סרטן השד: היום שאחרי הניתוח

את עומדת בפני ניתוח שיציל את חייך: כריתה מלאה או חלקית של השד. רגע לפני שאת מתאשפזת, נאחל לך בהצלחה והרבה בריאות, ויש לנו המלצות חשובות שכדאי לך להכיר

סרטן השד: היום שאחרי הניתוח צילום shutterstock By PR Image Factory

יום הניתוח מתקרב והלחץ עולה: שלך, של המשפחה, של החברות, של הילדים. של כל מי שסביבך. הוא כל כך מובן, הלחץ הזה. אבל רגע, לפני שאת מתאשפזת והלחץ מציף אותך,  ישנם כמה עניינים שכדאי לך לסגור לפני שאת מתאשפזת.

"את לא מבינה לפני הניתוח כמה חסרת אונים תהיי לאחריו, כמה תהיי מוגבלת, שלא תוכלי להרים את הידיים, להחזיק את הילדים, להרים חפצים בעלי משקל", מצהירה יאנה דרום בעלת חנויות אופנה לנשים עם סרטן השד שמחלימה בעצמה מן המחלה.

בעזרתה של יאנה ושל מחלימות נוספות אספנו את ההמלצות החשובות שכדאי לך להכיר.

 המלצה ראשונה: לא להתבייש

"בכל מה שקשור לבית, לילדים, זה הזמן להגדיר מה חשוב לך, לדעת לבקש עזרה מבלי להתבייש. חשוב להתארגן עם בני המשפחה ועם החברות והחברים, להכין לו"ז מוגדר, מתי כל אחד מגיע, מי מכין מה, מי עוזר בבית החולים ומי בבית משפחה וחברים", מתארת יאנה.

"כדאי לשתף את הסביבה לא להסתיר, לקבל את התמיכה והעזרה", מוסיפה  עירית טיגר, שגילתה את המחלה לפני כשנה. בעקבות הבדיקות, עירית גילתה שהיא נשאית של הגן BRCA ועברה כריתה מניעתית.

המלצה שנייה: הביני מה צפוי לך אחרי הניתוח

"המלצה הכי חשובה שלי, לאחר שהוחלט על סוג הניתוח, היא שתשאלי את הכירורג מהן האפשרויות שעומדות בפניך. ובכלל, אני ממליצה לשאול כל רופא שאת פוגשת מה הוא מציע לך ואם את יכולה, גשי לקבל חוות דעת שנייה. כי אין דרך אחת לטיפול, תמיד יש עוד אלטרנטיבות וגישות שונות",  אומרת אפרת רמון, מייסדת ומנכ"לית EZbra – חבישה ייעודית לניתוחי שד. אפרת רמון אובחנה לפני 10 שנים והיום היא בריאה לחלוטין. "בסופו של דבר ההחלטה צריכה לנבוע מהאופציות האפשריות, אבל גם ממבנה האישיות של כל אחת ואחת ולקחת בחשבון שמדובר בתהליך שהוא לא רק גופני, אלא גם נפשי".

 המלצה נוספת של אפרת רמון, יכולה להיות לא קלה: "היכנסי לרשת האינטרנט וחפשי צילומים שישקפו לך כיצד נראה שד אחרי ניתוח. השוק שאת עלולה לקבל אחרי הניתוח הוא בלתי נסבל. בעיני, עדיף לדעת מראש לקראת מה את הולכת. בנוסף, ממליצה לך לדבר עם אישה שעברה ניתוח כמו שמתוכנן לך. זכרי, לא משנה מה תבחרי, לאחר הניתוח השד שלך לעולם לא יראה כמו זה שהיה לך".

 המלצה שלישית: את יכולה להתכונן לניתוח

גלית סביליה: "ההכנה לניתוח היא חשובה מאוד. אני מאמינה שמתח וחוסר אמון מאריכים ומקשים את ההחלמה, לכן כדאי לנהל דיאלוג עם הגוף שלך, שיסכים גם הוא לתת אמון ולא יתנגד. אפשר לעשות את זה לבד בעזרת הדמיון, או להיעזר באנשי מקצוע שיכוונו וידריכו. כדאי גם שיתלווה אליך להמתנה לניתוח מישהו שיידע לרומם את רוחך ולצחוק, כי ידוע שצחוק יפה לבריאות". גלית סיביליה, היא פסיכותרפיסטית גופנית שמלווה מחלימים מסרטן, בלוגרית בסלונה. גלית אובחנה וטופלה לפני 7 שנים וכיום היא בריאה.

