ממוקדת, ממוקדת, ממוקדת

משקפי מולטיפוקל מאפשרים לראות לכל מרחק ללא צורך בכמה זוגות משקפיים, מה חשוב לדעת לפני שבוחרים משקפי מולטיפוקל ואיך בוחרים נכון

משקפי מולטיפוקל מותאמים לכל זווית ראיה (צילום: שאטרסטוק)

בסביבות גיל 40 היכולת להתמקד מקרוב פוחתת (צילום: שאטרסטוק)

זה הטקסט שאת מרחיקה כדי לקרוא, או המלצר שביקשת ממנו לספר על המנות כי חשוך לך מדי כדי לקרוא. את מוצאת דרכים לעקוף את הקושי הקל בראיה במיקוד מקרוב בלי שתצטרכי לטפל בזה, כי בהתחלה זה קל. זה לא את, זה הטבע, ככל שאנחנו מתבגרות, גם העיניים שלנו מתבגרות באופן טבעי.

"ככל שעוברות השנים, היכולת להתמקד בעצמים/אובייקטים קרובים פוחתת, תופעה זו נקראת פרסביופיה או "זוקן ראיה". זה חלק מתהליך פיזיולוגי טבעי שבו העיניים מאבדות את היכולת לבצע מיקוד במבט מקרוב. הסימן הראשון הוא כאשר מתחילים להרחיק את היד לקריאה, או להגדיל את הכתב בקריאה. לרוב זה ילווה בתלונות על עייפות בעיניים, צריבה, טשטוש כאבי ראש ואי נוחות," מסביר איתן הלימי, אופטומטריסט סופר-פארם.

הטיפול? משקפיים. במקרים שזה מתלווה לליקוי ראייה קיים, נוצר צורך בכמה זוגות משקפיים, משקפי קריאה ומשקפיים למרחק. כך שנוצר מצב המחייב החלפת משקפיים בהתאם לפעילות, או לחלופין שימוש במשקפי מולטיפוקל, משקפיים בעלי עדשות בעלות כמה מוקדים המאפשרות ראיה לטווחים שונים בזוג משקפיים אחד.

משקפיים רב שימושיים לטווח ארוך, לטווח קצר ולקריאה (צילום: שאטרסטוק)

מה זה מולטיפוקל?

"עדשת מולטיפוקל היא עדשה רב מוקדית, כלומר בעלת מספר מוקדי ראיה המאפשרים לראות לטווחים שונים. היא נותנת פתרון אופטי אידיאלי לכל טווחי הראיה בעדשה אחת ומבטלת את הצורך בכמה זוגות משקפים למרחקי ראיה שונים. על ידי ליטוש שונה של חלקי העדשה השונים, מדמה העדשה ראייה טבעית של אדם שלא זקוק למשקפים ומתקנת את הראייה בהתאם למרשם. החלק מול העין בעדשה מותאם לראייה למרחק, החלק במרכז העדשה מותאם לראייה למרחק ביניים, למשל מרחק ממחשב, והחלק התחתון בעדשה מיועד לקריאה."

"עיצוב עדשות המולטיפוקל משתנה ומאפשר התאמה מקסימלית ללקוח, בהתאם למרשם, אורח החיים וגודל המסגרת, מסביר הלימי. "זה דורש הסתגלות, כי העדשה מחולקת למוקדים שונים וזוויות שונות והעיניים צריכות להסתנכרן עם תנועות הראש. למשל כדי לקרוא, צריך להשפיל את המבט, וכדי לצפות במסך המחשב על המסך להיות כ- 20 מעלות מתחת למבט ישר. לרוב ההסתגלות אינה ארוכה, בוודאי אם קניית המשקפיים מלווה בייעוץ מקצועי של אופטומטריסט."

משקפי מולטיפוקל מותאמים לכל זווית ראיה (צילום: שאטרסטוק)

יותר קל עם מולטיפוקל

"משקפי מולטיפוקל חוסכים התעסקות מיותרת וזמן, לי הם גם חסכו את השעות שביליתי בחיפוש אחרי משקפי הקריאה שכל פעם השארתי במקום אחר," מספרת מיכל, בת 45 מאבן יהודה. "למעשה, משקפי מולטיפוקל נהנים גם מבלאי נמוך יותר מאשר משקפיים אחרים", אומר הלימי. "מהטעם הפשוט שלא מסירים אותם כמעט ולכן הם נשמרים טוב יותר."

"כדאי לזכור היום מספר עובדות על משקפי מולטיפוקל, הם מאפשרים התאמה מקסימלית שמבטיחה גם נוחות בשימוש. אם בעבר משקפי המולטיפוקל יוצרו באיכות נמוכה ובעלות גבוהה, העדשות היום מיוצרות בטכנולוגיה מתקדמת ומדויקת ובהתאמה מלאה ללקוח. החיסרון העיקרי במשקפי מולטיפוקל הוא מחירם הגבוה יותר יחסית למשקפיים חד מוקדיים, למרחק או לקריאה."

איך מתאימים מולטיפוקל בהצלחה?

• להתחיל כמה שיותר מוקדם, כך גדלים הסיכויים להסתגלות מהירה וקלה.

• לשתף את האופטומטריסט בהעדפות האישיות והתחביבים שלכם, אם זה ישיבה מול מחשב, נהיגה מרובה, קריאת ספר, או צפייה בטלוויזיה. כדאי להשתמש בסרגל בבית ולמדוד מרחק קריאה ומסך המחשב לפני הבדיקה.

• בחירה בעדשות איכותיות המותאמות לצרכי הלקוח ומסגרת המתאימה, המומלצת ע"י האופטומטריסט, לעדשות המולטיפוקל.

לאחר קבלת המשקפיים חשוב להקשיב להוראות האופטומטריסט שידריך ויכוון כיצד להשתמש נכון במשקפי המולטיפוקל החדשים ויסביר אילו תופעות יתכן ותחוו בשימוש הראשוני. חשוב לא פחות לתרגל את השימוש בעדשות החדשות. מומלץ להתמיד בהרכבת המולטיפוקל ולא "לברוח" לזוג המשקפיים הישן גם אם את נתקלת בקשיים. עם זאת, אפשר לתרגל את השימוש במשקפי מולטיפוקל בצורה הדרגתית והכי חשוב – הרבה סבלנות.

תרגילים נכונים להסתגלות למולטיפוקל:

יש לשבת מול מחשב או ספר ולתרגל את הזזת העיניים למעלה ולמטה בין המוקדים ללא הזזה של הסנטר. את האימון יש לבצע לשלושה מרחקים:

1. מבט מעט מתחת לקו האופק אל מסך המחשב.

2. העלאת המבט אל מעבר לצג המחשב – לתרגול ראייה מרחוק.

3. השפלת המבט אל המקלדת – לתרגול ראייה מקרוב.

כמו כן מומלץ לתרגל מבט לצדדים בתנועות של הראש (תנועת "לא") וללא הזזת העיניים לצדדים (כניסה לאזורי העיוותים)