עומדת ללדת? כנראה שתיוולד לך עוד בירוקרטיה. כל מה שצריך לדעת על האותיות הקטנות ביום שאחרי הלידה

כל המידע החיוני ביום שאאחרי הלידהף: אוכל לתינוק, בדיקות וחיסונים,

לידה היא אירוע מרגש ומטלטל, ולא משנה אם זו הפעם הראשונה או החמישית. עם הלידה צצות עוד התמודדויות רבות שאולי לא חשבת שתפגשי, אחת מהן היא בירוקרטיה. סעיפים שכדאי להכיר בחוק, זכויות שמגיעות לך והסדרים מול בית החולים. זה אולי נשמע משעמם, אבל כדי שהחיים שאחרי יהיו יותר פשוטים, אספנו עבורך תשובות לכמה שאלות שבטח יעלו בזמן הקרוב.

כמה זמן נשארים בבית החולים?

עברת שבועות הריון רבים, והגיע הזמן של התינוק להגיח לאוויר העולם. אם ילדת בבית חולים, על אחת כמה וכמה אם ילדת בניתוח קיסרי, יהיה עלייך ועל תינוקך להתאשפז למשך 48 שעות לפחות עד שתשתחררו הביתה, כמובן תוך התחשבות בשיקולי הצוות הרפואי. אם עברת ניתוח קיסרי ייתכן שהאשפוז יארך זמן רב יותר, אך גם כאן תלוי הדבר בקצב ההתאוששות של הגוף ובחוות הדעת של הצוות המטפל.

מה התינוק אוכל?

גם אם עוד לא החלטת באיזו דרך תעדיפי להזין את תינוקך, כדי שתדעי כי הצוות הרפואי בכל בית חולים מחויב על פי חוק להעביר לך, היולדת הטרייה, הדרכה העוסקת בתזונת התינוק. במהלך ההדרכה תקבלי מידע על אפשרויות ההזנה השונות, אשר כוללות הנקה, תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) וכמובן שילוב בין השניים. אם החלטת שלא להניק, יתבקש ממך לציין זאת בפני הצוות מפורשות, במטרה שהאכלת התינוק תוכל להתבצע גם כשאת אינך לידו. לעומת זאת, אם החלטת שכן להניק, כדאי שתדעי שהנחיית הצוות הרפואי היא לסייע להתחיל בהנקה לא יותר מחצי שעה מהלידה, ולכל אורך תקופת השהות שלכם בבית החולים. כמו כן, הצוות מחויב לספק ליולדות שבחרו להניק הדרכת הנקה פעם אחת ביום לכל הפחות, אשר תתבצע באמצעות יועצת הנקה מקצועית ומוסמכת, וכוללת בתוכה הדרכה לגבי שאיבת חלב והכוונה לרכישת משאבה מתאימה. חשוב שתדעי שייעוץ ההנקה יכול להמשיך גם לאחר השחרור בידי אחיות טיפת חלב, או באמצעות מדריכת הנקה פרטית.

איך מתבצעים חיסונים ובדיקות לתינוק?

במהלך הימים הראשונים שלאחר הלידה, מתאפשרת להורים בחירה באשר לקבלת בדיקות סקר ומתן חיסונים המומלצים מטעם משרד הבריאות. על אף שכל תינוק זכאי לבדיקות וחיסונים אלו, חשוב לזכור שהזכות לסרב נמצאת בידי ההורים. אך לא משנה מה תבחרו, חשוב שתדעו שהמשך המעקב הרפואי וההתפתחותי יתבצע בסניף טיפת חלב הקרוב לביתכם. בהמשך יש לרשום את הילד לקופת החולים שבה מבוטחים שני ההורים או אחד מהם ולבחור במסלול הצטרפות לטעמכם, או לחילופין לרכוש ביטוח בריאות פרטי.

איך מתבצע מענק הלידה?

מיד לאחר הלידה, היולדת זכאית לתשלום מענק מטעם המוסד לביטוח לאומי המועבר ישירות לחשבונה. בדרך כלל, מענק הלידה מתבצע באופן אוטומטי ולא נדרשת הגשת תביעה לביטוח לאומי. עם זאת, ישנם מקרים שבהם אין הדבר כך. למשל, במקרים שבהם בוחרת היולדת דווקא בלידת בית. ראשית יש לדווח למשרד הבריאות על לידת בית ורק לאחר מכן יבוצע התשלום. במקרים אחרים תידרש ממך הגשת תביעה לביטוח הלאומי כדי לקבל את התשלום: למשל, לידה המתרחשת מחוץ לארץ,  מקרים של אימוץ, או לידה שהתרחשה בתהליך פונדקאות.

ואיך מתכוננים לכל זה?

כדי להגיע מוכנה לימים שלאחר הלידה, חשוב לדעת תאריך לידה משוער. ניתן לחשב זאת בקלות באמצעות מחשבון היריון, אשר לאחר הזנת תאריך הווסת האחרונה שלך מסוגל לצפות את תאריך הלידה המשוער ואת השבוע הנוכחי שלך ובכך לסייע לך לחשב את הזמנים באופן מדויק יותר ככל הניתן.