על הפנים – שיעור יתר של נשים

בניגוד לשיער הראש, דווקא השיער שגדל לנו על הפנים, חזק, עיקש ולא נכנע בקלות מול מאמצינו להפטר ממנו. אספנו עבורכן טיפים שייעזרו לכן להקל על התופעה הקוצנית

על הפנים (צילום: Lucky Business shutterstock by )
על הפנים (צילום: Lucky Business shutterstock by )

בואו נודה על האמת, לכל אחת מאתנו יש פינצטה לשליפה מהירה בשעת חירום, למקרה שנעביר יד ענוגה על הצוואר/ לחי/ שפם ונגלה ששיערה סוררת החליטה לנבוט ברגע ובמקום הלא נכון. למה הוא צומח שם, ומה עושים איתו? מיטל אלנקוואה דהן, רוקחת אחראית ומנהלת סניף סופר-פארם, עזרה לנו למצוא תשובות, ולאסוף טיפים להתמודדות עם שיער הפנים.

למה הוא צומח דווקא שם (צילום : Vladimir Gjorgiev shutterstock )

למה הוא צומח לנו על הפנים?

טסטוסטרון: ירידה ברמת האסטרוגן, ועליה ברמת הורמון הטסטוסטרון הגברי, היא הסיבה השכיחה ביותר לשיעור יתר של נשים. חוסר האיזון ההורמונלי מאפיין נשים בגלי המעבר, ויכול להיות גם תוצאה של שחלות פוליציסטיות שמשנות את האיזון בין רמת האסטרוגן ורמת הטסטוסטרון.

גלולות למניעת הריון:  אחת מתופעות הלוואי של שימוש בגלולת למניעת הריון עלולה להיות שיעור יתר.

סטרואידים: תרופות שמכילות סטרואידים, מכילות הורמון קורטיזול סינטטי. הצטברות קורטיזולי, במקרים של שימוש בסטרואידים לאורך למעלה מארבע חודשים, עלולה לגרום לתסמונת קושינג שאחד הסימנים שלה הוא שיעור יתר בכל הגוף וגם על הפנים.

.

מה עושים כדי למנוע צמיחת שיער על הפנים, ומה עושים כשהוא כבר שם?

.

1.  לפני הכל לכו להיבדק

כדי לשלול שחלות פוליציסטיות ולקבל הפניה לבדיקת דם שתבדוק בין היתר את מצבכן ההורמונלי. אם הסיבה לשיער שצמח לכן על הפנים, הבטן, והחזה, היא שימוש בגלולות, יתכן שהרופא/ה יציעו לכן להשתמש בגלולות בעלות הרכב אחר, או באמצעי מניעה אחר. אם אתן בתחילתו, או בעיצומו של גיל המעבר, יתכן שההמלצה תהיה שימוש בהורמונים סינטטיים.

מיטל מציינת, שהשימוש בהורמונים סינטטיים או טבעיים, יכולים לסייע בהתמודדות עם תופעות גיל המעבר, אבל לא בהכרח יסייעו בהאטת קצב צמיחת שיער הפנים, ומוסיפה שקיימים תוספי מזון שנועדו לנשים בגיל המעבר ועשויים גם הם לסייע בהתמודדות עם תופעות הגיל וגם תופעת שיעור היתר. ואף על פי שמדובר בתוספים שנמכרים ללא מרשם, חשוב לבצע לפני השימוש בדיקות דם, ולהתייעץ עם הרופא והרוקח לפני השימוש בהם.

פמינוז של נוטריקאר, הופמאופמין של לייף, קוהוש שחור של סולגר, רפימין של אלטמן (צילום: יח"ץ)

 2.   הפחיתו מתוקים

עוגות, ממתקים, ואפילו פירות בעלי מדד גליקמי גבוה, כל אותם מאכלים שמעניקים לנו בוסט מהיר וקצר של אנרגיה, עלולים לגרום לעמידות לאינסולין, הגוף יתאמץ לייצר יותר אינסולין כדי לווסת את רמת הסוכר. כתוצאה מכך תעלה רמת אינסולין והיא זו שעלולה לגרום לשחלות לייצר יותר טסטוסטרון, ואיתו זכיתם לא רק במטען חורג של קלוריות ושומן, אלא גם בפלומות שיער על הפנים. משקל עודף, עלול לגרום בדיוק לאותן רצף פעולות שבסופן תעמדו מול המראה עם פינצטה.

פרידה ממאכלים בעלי ערך גליקמי גבוה לא מבטיחה לכן פחות שיער על הפנים, אבל בהחלט עשויה לתרום להאטה בצמיחת השיער. ואם לא? אז לפחות הרווחתם תזונה בריאה ושמחה.

סליק להסרת שיער עם חוט, שעווה לפנים של לייף, וקרם להסרת שיער הפנים אורנה19 (צילום: יח"ץ סופר-פארם)

 3.   החלטתן להיפרד משיער הפנים

ולעשות את זה לבד בבית? קחו בחשבון שגילוח, והסרת שיער באמצעות קרם שנועד לכך, יניבו את אותה תוצאה. אמנם הטענה היא שגילוח לא באמת גורם לשערה להיות עבה וקוצנית יותר, אלא רק משנה לה את הפיגמנט והיא הופכת להיות כהה בהרבה לאחר הגילוח, אבל סביר להניח שתעדיפו את הזיפים שלכם בהירים. הסרת שיער באמצעות שעווה, מריטה בעזרת חוט, קפיץ, או מכשיר בייתי להסרת שיער, תחליש בהדרגה את שורש השערה, וגם תאט את קצב הצמיחה שלה.

מיטל מציינת, כי חשוב לבדוק האם השעווה, או הקרם שבחרתם להשתמש בו להסרת השיער, לא גורם לכן לתגובה אלרגית ולגירוי של העור 24 שעות לפני השימוש. אם אין תגובה אלרגית, צאו לדרך והיפרדו מהשיער המיותר ושאו תפילה שהוא לא ימהר לחזור.

 אם בחרתן להשתמש בסכין גילוח, חשוב לנקות היטב את האזור לפני ואחרי הגילוח, ולמרוח לאחר הגילוח ג'ל אלוורה, או קרם מצנן ומרגיע כדי למנוע אדמומיות.

 שעווה לגוף ולפנים של לייף, ,ג'ילט וונוס לנשים, וונוס סווירל לנשים, וש'יק אינטואישן (צילום: יח"ץ)

.

.