סרטן השד: האם תצטרכי טיפול תרופתי?

האבחנה, הבדיקות, הניתוח והטיפול התרופתי – אלה השלבים שתצטרכי לעבור בדרך לריפוי סרטן השד. בכתבה הזו נסקור את הטיפולים התרופתיים, בעזרתה של האונקולוגית ד"ר אורה רוזנגרטן

סרטן השד: הטיפול התרופתי. צילום: shutterstock By-stu12

עכשיו, אחרי שאובחנת ואחרי שהבדיקה הפתולוגית הגדירה את סוג הגידול  שנמצא בשד  שלך, לאחר שהוחלט על סוג הניתוח לו תזדקקי, כפי שהוסבר בכתבות הקודמות, נדונה השאלה האם תזדקקי לטיפול נוסף ולאיזה סוג.

"במקרה שמדובר בגידול  הממוקם בשד בלבד (כלומר שלא שלח גרורות), מטרת הטיפול היא ריפוי מוחלט", מדגישה ד"ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה לאונקולוגיה גינקולוגית, בבית החולים שערי צדק. "הניתוח מהווה את עיקר הטיפול. כריתה לרוב מלווה בהקרנה על מנת להשלים טיפול לכל השד, בהתאם לנתוני הגידול, גודל שוליים בלוטות. הקרנה לשד ניתנת במצבים שבהם הוסר הגידול בלבד ולא השד כולו, או במצבים בהם קיים סיכון גבוה לחזרת המחלה, גם אם השד כולו הוסר. מצב זה יכול להיות אם  בגלל שהגידול היה גדול או בגלל שנמצאו בלוטות לימפה נגועות.

לאחר הניתוח וההקרנות יש לרוב צורך בטיפול תרופתי,(שנקרא גם  טיפול סיסטמי), כדי לחסל את הגרורות המיקרוסקופיות  במידה שהן קיימות, באשר הן. אלה גרורות שלא ניתן לזהות באמצעי הדמיה רגילים – גם המשוכללים ביותר). המטרה היא למנוע מצב של  פיזור של תאים סרטניים  למקומות אחרים בגוף. רק לעתים נדירות אנחנו מוותרים על טיפול סיסטמי. נכון להיום, אין מידע המאפשר אבחנה בין נשים שאינן זקוקות לטיפול ויכולות להמשיך במעקב בלבד, לבין נשים שנמצאות בסיכון שהגידול ימשיך להתפתח ויהיה פולשני. לכן, נהוג לתת את מירב הטיפול, אם כי ישנן מצבים מסוימים בהם אפשר לשקול "הנחה" ולוותר על חלק מן הטיפולים".

סרטן השד: הטיפול התרופתי. צילום: shutterstock By-Yuganov-Konstantinl

כימותרפי, הורמונלי או ביולוגי – זו השאלה

הטיפול הסיסטמי, כלומר ההחלטה איזו תרופה יש לתת, מתבסס על מאפייני הגידול ומידת האלימות שלו,. קביעת מאפייני הגידול כוללת את מקור הרקמה ממנה התפתח ואת קיומם של קולטנים על פני תאי הגידול. נהוג לסווג את הגידולים ל-3 קבוצות עיקריות:

  • גידולים עם קולטנים הורמונליים חיוביים וקולטנים מסוג -HER2 שליליים
  • גידולים עם ביטוי יתר של HER2 (עם קולטנים חיוביים או שליליים ל- 2HER)
  • גידולים בהם אין ביטוי יתר לאף קולטן (TRIPLE NEGATIVE)".

 .

מהם סוגי הטיפול הסיסטמי הקיימים כיום?

ד"ר רוזנגרטן: "ישנן 3 קבוצות של טיפולים תרופתיים, שניתנים לפני הניתוח (נאואדג'ובנטי, טרום ניתוחי, מצב שדוחה את ביצוע הניתוח במספר חודשים) או לאחריו (אדג'ובנטי).  החלטה אם לתת טיפול סיסטמי לפני או אחרי הניתוח ו8 הטיפול לפני הניתוח או אחריו נקבעת על פי שיקולים שונים כגון היחס בין גודל הגידול לגודל השד, כשיש  מגמה להקטין את הגידול כדי לאפשר כריתה לא מלאה של השד, כאשר יש חשש שלא ניתן יהיה להסיר את הגידול בקלות,  או כשיש מעורבות של בלוטות לימפה באבחנה והמטרה היא לצמצם את מעורבות בלוטות הלימפה כדי לאפשר כריתה חלקית ולא מלאה שלהן".

ואלה הן קבוצות הטיפולים:

  • טיפול הורמונלי – ניתן בכדורים לתקופה ממושכת של 5 שנים  או יותר.
  • טיפול ביולוגי – ניתן בעירוי במצבים בהם יש ביטוי יתר של קולטני HER2.
  • טיפול כימותרפי – ניתן בעירוי, לרוב  יש צורך בשלוב של יותר מתרופה אחת.
  • יתכנו כמובן שילובים של יותר מקבוצת תרופות אחת – וזאת בהתאם למאפייני הגידול.

 .

אילו תרופות נוספות קיימות שחולות סרטן עשויות להזדקק להן?

"לעתים ירשמו תרופות נגד בחילות והקאות או תרופות נוגדות אלרגיה, מלבד אלה אין תרופות שמחלימות מסרטן השד יזדקקו להן באופן שכיח".

סרטן השד: האם קנביס רפואי יעזור? צילום: shutterstock By ElRoi

מחלימות רבות מדווחות שהשימוש בקנביס רפואי עוזר להן. מהי עמדך?

"הקנביס יכול לעזור לחלק מהנשים נגד סימפטומים מסוימים, כמו לשינה, נגד בחילות ולהגברת התיאבון, הגם שאין לכך הוכחה מדעית. מבחינה מדעית,  קנביס הוכח כיעיל רק עבור חולים שמקבלים תרופות אופיואידיות נגד כאבים. הוא אינו מתאים לכולם ויש שלא מגיבים אליו טוב או שהוא אינו  מביא אצלם להקלה. לתפיסתי השימוש בקנביס רפואי צריך להיות מוגבל לפרק זמן מסוים ואין  לתת אותו באופן גורף. אפשר לדון עם הרופא המטפל אבל יש לזכור שקנביס לא יכול להחליף את  הטיפול המקובל . בשנים האחרונות נפוצות שמועות שקנביס יכול לרפא סרטן – גם  לכך אין  שום הוכחה מדעית.

"בכל מקרה – מומלץ לברר היטב עם הרופא המטפל אילו טיפולים מתוכננים ומה הסיבה לכל אחד מהם:  כי אישה שיודעת עם מה היא הולכת להתמודד היא אישה חזקה יותר שתוכל להתמודד עם הטיפולים בצורה טובה יותר", מסכמת ד"ר רוזנגרטן.