על הבחירה להיות דולה

"נהייתי דולה כשהיתי כבר בת 45. אמא לארבעה ילדים, שלושה גדולים, לפעמים היו המיילדות שואלות אותי אם אני האמא של היולדת". ציפי מונט חושפת איך התגלגלה לתחום עיסוקה המרגש

מאת: ציפי מונט מחברת הספר "סודות הלידה – ידע קדום בעולם מודרני" 

"זותי? יש לה נשמה של שיקסע". זה אחד מהמשפטים שאני זוכרת שאבא שלי אמר לי כשהיתי קטנה. כן, קשה היה לאכול את הדבר המוזר הזה הקומבינציות הבלתי אפשריות שיצרתי. בת למשפחה ציונית לאומית, מורדת מגיל צעיר, מכריזה שככה היא אוהבת וככה שכחו מזה. ככה היה בבני עקיבא. לא מצייתת לכללים אבל לא מוכנה שינדו אותה על מוזרותה.

ככה היה בצבא וככה כל חיי. מנסה לשלב בין עולמות. "מדברת" בהרבה שפות. לדוסים אני חילונית המחמד הפרובוקטיבית ושוברת הגבולות. לחילוניים אני מצטטת גמרות ומביאה את דברי הבעל שם טוב כדי להרחיב את היריעה. נשואה אבל נוסעת לבד בעולם. בורגנית מרובעת שמסתובבת לבד בהרים בסיני. אמא לארבעה ילדם וסבתא לשלוש נכדות שמכריזה על עצמה כחרא של סבתא כי מי יכלא את יצור הפרא בתפקיד כובל ומנגד הכי סבתא שבעולם.

ציפי מונט צילום אלבום פרטי

נהייתי דולה כשהיתי כבר בת 45. אמא לארבעה ילדים, שלושה גדולים, והקטן מאותו בעל! בפער של 11 שנים מהצעיר שבין שלושת הגדולים, וכעבור שנתיים נהייתי כבר סבתא אחרי קריירה רבת פיתולים כמורה לאמנות כמכשירת מטפלות למעונות יום, כמנחה לגיל הרך של המתנסים בתל אביב ותוך כדי מורה ליוגה לקשישים, מדריכת הורים מוכרת צמידים, מפיקת ימי עיון לאנשי חינוך ברוח אלטרנטיבית בבית חיים אחרים,  חקלאית, מטפלת ברייקי, מנקה חלונות מבחוץ בבניינים גבוהים מאד בנתב"ג. אחרי לימודים במדרשה ברמת השרון (1985), תואר ראשון בחינוך לגיל הרך ומנהל חינוכי באוניברסיטת בר אילן (1995) ולימודי דולאות במכללת רידמן, הרגשתי שהגעתי הביתה. נהייתי דולה תוך כדי הלימודים ובשיא הטבעיות נכנסתי לחדר הלידה. נשמתי עם היולדות שלי. כן, הן היולדות שלי.

באנר הרשמה לכנס כללי

לפעמים היו המיילדות שואלות אותי אם אני האמא של היולדת. בהתחלה שקלתי האם להיעלב. האם אני נראית כל כך זקנה? יתכן שכן… ומנגד הבנתי משהו מהותי בדרך העבודה שלי. כמו שכשהסתובבתי עם צעיר ילדי ונכדתי ביחד הייתי רואה את המבטים שלא יכלו להחליט האם אני הסבתא או האמא כי הבן קרא לי אמא והנכדה סבתא. הבנתי שההתנהלות שלי  רגועה עם שניהם וסבתאית במובן של – לא נלחצת, לא עושה ענין מכלום. כמו שסבתא מתייחסת לנכדים. ובכלל יש יתרונות רבים  להורות בגיל מבוגר. כך הבנתי לגבי התנהלותי האמה של היולדת. כך באופן מהותי אני תופשת את התפקיד שלי כדולה. כאם הגדולה המכילה והאוהבת זו שאין בה שיפוט וביקורת.

