל או בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית. אנחנו עדים לשיתוף פעולה הולך ומתהדק בין הרפואה המשלימה והטבעית והרפואה הקונבנציונלית, כשהמטרה היא לתת למטופל ליהנות משני העולמות בצורה מיטבית, כשכל אחד מהעולמות תורם את החוזקות שלו".

לא ממש רפואה טבעית, ובכל זאת מומלץ להזמין אחד בהקדם (צילום: שאטרסטוק)

איפה בכל זאת יש התנגשויות בין השיטות?

"כרגע אנחנו רואים שיתוף פעולה מפרה ומבורך. החשש הוא יותר ממה יקרה בעתיד. ייתכן ששיתוף הפעולה הזה יציב אתגר גדול בפני הרפואה המשלימה הטבעית, אם המטפלים יתחילו להסתמך יותר מדי על מחקרים של הרפואה המערבית, שהרי שיטות האבחון שלנו שונות. מהצד  השני, הרופאים הקונבנציונליים עלולים "לדוג" מהרפואה הטבעית רכיבים בודדים, ללא הבנה מעמיקה של הפילוסופיה ההוליסטית שעומדת בבסיסה. האתגר הגדול הוא להרחיב כמה שניתן את שיתוף הפעולה, מבלי שאף שיטה דורכת על האצבעות של אחותה".

 בינתיים המרוויחים הם כולנו. החזרה למקורות הולכת ותופסת תאוצה מצד אחד, ומצד שני הרפואה המערבית עושה קפיצות ענק ומצליחה לטפל במחלות ובמצבים שפעם נחשבו לאבודים. ככה כולנו מרוויחים פעמיים.