רואים קרוב, רואים מטושטש

מכירה את זה שאת מרחיקה את התפריט במסעדה או מצמצמת את העין בניסיון לקרוא פונט קטן יותר? זו לא את, זה הטבע. למה זה קורה לנו ומה לעשות?

מומלץ לערוך בדיקת עיניים שנתית אצל רופא עיניים (צילום: שאטרסטוק)

השפעת השעות הארוכות מול מסכים לא פוסחת על העין שלנו (צילום: שאטרסטוק)

אנחנו אולי התרגלנו לישיבה שעות מול מחשבים, לשימוש הבלתי פוסק בסמארטפון, למיעוט שעות שינה וללחץ בלתי פוסק, אבל העיניים שלנו פחות. מגיל 40, פחות או יותר, מתחילים להרגיש שינויים קלים. כן, גם אם הראיה שלך מאז ומתמיד היתה 6/6. אלה השינויים הקטנים שבהתחלה אפשר להסתדר איתם בעזרת טריקים קטנים כמו לקרוא באור חזק, להרחיק את הסמארטפון כדי לקרוא הודעה.

"אם מצאת את עצמך מרחיקה את היד כדי לקרוא, או אם את מרגישה טשטוש בראיה, תחושת צריבה, עייפות, כאבי ראש או אי נוחות, הדבר הנכון ביותר הוא לפנות לאופטומטריסט", מסביר איתן הלימי, אופטומטריסט סופר-פארם. "אלה תסמינים של תהליך טבעי בו היכולת להתמקד בעצמים קרובים נחלשת. בשפה מקצועית זה נקרא פרסביופיה, ובעברית "זוקן ראיה", אופטומטריסט הוא הכתובת והפתרון הוא בדרך כלל משקפיים לקריאה."

מסתכלת בתפריט שלו כי הוא רחוק יותר? עוד טריק שלפעמים עובד (צילום: שאטרסטוק)

השינויים המתרחשים בעין

"עדשת העין היא גמישה וזאת כדי לאפשר מיקוד לכל מרחק ראיה. עם הגיל גמישות העדשה יורדת והיה נעשית נוקשה, מה שמקשה על מיקוד מקרוב. כך אנחנו מוצאים את עצמנו מרחיקים חפצים כדי לראות יותר טוב, אבל מגיע השלב בו היד אינה ארוכה מספיק וזה הזמן למשקפיים או עדשות ראייה. אי אפשר להתחמק מזה, הראייה נחלשת עם הגיל באופן טבעי".

"ישנם גורמים שמגבירים את הסיכון לבעיות ראיה שונות ועם הגיל אחוז הסיכון גדל. לכן לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון, כמו חולי סוכרת או בעלי לחץ דם גבוה מומלץ להקפיד מאוד על בדיקת עיניים שנתית מקיפה. אבל בכלל בדיקה שנתית אצל אופטומטריסט, בוודאי ככל שמתבגרים, חשובה מסיבות רבות, גם כדי לעקוב אחרי מצב המיקוד מקרוב."

מומלץ לערוך בדיקת עיניים שנתית אצל רופא עיניים (צילום: שאטרסטוק)

אז מה אפשר לעשות?

כאמור, זהו תהליך טבעי שלא ניתן לעצור, דרך הטיפול בו היא באמצעות משקפיים, עדשות ולעיתים ניתוח לתיקון ראייה. תמיד מומלץ לדאוג לבריאות העין, להרכיב משקפי שמש ולהימנע מחשיפה ישירה לקרני שמש אולטרה-סגולות. גם אימוץ הרגלי חיים בריאים ותזונה מאוזנת הכוללת גם אומגה 3, לוטאין וויטמינים מסוג C ו- E, בהחלט יועילו לבריאות העין, אבל הם לא ימנעו את התופעה."

הפתרון הוא משקפיים או עדשות, אם כי היום גם מטפלים באמצעות ניתוח לייזר. ישנם שני סוגי משקפיים אפשריים: מספר משקפיים חד מוקדיים לכל מרחק או משקפי מולטיפוקל.

איך בוחרים משקפיים ל"זוקן ראיה"?

בחירת משקפיים לזוקן ראיה היא עניין אישי שתלוי בגורמים רבים החל מצרכי המשתמש, אורח חייו, תקציב ועוד. שיחה וייעוץ על ידי אופטומטריסט לבחירת העדשות והמסגרת המתאימה מומלצות מכיוון שהן מאפשרות התאמה אישית אופטימלית.

כאשר קיים גם ליקוי ראיה מרחוק, מומלץ להרכיב משקפי מולטיפוקל (צילום: שאטרסטוק)

"משקפי ראיה הם משקפיים שאנחנו משתמשים בהם רק בזמן קריאה או עבודה, כאשר אנחנו נזקקים להם לפעילות הדורשת מיקוד מקרוב, אולם יש להסיר אותם על מנת להסתכל לטווחים ארוכים יותר. ישנם משקפי קריאה מוכנים ואפשר גם להתאים במדויק אצל אופטומטריסט. היום מוצעים ללקוחות המון דגמים שמאפשרים גם ביטוי עצמי וגם להישאר עם היד על הדופק מבחינה של הצהרה אופנתית."

"במקרים בהם קיים גם ליקוי ראייה מרחוק, יש צורך בהרכבת משקפי ראיה עם עדשות מולטיפוקל. עדשות מולטיפוקל הן עדשות רב מוקדיות המאפשרות ראייה מקרוב ומרחוק ללא צורך להחליף בין זוגות המשקפיים". קיימות גם עדשות מגע מולטיפוקליות שמאפשרות תיקון של ליקויי הראייה בלא צורך במשקפיים.