ציפי מונט צילום אלבום פרטי

וכך נוצר הספר שלי "סודות הלידה- ידע קדום בעולם מודרני". חיפשתי כל השנים את ה"שפות האחרות" הקדומות שבהן נשים מדברות. השפה האינטואיטיבית, השפה של הסבתא, השפה שבה יודעים כי ככה עושים, כי זו המסורת.

אני נוסעת בעולם ומחפשת נשים מבוגרות, את הנשים החכמות. ה"אלדרז" שנמצאות בינינו. ישבתי לצד מיילדות זקנות ומנוסות במדגסקר, בהודו, בשבטי האינדיאנים בדרום דקוטה, באלסקה, בשכם, בסיני בירדן ובמקומות אחרים בעולם, שמעתי את סיפוריהן של המיילדות, הבטתי בהן כשתמכו בצעירות השבט שכרעו ללדת וכתבתי ביומני המסע שליה מה שראיתי, הרגשתי חשבתי. אני חוברת לנשים בכפרים נידחים בג'ונגלים ובאיים על מנת ללמוד מה  מהות הנשיות ואיך הן "יודעות" וחיות. משתתפת בלידות ובחיי היומיום שלהן. תוך כדי שהותי בחדרי הלידה בארץ ובעולם המערבי. ומנסה כדרכי למצוא את השילובים. את מה שאפשר לחבר, את הידע העתיק הזה שעבר אצלן מדור לדור ואותו אני בוחנת בעינים מערביות מדעיות מחקריות את המהות של ההתנהלות, הטיפים והסודות שהן מעבירות מדור לדור על מנת לשלב בין העולמות. על מנת שנוכל לדבר בכמה שפות במקביל. כמו שכתוב בחזון מועצת הסבתות החכמות “The International Council of the Thirteen Grandmothers”, למען שבעת הדורות הבאים. למען עולם שלא זנח את המסורת והידע הקדום אלא לקח אותו לעולם מודרני קסום ומרתק.

ציפי מונט צילום אלבום פרטי

אני רוצה להציל את הידע ה'סבתאי', המסורתי, לשמר את מגע היד המחוספסת בלחיה של היולדת, את ההצעה הפשוטה שיש בו. אבל אני לא מתרפקת על העבר באופן נאיבי. בתרבות המערב יש אמצעים שונים לשיכוך כאבים, לפתור בעיות ולהציל חיים, לשמור על היגיינה ולעקוב אחרי מהלך הלידה. לא כדאי לוותר על כל אלה. אבל עם הקידמה, משהו חשוב הולך לאיבוד. נשים איבדו את האמונה ביכולתן ללדת, נוצר ריחוק מהגוף ותחושותיו, ונולד פחד גדול מהמפגש עם תחושות לא מוכרות בלידה. נשים מאבדות שליטה על תהליך הלידה, הן נכנעות לדרך המקובלת כיום וזונחות את הדרך המתאימה להן. שילוב בין הידע העתיק לידע המודרני יאפשר לידות מעצימות וכניסה רוחנית ופיזית טובה לעולם לתינוקות הנולדים בעידן המודרני.

סודות הלידה צילום מסך

** ציפי מונט, תואר ראשון באנתרופולוגיה ודולה ותיקה ורבת ניסיון, ערכה מסע חובק יבשות בחיפוש אחרי ידע עתיק על הריון, לידה וחיים. מבקשת לאחוז בקצה גלימתן של המיילדות הזקנות, השבטיות, המסורתיות, לפני שאלה נעלמות מן העולם, כדי להעשיר את הפרקטיקות המקובלות בעולם המערבי בידע העתיק.  מחברת הספר "סודות הלידה – ידע קדום בעולם מודרני" בהוצאת אדמה בשיתוך הוצאת דביר.

האתר שלה: http://tsippymonat.co.il/

באנר נשים בחזית לכתבות

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי