עושים סדר בבלגן: כיצד מחושבים אחוזי נכות?

לאחרונה, נודע כי ביטוח לאומי מקדם שינוי בקצבה המיוחדת לנכי עבודה. לפי ההצעה, הקצבה המיוחדת תוענק גם לנכי העבודה הנמצאים בשיקום מקצועי, טיפול רפואי או בהליך חזרה למעגל העבודה. כמו כן, הזכאים החדשים יזכו ל-10% תוספת נסיעות. אך זהו לא השינוי היחיד בנהלי ביטוח לאומי בתקופה האחרונה. מתחילת השנה חלו מספר עדכונים והתפתחויות בנוגע לחישוב אחוזי נכות, שחשוב שכל אחת המתעתדת לדרוש קצבת נכות או מענק נכות תדע.

לניווט מהיר למזל שלך הקליקי כאן

המוסד לביטוח לאומי נועד לתת מענה לאזרחים כאשר הם מתקשים, משלל סיבות, להתפרנס בכוחות עצמם או לחיות בכבוד. בין אם מדובר בנפגע עבודה, אלמן או אלמנה, אדם נכה או קשיש סיעודי, ביטוח לאומי נמצא שם כדי לעזור. אחד ההיבטים הבסיסיים ביותר בקביעת זכאות לקצבאות מהביטוח הלאומי הוא אחוזי נכות – הקובעים את המידה בה האדם נפגע מבחינה נפשית או פיזית, ומהווים את הבסיס לקביעת הזכאות לקצבאות והטבות שונות מהמוסד. לכן, חשוב להבין כיצד הם מחושבים ומה השפעתם.

אישה בעלת נכות בכיסא גלגלים (מקור: Freepik(

מליקויים לאחוזים

כאשר אדם בעל נכות רוצה לקבל קצבת נכות מביטוח לאומי, עליו להגיש בקשה רשמית למוסד. לאחר בחינת המסמכים, המוסד שולח לתובע את החלטתו: כמה אחוזי נכות הוא יקבל (אם בכלל) או אם הוא יזומן לוועדה רפואית, שתקבע האם מגיעים לו אחוזים, וכמה מגיעים לו.

בוועדה הרפואית יושבים רופאה או רופא שתפקידם לקבוע מהם הליקויים מהם סובל התובע, ולתרגם אותם לאחוזי נכות. לכל ליקוי רפואי מוגדר אחוז נכות המוקצה לאדם הלוקה בו. השנה בוצעו מספר עדכונים לאחוזי הנכות המוגדרים לשלל ליקויים: פריצת דיסק עשויה לזכות את הלוקה בה ל-10-30% נכות. נכות נפשית עשויה לזכות ב-20-100% נכות. שבר בחוליה יהווה 10-40% נכות. וזה רק על קצה המזלג.

כמובן, באם לתובע יש מספר ליקויים, אחוזי הנכות שלו ייקבעו בשקלול של כל הליקויים שלו יחדיו. במידה ואחוזי הנכות משפיעים על תפקודו של התובע ומובילים לאובדן כושר עבודה, הוא עשוי לקבל 'דרגת אי-כושר'. אם אחוזי הנכות שלו עוברים את הממוצע הקבוע בחוק, הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות כללית.

ועדה רפואית המחשבת אחוזי נכות  )מקור: pressfoto מ-Freepik(

לאיזו קטגוריה את שייכת?

ככלל, ביטוח לאומי מחלק את תובעי אחוזי הנכות לשתי קבוצות: ה'משתכרים' (המקבלים משכורת רשמית כעצמאים או שכירים) ואנשים העובדים במשק הבית (עקרי או עקרות בית).

אם תובע 'משתכר' קיבל 40% נכות לפחות, ייבדקו כושר העבודה ויכולת ההשתכרות שלו, לאור ליקוייו. עקר או עקרת בית שקיבלו 50% נכות לפחות יעברו בדיקת כושר תפקודי. כיום, יש ארבע דרגות של אחוזי נכות: 60%, 65%, 74% ו-100%. סכום הקצבה אותו מקבל הנכה ישתנה בהתאם לדרגת הנכות שלו.

חשוב לציין כי ישנם שני סוגים של אחוזי נכות: נכות כללית ונכות רפואית, ושני אלה עשויים להשפיע אחד על השני, אצל מי יותר ואצל מי פחות: אחוזי הנכות מחושבים לא רק לפי חומרת הליקוי עצמו, אלא גם לפי מידת השפעתו על כל תובע ספציפי לפי עיסוקו, ועל פי חוות הדעת של הרופאה או הרופא הבוחנים את התובע בוועדה הרפואית. לדוגמה, עו"ד ופועל בניין ששניהם נפגעו ברגלם אותה מידה, עשויים לזכות באותם אחוזי נכות רפואית, אך באחוזים שונים של נכות כללית. זאת משום שפועל הבניין יתקשה הרבה יותר לבצע את עבודתו כרגיל, מה שפחות נכון לעורך-הדין.