נסיגת חניכיים: סיבות, מניעה וטיפול

נסיגת חניכיים היא מצב שכיח בתחום רפואת השיניים, בו רקמת החניכיים סביב השן נסוגה ומותירה את שורש השן חשוף. מצב זה עלול להוביל לרגישות יתר בשיניים, לשינויים אסתטיים ואף לאובדן שיניים אם אינו מטופל כראוי. לכן, חשוב להכיר את הגורמים לנסיגת חניכיים, דרכי המניעה והאפשרויות הטיפוליות העומדות בפני המטופלים.

סיבות לנסיגת חניכיים

היגיינת פה לקויה

היגיינת פה לקויה היא אחת הסיבות העיקריות לנסיגת חניכיים. הצטברות פלאק ואבנית על השיניים ועל קו החניכיים מובילה לדלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס). אם דלקת זו אינה מטופלת, היא עלולה להתפתח למחלת חניכיים חמורה יותר (פריודונטיטיס), אשר גורמת לפגיעה ברקמות התומכות בשיניים ולנסיגת חניכיים.

צחצוח שיניים אגרסיבי

שימוש במברשת שיניים קשה או צחצוח שיניים אגרסיבי עלול לפגוע ברקמת החניכיים ולגרום לנסיגתה. חשוב להקפיד על טכניקת צחצוח נכונה ולהשתמש במברשת שיניים רכה למניעת נזק לחניכיים.

שינויים הורמונליים

שינויים הורמונליים, במיוחד אצל נשים במהלך הריון, גיל ההתבגרות או גיל המעבר, יכולים להשפיע על רקמת החניכיים ולהגביר את הרגישות לדלקות ונסיגת חניכיים.

עישון

עישון טבק הוא גורם סיכון משמעותי לנסיגת חניכיים. החומרים הכימיים בטבק פוגעים בבריאות החניכיים ומקטינים את יכולת הגוף להילחם בזיהומים, מה שמוביל להחמרת מצב החניכיים.

סגר לא תקין ושחיקת שיניים

סגר לא תקין או שחיקת שיניים עלולים להפעיל לחץ מוגבר על השיניים והחניכיים ולגרום לנסיגת חניכיים.

מניעת נסיגת חניכיים

שמירה על היגיינת פה

שמירה על היגיינת פה יומיומית היא המפתח למניעת נסיגת חניכיים. צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי וניקוי לשון מסייעים במניעת הצטברות פלאק ואבנית.

ביקורים סדירים אצל רופא השיניים

ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והפריודונט מאפשרים גילוי מוקדם של בעיות חניכיים וטיפול מיידי במידת הצורך. ניקוי מקצועי של השיניים והחניכיים מסייע במניעת הצטברות אבנית ופלאק ומפחית את הסיכון לנסיגת חניכיים.

הימנעות מעישון

הפסקת עישון והימנעות מטבק משפרת את בריאות החניכיים ומפחיתה את הסיכון לנסיגת חניכיים ומחלות חניכיים נוספות.

שמירה על תזונה מאוזנת

תזונה מאוזנת ועשירה בויטמינים ומינרלים תורמת לבריאות החניכיים ומחזקת את מערכת החיסון. מומלץ להימנע ממזונות עשירים בסוכר ועמילן, אשר מגבירים את הסיכון לעששת ודלקות חניכיים, אומר פרופ' זיו מזור- פריודונט מומחה למחלות חניכיים.

טיפול בנסיגת חניכיים

טיפולים שמרניים

בשלבים מוקדמים של נסיגת חניכיים ניתן לטפל באמצעות ניקוי מקצועי והקצעת שורשים. טיפולים אלה מסייעים בהסרת פלאק ואבנית ומפחיתים את הדלקת בחניכיים.

טיפולים כירורגיים

במקרים חמורים יותר של נסיגת חניכיים, נדרש טיפול כירורגי לשיקום החניכיים והרקמות התומכות בשיניים. ניתוחי חניכיים כוללים הרמת חניכיים, השתלות חניכיים וניתוחי חניכיים נוספים בהתאם למצב המטופל.

השתלות חניכיים

השתלות חניכיים הן פתרון יעיל לשיקום החניכיים במקרים של נסיגה חמורה. תהליך זה כולל השתלת רקמת חניכיים חדשה באזורים בהם התרחשה נסיגה, לשיפור האסתטיקה והפונקציונליות של החניכיים. השתלות חניכיים מתבצעות על ידי פריודונט מומחה, המיומן בטכניקות מתקדמות לשיקום הרקמות התומכות בשיניים.

נסיגת חניכיים היא מצב שכיח אך ניתן למניעה ולטיפול. שמירה על היגיינת פה, ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והפריודונט, והימנעות מגורמי סיכון כמו עישון, הם המפתח לשמירה על בריאות החניכיים. במקרה של נסיגת חניכיים, קיימות אפשרויות טיפול רבות, החל מטיפולים שמרניים ועד טיפולים כירורגיים מתקדמים, לשיקום החניכיים והשבת בריאות הפה.