מרגיש שאתה חווה את היריון באופן פיזי ונפשי? אתה לא לבד

פעמים רבות רוב ההתייחסות בזמן ההיריון היא דווקא לנשים. לפעמים זה אף יכול להרגיש כאילו המידע כולו פונה כלפי נשים, משום שהן אלו אשר מבצעות את הבדיקות השונות, הן אלו שבגופן חלים השינויים הפיזיים, הנפשיים וההורמונליים. בסיומו של התהליך הזה, הנשים הן אלו אשר ילדו ויניקו, ולרוב הן גם אלו שיצאו לחופשת הלידה ויעסקו בפעולות נוספות המשתייכות אליהן באופן טבעי.

לא פעם הגברים מרגישים כאילו הם אינם חלק אינטגרלי מן הנעשה, תחושת של אאוטסיידרים. למרות שבפועל נשים הן אלו שחוות את ההיריון עצמו, לא מעט גברים חווים את ההיריון באופן אחר אך לא פחות משמעותי. במאמר זה נדון על ההיריון מנקודת המבט הגברית.

גם גברים חרדים

במהלך ההיריון ישנם לא מעט חששות לגבי מצבם הפיזי הן של האישה והן של העובר. ישנן לא מעט מחשבות על החיים החדשים העומדים בפתח וכיצד יראו החיים לאחר לידתו של התינוק. בני זוג יכולים לחוות את מהלך ההיריון בצורה אחרת כאשר כל אחד מהם מודאג או חושש מדברים אחרים.

גם גברים חוששים, מרגישים פחד מסוים, או דואגים כלפי העתיד ממש כמו בת זוגתם. אך לא מעט גברים חשים כי לרגשות האלו יש פחות מקום כרגע משום שהם אינם חווים את ההיריון, כאשר בפועל הדבר רחוק מן המציאות משום שחלק מלהיות בזוגיות הוא להביע את הרגשות שאתם חשים.

חשוב לזכור כי גם תחושותיהם של הגברים, חששותיהם, דאגותיהם וכדומה, צריכים לבוא לידי ביטוי באמצעות תקשורת טובה בין בני הזוג. כמו כן אפשר לפנות גם לייעוץ בקופת החולים או פרטי, לשוחח עם בני משפחה או חברים שחוו היריון אחד או שניים ולקבל פרספקטיבה נוספת. כשאתם מתחילים לשוחח ביניכם על הנושאים השונים, תוכלו לשתף האחד את השנייה גם לגבי נושאים אחרים כמו בחירת שמות לבנות.

גם אתה בהיריון?

ישנה תופעה שבה אנשים חשים או משליכים על עצמם תחושות זהות כשל אדם אחר. למעשה לתופעה זו יש שם – תסמונת קובאד. או אם תרצו "היריון מדומה". חלק מן הגברים מפתחים הזדהות קיצונית עם נשותיהם עד לרמה שבה הם חשים תחושות ואף חווים תסמינים פיזיים הדומים לאלו של האישה ההרה. מדובר כמובן בתופעה פסיכוסומטית,  אך הגברים שחווים אותה חשים תחושות אמיתיות לגמרי.

תאמינו או לא אך מדובר בתופעה שכיחה יותר מכפי שהייתם חושבים, וכ-10% מכלל הגברים לוקים בה בעת שנשותיהן הרות. משום שהסימפטומים מרגישים אמיתיים לגמרי, מומלץ לנהל עליהם שיחה כנה ופתוחה שבה ניתן לבטא ללא חשש את הקשיים והרגשות השונים כדי להקל על התסמינים ולייצר תקשורת טובה, הכלה והבנה בין בני הזוג. בנוסף זו הזדמנות נהדרת לדון על שמות לבנים.

מי יוצא לחופשת לידה? אתה!

בימים עברו לא היתה עוברת מחשבה שכזו לא בראשם של גברים ולא בראשן של נשים, אך עם הקדמה והחיים המודרניים, חופשת הלידה הפכה לעניין של שאלה בין שני בני הזוג, כאשר הם יכולים להחליט מי מהם יישאר בבית בזמן חופשת הלידה ומי ישוב לעבודה. אומנם באופן עקרוני ששת השבועות הראשונים מיועדים עבור היולדת לשם החלמה והם אף נקראים משכב לידה. זו תקופת הזמן שבה גופה של היולדת זקוק להתאושש מהחוויה המטלטלת שזה עתה חווה וזמן להתחזק. ויחד עם זאת, בני זוג רבים מחליטים ממגוון סיבות רבות, שדווקא האישה היא זו שתחזור לעבודה בעוד שהגבר יישאר לטפל בתינוק או התינוקת שזה עתה נולדו.