"סוכנות המודיעין הבריטית טייחה את המוות של מדליין"

פרשת ההיעלמות של הילדה מדליין מקאן שמסעירה את העולם כבר שנים, שוב עלתה לכותרות בעקבות ההאשמות של חוקר משטרה בכיר שסיפר ש"ההורים הרגו אותה בטעות" והוסיף כי היא כנראה קבורה באחד ממאות הבארות הרבים בפורטוגל

בחודש מאי, 2007, פורסמה בתקשורת אחת התעלומות המטרידות ביותר, כאשר התבשרנו שילדה בריטית בת שלוש, בשם מדליין מקאן, נעלמה במסגרת חופשה משפחתית בפורטוגל. הרבה תיאוריות קונספירציה נולדו סביב ההיעלמות המסתורית ועד היום לאף אחד אין באמת מושג מה התחולל באותו יום נורא, כשהיא פשוט נעלמה ממיטתה בלי להשאיר רמז מאחור.

עד היום אזרחים רבים האשימו את ההורים שלה, בטענה שהם הרגו אותה ואחרים טענו שהיא בכלל נחטפה אבל עדיין לא הוכחו הטענות הללו והסיפור נותר אניגמטי ולא פתור. כמות הסיקורים, המרואיינים והחוקרים בהקשר למקרה היא בלתי נתפסת וכעת הפרשה הזו שוב עלתה לכותרות לאחר שחוקר משטרה בכיר לשעבר, פורטוגלי בשם גונאקלו אמארל, חרץ שה-MI5 ׁׁ(סוכנות המודיעין הבריטי), סייעה בטיוח גופת הילדה, לאחר שלכאורה הוריה הרגו אותה בטעות. אכן, טיעון על גבול הטירוף. האמנם?

מדליין, בעלת העיניים הכחולות והפעורות, הצליחה לרגש עולם שלם, שלא הפסיק לתהות מה עלה בגורלה באותו לילה מוזר. ככל הנראה, מדובר בתיק המפורסם בעולם, בכל הנוגע לאדם נעדר ומשהו בסיפור הזה לופת אותנו מבלי אפשרות להשתחרר. בערב בו נעלמה, הוריה לא שהו בדירה והם בילו בארוחת ערב עם חברים. לטענתם "כל פעם מישהו אחר הלך לבדוק לשלום הילדים בדירה". כשהם חזרו, הילדה פשוט לא הייתה.

האם קייט סיפרה שהיא ראתה חלון פתוח ומשם הבינה שמישהו פשוט לקח אותה. האב גארי סיפר איך הוא הביט לאחור, על שלושת ילדיו, לפני שיצא לארוחת הערב הגורלית וחשב לעצמו "איך בר מזל אני", בלי לדעת שזו הייתה הפעם האחרונה שיראה אותה. הוריה של מדליין, קייט וגארי, נאבקים על שמם הטוב כבר שנים עד היום הם שיתפו פעולה עם הרשויות ואף ביקשו את עזרת הציבור בכל הנוגע למידע. אך כאמור, רבים הרגישו שהם מסתירים משהו וכי העצב שלהם "לא אותנטי". כמובן, לא נמצאו הוכחות לכך והם המשיכו לספר לכל אחד איך "עולמם קרס".

מדליין מקאן

ההאשמות של החוקר ישודרו בתוכנית האוסטרלית "TV show Sunday Night" ואמארל אף הוסיף שגופתה "בטח קבורה אי שם באחד מ-600 הבארות בעיר פראיה דה לוז". הוא טען שסוכנות הביון בטוח הייתה מעורבת בהקשר של קבורתה או לגבי טיוח הפשע עצמו. למרות טענות אלו, נטען שמי שמחזיק במידע אודות הפרשה הם חוקרי ה"סקוטלנד יארד", שבטוחים שעובד מקומי יודע מה קרה למדליין אך טרם הגיע מידע זה לידי המשטרה.

החוקר האמין שההורים שיקרו לגבי תיאור החלון הפתוח – כי הוא הסביר שניתן לפתוח אותו רק מבפנים והוסיף כי לדעתו הם בכלל ביימו חטיפה. זירת הטרגדיה התנהלה ברשלנות ואנשים רבים "דרכו על כל הראיות". לא ברור על מה ביסס החוקר את טענותיו ובתוכנית הבטיחו לחשוף ממצאים חדשים והמפיקים יעבירו כל פיסת מידע למשטרה. אבל רצוי לקחת את הטענות כעת בערבון מוגבל, מאחר וטרם הוגשו ראיות חד משמעיות התומכות בסיפורו.

פרופסור דייב בארקלי תיאר את אזור ההיעלמות ל"אידיאלי" להעלמת גופות וחוקר משטרה בשם קולין סוטון הוסיף ש"זה יהיה בלתי אפשרי למצוא גופה ללא מידע מודיעיני מוצק. זה מאוד קל להשאיר שם גופה ולדעת שלא ימצאו אותה".

מדליין מקאן

בין הטענות שעלו עד היום, ניתן למצוא את אלו שניסו לקשר בין המקרה הנ"ל למקרי הפריצה בקומפלקס "הולידיי וילאז'", שם בוצעו עבירות מין בכמה צעירות בריטיות עוד לפני היעלמותה של מקאן. פרופסור בכיר אחר טען שאולי מדליין נדרסה על ידי נהג משאית שיכור, לאחר שיצאה מהדירה על מנת לחפש את הוריה. "לנהג שיכור יש מניע לקבור את הגופה תחת נסיבות כאלו". לא ברור אם אי פעם נגלה מה קרה באותו ערב בפורטוגל אבל התמונה של מדליין תרדוף אחרינו לעוד הרבה זמן.