עצרו את החופה, יש לי מיגרנה

נשים שסובלות ממיגרנה מתקשות לקבוע פגישות, להתייצב למבחנים ואפילו לתכנן את יום החתונה. איך לחיות לצד החשש מכאב הראש הבא?

ההתקפים יכולים להגיע ללא כל התראה ולשתק את הסובלת (צילום: shutterstock Pixel-Shot)

לילך חגי, עיתונאית בת 31, עומדת להתחתן באפריל הקרוב. כמו כל כלה לעתיד היא עסוקה בהכנות: שמלה, הזמנות, מקום, אבל לה יש גם עוד סיבה לדאגה: לילך סובלת ממיגרנות באופן תדיר. לילך התחילה לסבול מכאבי ראש עזים ובחילות בסוף גיל ההתבגרות. במשך שנתיים רצה מרופא לרופא, עד שיום אחד קראה בעיתון כתבה על מיגרנות והבינה שאלו בדיוק הסימפטומים שמהם היא סובלת. רק אחר כך הגיעה האבחנה. היום היא סובלת מ-2-3 התקפים בחודש, שמגיעים ללא התראה ומשתקים אותה לחלוטין. במהלך יממה של התקף, היא עשויה להקיא ללא הפסקה, לעתים אפילו 30 פעמים רצופות, וחייבת לבטל כל תכנית ולהסתגר בבית.

לקראת החתונה, לילך עושה הכול כדי לנסות ולהפחית את תדירות המיגרנות, כדי לא להרוס את היום הגדול בחייה. כבר כמה חודשים היא מקפידה לאכול בריא, לעשות ספורט ולשמור על שיגרה קבועה – וליתר ביטחון גם פנתה לנוירולוג להצטייד במרשם לטיפול במשכך כאבים חזק, כגיבוי לאותו היום.

לילך היא אחת מכ-750 אלף ישראלים שסובלים ממיגרנות. מיגרנה, בשונה מהדימוי שיש לה לפעמים, היא הרבה יותר מסתם כאב ראש. מיגרנה משפיעה לא רק בזמן ההתקף עצמו, אלא גם על חיי היומיום של הסובלים ממנה, ועל יכולתם לתכנן תכניות.

מיגרנה היא הרבה יותר מכאב ראש (צילום:Shutterstock LightAndShare)

מהי מיגרנה?

מיגרנה היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות בעולם. התקף מיגרנה יכול להימשך בין 4 שעות לבין שלושה ימים, יכול להופיע בדרגות חומרה שונות וכולל לרוב כאב פועם ועקבי, בדרך כלל בצד אחד של הראש, או כאב חזק ושתלטני – המלווים בבחילות ובהקאות או ברגישות עזה לאור, לקולות ולרעש.

תפסיקו לחפור לי בראש

התמודדות עם מיגרנה קשה משפיעה לא רק על חייו של החולה, אלא על חיי כל המשפחה. פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית ויו"ר החטיבה לרפואת המוח במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מסביר שמיגרנה אמנם לא מסכנת חיים, אך למעשה גורמת לנכות. חולת מיגרנה אמנם לא תוכר כנכה על ידי הרשויות, אבל בפועל היא נאלצת להפסיד ימי עבודה, לבטל פגישות חברתיות ולהעביר ימים שלמים בבית כשהילדים מסתובבים בשקט וללא השגחה, כי לאמא כואב הראש והיא שוכבת בחדר בחושך. אצל יהלי, רואת חשבון בת 28 מפתח תקווה ואם לילד צעיר, ההתקפים יכולים לכלול גם איבוד תחושה ביד, ברגל או בחלק מהפנים, או רעידות בכל הגוף.

מצא את הטריגר

בספרות הרפואית מתוארים לא מעט טריגרים העשויים לגרום למיגרנה, בהם מאכלים כמו גבינה צהובה, משקאות אלכוהוליים או כאלו המכילים קפאין, שינוי בשגרת השינה או במזג האוויר, שינויים הורמונליים ולחץ נפשי. זוהי רק רשימה חלקית של טריגרים מוכרים. הטריגרים הם אינדיווידואליים ועבור כל חולה אין מנוס מתהליך חיפוש אחר הטריגרים הספציפיים שלו.

 החיים עם מיגרנה

נשים שסובלות ממיגרנה, מדווחות שלמרות שההתקפים נמשכים זמן מוגבל, הפחד מהמיגרנה ואורח החיים שהיא מכתיבה נוגע בכל ההיבטים של חייהן. לילך מספרת על הקשיים שגרמה המיגרנה, כאשר הופיעה במהלך אירועים גדולים בחייה: היום הראשון שלה בצבא הפך לסיוט של כאב ראש והקאות, שבסופו מצאה את עצמה על מיטה אקראית, בלי לסדר את הדברים שלה. למזלה, המיגרנה לא פוגעת במהלך עבודתה: היא מנהלת את זמנה באופן עצמאי והמנהלת שלה מאוד תומכת, אבל היא מספרת שהיא מכירה אנשים שיש להם 14 התקפים בחודש וכמעט לא מסוגלים לעבוד באופן רציף. יהלי מספרת שהתמודדה עם התקף מיגרנה גם בזמן מבחנים חשובים בלימודי החשבונאות – ונאלצה לגשת למועד ב'.

הפחד מהמיגרנה ותסמיניה נוגעים בכל היבטי החיים (צילום:Shutterstock BABYFRUITY)

עד החתונה זה כנראה לא יעבור

המיגרנה היא מחלה כרונית ולמרות שלל העצות שאנשים טובים משיאים (שתי כוס מים, לכי לנוח, קחי משכך כאבים, תאכלי משהו), ההתמודדות אתה לא פשוטה. לפי פרופ' איפרגן, שני שלישים מהנשים חוות שיפור במיגרנות לאחר גיל הפסקת הווסת, אך גם לפני גיל 50 – יש מה לעשות.

 יש מקום לאופטימיות

אז איך מתמודדים עם מיגרנה? פרופ' איפרגן מדגיש שניתן לטפל במיגרנה ולשפר את איכות החיים. הוא מציע לכל מי שסובלת מהסימפטומים לפנות לנוירולוג. לילך ממליצה על אפליקציה סלולרית שעוזרת למצוא או לשלול טריגרים מקובלים. היא, למשל, נמנעה במשך שנים מאכילת גבינה צהובה ושוקולד, עד שגילתה שעבורה הם לא מהווים טריגר. בנוסף, לילך ורבות אחרות נעזרות בקהילת הפייסבוק של הסובלים ממיגרנה, שם תוכלו גם לקבל תמיכה רגשית וגם הפניות למקורות מידע עדכניים מתחום חקר המיגרנה. למרות שלא ניתן לרפא את המיגרנה, ניתן לחיות לצדה חיים מלאים.

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת נוברטיס

לקריאה נוספת:

באנר לקריאה נוספת