פחד מהחושך בילדים – מה לא לעשות ומה חייבים לעשות?

"בילדים נפוץ מאוד הפחד מהחושך והוא יכול להופיע כמעט בכל גיל", מסבירה המומחית ריקי אביבי שמאירה את עינינו ומזמינה אתכם לתמוך בהדסטארט בספרה החדש "הכרית שלחשה לי"

מאת: ריקי אביבי

אז נכון, קראתם לילדכם סיפור לפני השינה, נתתם נשיקת לילה טוב והמון ברכות לשינה נעימה. אפילו השארתם את האור דולק, אבל הבן/בת האהובים, עדיין מגיעים לישון במיטתכם באמצע הלילה. איני יודעת מהי הסיבה המדוייקת מדוע החושך והפחד ממנו העסיק אותי מספיק בכדי לרצות ללמוד אותו, אני יכולה רק לשער שזה קשור בצורה מסויימת לזכרון החזק שיש לי על הפחד האישי שלי מהחושך כילדה.

אחד הציטוטים האהובים עליי, הוא של מרטין לותר קינג  – "חושך אינו יכול לגרש חושך; רק אור יכול לעשות זאת". בשורות הבאות, נחשוף מהו אותו אור שיעזור לילדנו בפחדו מהחושך, אך תחילה קצת על הפחד עצמו. הפחד הוא רגש טבעי שנועד לשמור עלינו, על חיינו ועל איכות תיפקודנו. הוא מזהיר אותנו מפני סכנות ושומר עלינו ועל חיינו. זה טוב. נכון? אבל- הפחד לעיתים מעכב ועלול לשבש תפקוד ואורח חיים.בכך, הוא מקשה על חיינו. וזה כבר לא טוב.

ריקי אביבי צילום אלבום פרטי

בילדים נפוץ מאוד הפחד מהחושך והוא יכול להופיע כמעט בכל גיל אם כי נראה שמתחיל בסביבות גיל 3-4. למעשה, קיימת סיבה הגיונית לפחד, שהרי החושך הוא כמו לוח ריק לדמיונות שלנו. בחשיכה, חוש הראייה מנוטרל ושאר החושים מתחדדים. בחסות האפלה דמיוננו לעיתים רץ כך שנדמיין כי שמענו רעש למשל. בילדים, הפחד מתעצם גם מהסביבה – משירים שממחישים סכנה, מצפיה בתכנית טלויזיה עם דמויות שמופיעות רק בחושך או כאשר המסך מוחשך לצורך יצירת מתח לפני שקורה משהו לא נעים ובכך, מתאפיינת האפלה אצל ילדנו כמפחידה.

לעיתים רבות ילדים לא יחשפו את פחדם וימצאו אמתלות שונות מדוע לא ללכת לישון וכד'.לכן, שימו לב האם ילדכם מפחד להמצא לבד בחלל, האם הימצאותו במסדרון החשוך מעט מעורר אצלו אי נוחות, האם הוא מבקש את קרבתכם, מסרב להירדם בלי אור… כל אלו סימנים שמעידים שצריך לסייע לו. כמובן שאם הפחד כבר עוצמתי כמו התעוררות בבכי או צרחות והוא זקוק למישהו לידו בכל עת, שקלו להתייעץ עם בעל מקצוע.

מה לא לעשות?

בשנים הללו שהן שנים מעצבות, קשה לילדים להבחין בין דמיון למציאות, לכן זה הגיוני מאד שיש דרקון, מפלצת או שדון המתחבא בחשיכה. זו הסיבה שאמירת משפטים בסגנון "מפלצות לא קיימות", "אל תפחד" ו-"אין כאן שום דבר", לא יסייעו לפתרון הבעיה. לכן, חשוב לא להתנגד לו אלא לקבל את כל מה שילדכם אומר ולא לביישו.

[youtube kwjGY3ksLuA nolink]

מה כן לעשות?

עם קצת יצירתיות, זמן ורצון אפשר להנחות וללמד את ילדנו דרכים להתמודד עם הפחד, כאשר הרעיון המרכזי הוא ללמוד להתחבר איתו ולא להתכחש לו. הנה כמה הצעות שלא דורשות הרבה מאמץ או הוצאה כספית גבוהה: ציור בצבעים הזוהרים בחושך. הדבקת מדבקות זוהרות על קירות החדר לפתוח אוהל ללילה אחד או שניים ולישון בו יצירה משותפת של לוכד חלומות.

מטרת הפעילויות הללו היא לגרום לילדים להנות מהחושך, כי בו קורים דברים מהנים וכיפים. מומלץ מאוד לתת לפעילויות האלו תוקף נוסף במילים ולשקף לילדים את ההנאה בפעילות, על מנת שיקשרו אותה עם החושך. הכי חשוב הוא לשמר ערוץ תקשורת פתוח ואמיתי על הפחד, תוך כדי שאתם מקבלים את הפחד. חבקו את הילד ואמרו לו שאתם תעזרו לו להתמודד עם מה שמפחיד אותו.

איזו תחושה טובה ומחזקת זו לדעת שאנחנו לא לבד! וכמה ביטחון זה נותן לילד לדעת שעכשיו יש איתו מבוגר שידאג לו וישמור עליו. אחת הדרכים הטובות להשיג הרבה מאלו זאת יחד היא קריאת ספר בנושא פחד מהחושך. ספר כזה עשוי להיות ספר הדרכה מצוין להורים. ניתן לקרוא ולהקריא אותו יחד עם הילדים ולאפשר להם לשאול שאלות ולהעלות את הפחד שלהם. בכך אפשר לפרוץ את מחסום הפחד ולטפל בו ממש. מעבר להנאת הקריאה מושג ערך מוסף וכלי חיוני לחיים.

החיבור שלי לחושך, הוביל אותו לכתיבת ספר בנושא – "הכרית שלחשה לי". בספר, הילד בן לא ידע מה לעשות עם הפחד שלו מהחושך וזאת, על רקע החשש שיש דרקון מפחיד מתחת למיטתו, המגיח אליו בכל לילה. בעזרת מתנה מיוחדת שקיבל ליום הולדתו הוא לומד להכיר בפחד כך שהדרקון מתחבב עליו ולא מהווה איום.

** הכותבת היא ריקי אביבי, 44, ואם ל-2. בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה, תעודת יעוץ ופיתוח ארגוני ותואר שני במנהל עסקים. לקטע קריאה מתוך הספר ופרטים נוספים לחצו כאן