ואילו אפרת רמון מציעה לכל אישה שמתכוננת לניתוח לעשות לפני הניתוח את כל מה שהיא אוהבת ולא תוכל לעשות אחריו למשך תקופת ההחלמה הארוכה, כמו ללכת לים ולבריכה, לצאת לרקוד וכדומה. "כדאי גם להכין בגדים רחבים ולהצטייד באביזרים מתאימים".

ליאנה דרום יש רשימה שלמה של אביזרים שכדאי להכין לפני האשפוז:

בגד שנסגר מקדימה: "זה יכול להיות סווצ'ר גדול עם רוכסן או בגד עם כפתורים שאפשר ללבוש ללא עזרה, שלא תצטרכי שיפשיטו וילבישו אותו, כי התנועה שלך תהיי מוגבלת, אם את הולכת לניתוח מלא, שההחלמה ממנו ארוכה מאד".

תמונות מהאתר של יאנה דרום

חזית לחץ, חזייה שניתן לרפד או חזית ספורט –  שנסגרות מלפנים: "צריך ללבוש את החזיות הללו כמשך כחודש, לאחר הניתוח", מסבירה יאנה.

 אביזרים לנקזים: נקזים הם צינורות סיליקון המיועדים לניקוז נוזלים מהגוף לאחר ניתוח כריתה מלאה.

"קשה להתמודד עם הנקזים האלה, בעיקר במקלחת", מדגישה אפרת רמון, וממליצה לקנות ווים לתליה שניתן להצמיד בואקום לקירות המקלחת, ועליהם לתלות את הנקזים.

יאנה דרום ממליצה לקנות "חגורת נקזים" ייעודית.

 תמונות מהאתר של יאנה דרום

 אביזרים נוספים שיקלו עליך את האשפוז בבית החולים:

  • שפתון למניעת יובש בשפתיים
  • כפכפים למקלחת
  • קרם גוף
  • מוזיקה טובה ומרגיעה
  • ספר טוב

המלצה רביעית: קחי משככי כאבים

ההחלמה מניתוח כריתה מלאה, כאמור, הינה ארוכה. אבל גם כשמדובר בניתוח כריתה חלקי – אין שום סיבה לסבול אחרי הניתוח. "קחי בחשבון שאחרי הניתוח את עלולה לסבול מכאבים, והכיני לעצמך משככי כאבים, כמו גם תמיכה ועזרה, בעיקר אם מדובר בניתוח גדול. לאחר ניתוח גדול ייתכן שתזדקקי לתמיכה סיעודית, כמו עזרה להתקלח ולהתלבש", ממליצה עירית טיגר.

"כדאי לקחת משככי כאבים ולא לשחק אותה גיבורה. הכאבים הם בלתי נסבלים, כדאי שהגוף לא יתעסק בכאב אלא בהחלמה", מוסיפה יאנה.

המלצה חמישית: ההחלמה בבית

כשאת חוזרת הביתה, נסי לסגל הקשבה לגוף שלך, ואל תנסי להילחם בו, בעיקר אם יש כאבים ואם יש ימים שאת חלשה, תישארי בבית, צפי בסרטים, הקשיבי למוזיקה ותנסי ליהנות ולנוח כמה שניתן", מציעה עירית טיגר.

הנשים שאיתן דיברנו, כולן כאחת, מדגישות כי תקופת ההחלמה עלולה להיות ארוכה, לכן כדאי להתמסר אליה. לשם כך, כדאי לברר מראש כמה ימי אשפוז צריך ומתי צפוי השחרור הביתה. ומה עוד כדאי להכין מראש?

  • מרשמים למשככי כאבים ושאר תרופות שצריך אחרי הניתוח, כדי לא להתעסק עם השגתם במשך ההחלמה.
  • שקית עם בלונים שאפשר לנפח, כדי לאמן את הנשימה. "לפעמים השתלים לוחצים על בית החזה וזה עוזר להתמודד", אומרת יאנה.
  • רצועות סיליקון שמניחים על תפרים ועל הצלקות כדי להקל את ההחלמה ולעודד איחוי.

יש לכן המלצות נוספות? שתפו אותנו…