נופלת וקמה ותמיד שומרת על אופטימיות

מיכל נפגעה מזיהום בזמן שירותה הצבאי, ראייתה נפגעה ואז גם שמיעתה, אך המהלומה האמתית היתה כשהתבשרה על גידול סרטני בכלייה. למרות הכל, היא ושמרת על אופטימיות

אפשר לומר שעד שהתגייסתי לשירות הצבאי החיים שלי התנהלו על מי מנוחות. במהלך השירות שלי בבקעת הירדן נפגעתי מזיהום שהיה באזור. מאז ועד היום אני משלמת את המחיר.

תחילה נפגעתי בעין, כתוצאה מכך  אני לא רואה בעין ימין, למרות שעברתי אינספור ניתוחים ביניהם שתי השתלות קרנית, כדי לשמר את הראייה שלי. בשנת 2005 עברתי ניתוח קטרקט ובעקבותיו גם השמיעה שלי החלה להתדרדר. התחלתי לאבד את שיווי המשקל וליפול לעיתים תכופות. לא הבנתי מה קורה לי, אחרי רצף בדיקות הוגדרתי ככבידת שמיעה ועברתי ניתוח לקבלת שתל קוכליארי באוזן.

הניתוח לשיפור השמיעה שלי והשיקום הארוך בעקבותיו היו קשים, אבל המהלומה הרצינית הגיעה כשהתבשרתי שאני חולה בסרטן הכליה. בשלב הזה נוף בית החולים כבר היה חלק מהשגרה שלי אבל המילה "סרטן" לא הייתה לי טבעית בכלל. נאלצתי לעבור ניתוח מקיף שבו כרתו לי את הכליה הימנית ופלח מהכבד. בסוף הניתוח נאמר לי שאני סוג של נס רפואי, הסרטן שלי הפך לנמקי ומלבד מעקבים שגרתיים לא אזדקק לטיפולים נוספים. הרגשתי שסוף סוף אוכל לנשום לרווחה ולחזור לשגרת חיי.

השגרה שוב נקטעה כשב-2014 החיים שלי עלו על שרטון נוסף. קשה להגדיר במילים את מה שהרגשתי, אבל ידעתי שמשהו לא כשורה. לאחר סדרת בדיקות מקיפות קיבלתי את הבשורה – הסרטן בכליה, אותו גידול שנאמר לי שהוצא והפך לנמקי, התפשט ללבלב. נאמר לי שעליי לעבור ניתוח לכריתת הלבלב, הטחול והתריסריון.

מיכל ביטון

מעבר לכך שנאמר לי שעליי לעבור ניתוח, התחלתי טיפולים אונקולוגיים שעייפו אותי מאוד והרגשתי שאני לא עומדת בזה יותר. למרות זאת, ידעתי שאין מניעה מלעבור את הניתוח אם לא למעני אז לטובת הבנות שלי, הן דחפו אותי להמשיך במאבק. לא אשכח את הבוקר שלפני הניתוח, כינסתי את המשפחה בחדר אחד ונפרדתי מכולם. רציתי להיות בטוחה שגם אם אני לא יוצאת בשלום, בני המשפחה שלי ידעו כמה אני אוהבת אותם.

כעבור ארבעה חודשים, עברתי בדיקת CT שחשפה עשרה גידולים באונה הימנית של הכבד. האונקולוג המטפל שלי בבית חולים הדסה עין כרם, בשיתוף עם הכירורג שלי בשערי צדק, המליצו שאעבור טיפול בשם סירטקס. מדובר בטיפול קרינה ייחודי וממוקד המתאים לגידולים בכבד שאינם נתיחים.

למרות שלא הייתי זכאית לקבל את הטיפול במסגרת סל הבריאות, הייתי נחושה בדעתי לגייס את הסכום הנדרש ולנסות להציל את חיי פעם נוספת. נדהמתי מטוב ליבם של הסובבים אותי. יחד עם חבריי מהעבודה הצלחתי לגייס את הסכום הנדרש. ביוני 2015 עברתי את הטיפול בסירטקס בבית החולים שערי צדק.

שלושה חודשים לאחר הניתוח, בדיקות המעקב הראו שהגידולים התכווצו באופן משמעותי והתחלתי להרגיש הרבה יותר טוב. למרבה הצער, בשלב זה בחיי הייתי למודת קושי וניסיון ולא הופתעתי כאשר לאחר כשנה המחלה התפשטה לאונה השמאלית של הכבד. בגלל שהטיפול בסירטקס הקטין באופן משמעותי את הגידולים בצד הימני של הכבד, הוחלט שאעבור את הטיפול פעם נוספת בצד שמאל. למרבה השמחה, גם הפעם הטיפול עבר בהצלחה. אני נמצאת במעקב קבוע ונראה שההחלטה לעבור את הטיפול בסירטקס פעמיים הצילה את חיי.

כשאני מסתכלת לאחור על התקופה הזאת בחיי אני נזכרת באהבה הגדולה שקיבלתי מהסובבים אותי. היו הרבה רגעים שבהם רציתי להרים ידיים אבל החיבוק הקבוע והתמיכה האינסופית מהמשפחה והחברים נתנו לי את הכוח להמשיך.

אנשים ששומעים את הסיפור שלי תמיד שואלים איך לא התייאשתי כבר. אין לי הסבר הגיוני לכך, כנראה שהאהבה שלי למשפחה גוברת על הכל. חוויתי קשיים רבים בחיי אך במקום לרחם על עצמי, אני בוחרת להישאר אופטימית. אני אוהבת את החיים ומשתדלת להקיף את עצמי באנרגיות חיוביות ואנשים טובים. אני מאמינה שיש לי עוד הרבה מה לתת לעולם הזה.