נלחמת בשם אמא שאיננה עוד

גיליתי במהלך המחקר שלי נתונים מעניינים ומחרידים. ע״פ דו״ח מבקר המדינה כ-16 איש מתים כל יום מזיהומים נרכשים בבתי חולים ולא כתוצאה מחלה, טיפול או פרוצדורה

מאת: רחל לייקוביץ'

שמי רחל לייקוביץ', בכירה בתחום ההייטק, בעלת ניסיון רב בניהול יחידות עסקיות גדולות בתחום המחשוב, בארץ ובעולם. יד הגורל הביאה אותי לעזוב את ההייטק ולהתעמק בנושא הזיהומים בבתי החולים. לפני כשנתיים, בערב ראש השנה, ביקרנו את אמי במספרה והכל היה בסדר. בדרכי חזרה הביתה, קיבלתי טלפון שהיא נתקעה בכיסא ונפלה. האחות המליצה לה ללכת אל בית החולים כדי שתיבדק. בעקבות כך, אמי נזקקה לצילום רנטגן. היא ה​י​תה מבוגרת אבל בריאה מאד. אמי הגיעה לצורך כך לביה"ח גדול  במרכז הארץ ושם נדבקה בחיידק האלים MRSA.

בשבועות בהם אימי נלחמה בזיהום לא זזתי ממיטתה, ראיתי איך המחלקה שבה אושפזה מתנהלת וחשכו עיניי. הזדעזעתי מהמצב ההיגייני בשירותים. בשלב מסוים הכניסו את אימא שלי לבידוד. בבידוד היה שלט שתלו על המיטה שלה שעליו נכתב 'בידוד מגע'. זה רחוק מאוד מבידוד אמיתי. הליכים פולשניים כמו החדרת צינור הנשמה לא נעשים במקומות סטריליים. עבור חלק מהמאושפזים מדובר בגזר דין מוות. כל המחלקה הייתה זיהום אחד גדול.

אמי ה​י​תה אישה חזקה שנלחמה על חייה אבל לאחר שלושה שבועות של אשפוז היא נפטרה כתוצאה מהזיהום. בהתחלה רציתי לצרוח, חשבתי להגיש תביעה משפטית, אבל אני לא אדם שנותן לרגשות שלו לנהל אותו. התחלתי לחקור את הנושא, ללמוד, לגלות. בדקתי דו"חות של מבקר המדינה, ראיתי את המספרים שעולים משנה לשנה. כמנהלת, הבנתי שיש פה אתגרים גדולים בהתנהלות ובניהול של תחום מניעת הזיהומים במערכות הבריאות השונות.

רחל לייקוביץ'  ואימה צילום: אלבום פרטיי

נפגשתי עם בכירים במשרד הבריאות ובארגוני בריאות, עם חברי כנסת ועם בכירים בבתי חולים והבנתי שזיהומים נרכשים זה לא גזרה משמיים, שזו גזירה כלכלית שצריך להילחם בה.

תארו לעצמכם שהתעוררתם בבוקר ושמעתם ברדיו שכ-16 איש מתו ועוד כ-300 נפגעו עקב כך שחברת המים לא הצליחה לספק מים באיכות סבירה. תארו לעצמכם שהתופעה הייתה חוזרת  על עצמה יום אחר יום. מה היה קורה בישראל? תודה לאל שהסיוט הזה לא מתרחש בישראל. אך, לצערי הרב דבר דומה מאוד קורה כאן, בישראל במרכזים רפואיים שלנו.

לאחר מה שקרה לאמא שלי התחלתי לחקור והבנתי שיד הגורל מכוונת אותי לעזוב את עבודה שלי בהייטק, ובעזרת משפחתי וחברים מההייטק הקמתי את העמותה, שבה השקעתי מההון הפרטי שלי ועוד אלפי שעות עבודה.

גיליתי במהלך המחקר שלי נתונים מעניינים ומחרידים- ע״פ דו״ח מבקר המדינה כ-16 איש מתים כל יום מזיהומים נרכשים בבתי חולים ולא כתוצאה מחלה, טיפול או פרוצדורה. מכאן, כ-6,000 איש בשנה מתים מוות מיותר בהם גם תינוקות וילדים. כמו כן, כ-300 איש נפגעים כל כל יום ויפגעו גם היום מזיהומים נרכשים בביה"ח (יותר מ100,000 איש כל שנה). רבים ​נושאים את השלכות הזיהום לכל ימי חייהם​ ​​ויש ​גם ​כאילה ש​ממשיכים ללא חלקי גופם – נשים צעירות שיחזרו מחדר לידה ללא רחם, תינוקות ישרדו אך ימשיכו ללא חלקי מעיים, אנשים צעירים שהגיעו למרכז רפואי לקבלת טיפול לא מורכב ​נושאים את ​השלכות הזיהום.

רחל לייקוביץ' צילום: אלבום פרטיי

בנוסף, על פי דו"ח מבקר המדינה ניתן להציל עד 75% מהנפטרים עקב זיהומים נרכשים. במילים אחרות ניתן להציל כ12 איש כל יום, כ4,000 איש שנה. דו"ח מבקר מדינה הוגש לראשונה לציבור לפני כחמש שנים ובמרכזו צפיפות מחרידה, מחסור חמור בתשתיות אשפוז וכ"א. למרות היקף התופעה ופגיעה ניכרת בציבור המטופלים הנושא לא מקבל את ההד הציבורי הראוי.

זאת בדיוק הסיבה שבגללה משפחתי וחברי הקמנו לפני שנה את עמותת רפואה בטוחה. מטרתנו להעיר את הציבור הרחב וגם את נבחרי הציבור ולהעלות את נושא לראש סדר העדיפויות הציבורי. במהלך השנה עמותת רפואה בטוחה קיימה פעילות הסברה ענפה בקהילה ובארגונים. הפקנו סרטוני הסברה והדרכה והם משודרים ​בטלוויזיה, רדיו ורשתות חברתיות. אנו משתפים פעולה עם ביה"ח, ​ה​ארגונים ​ה​​מקצועיים והאקדמיה.

אני פונה לכל הקוראים להצטרף למאבק של עמותת רפואה בטוחה, לעזור וכולנו ביחד נצליח השנה לשכנע את נבחרי הציבור לנקוט בצעדי ​חירום, להביא את הנושא לראש סדר עדיפויות הלאומי, להקצות משאבים ברמה לאומית על מנת לטפל בצפיפות, מחסור בתשתיות וכ"א ​ בביה"ח ובכך להציל אלפי ישראלים שנפגעים או מתים כך סתם מזיהומים ​נרכשים.

 אני נלחמת שמה שקרה לאמא שלי לא יחזור שנית. זיהומים זה לא גזירה משמיים כולנו ביחד במאמץ לאומי נצליח להשפיע, לשנות ולמגר את מגיפות הזיהומים הנרכשים בביה"ח.

** הכותבת, רחל לייקוביץ', רוצה להעלות מודעות לבעיית הזיהומים בבתי חולים.

www.facebook.com/refuabetuha.org

www.refuabetuha.org

 

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי