מחלות חניכיים – כיצד מחלות חניכיים יכולות להשפיע על התפקוד שלנו ואיך אפשר להימנע מהן?

כל מי שחווה אי פעם כאב שיניים, אפילו מינורי, יודע עד כמה הוא יכול להיות מעיק, קשה ועד כמה הוא יכול למנוע מאיתנו לתפקד בצורה סדירה. לא רק שהכאב יכול למנוע מאיתנו לאכול ולשתות כמו שצריך, הרי שהוא יכול למנוע מאיתנו לעשות עוד הרבה דברים שאינם בהכרח קשורים לשימוש בשיניים ובחלל הפה. בגלל העוצמה שלו ואי הנוחות שהוא יוצר.

 

הרבה פעמים כאבים אלו אינם נובעים בהכרח מהשיניים אלא מהחניכיים שמחזיקות אותן. מחלות חניכיים הן דבר נפוץ יחסית, בוודאי אם לא מקפידים לטפל ולתחזק את השיניים והחניכיים כמו שצריך. האפקט של מחלות אלו, הוא כאב שקשה מאוד להתעלם ממנו, וכן תופעות נוספות שגם מורגשות וגם נראות בשטח.

מחלות חניכיים נוצרות מסיבות שונות, כאשר הסיבה העיקרית היא הצטברות של חיידקים באזור החניכיים, באזור העצם והרקמות שמחברות בין השן לחניכיים. אותם חיידקים יורדים אל שורש השן ומגיעים אל החניכיים וכך נוצר הכאב והאפקטים השונים שהמחלה יוצרת.

חשוב לציין, להבדיל ממקרים אחרים, הרי במקרה של מחלות חניכיים, אנחנו נראה את ההשפעה של המחלה אבל לא בהכרח נראה את מה שגורם לה או את האזור החולה עצמו. כלומר, אנחנו לא בהכרח נראה את האבנית שמצטברת בחניכיים ויוצרת את הבעיה איתה אנחנו מתמודדים. כן נוכל לזהות את התסמינים של המחלה.

מה אנחנו עלולים להרגיש כתוצאה ממחלות חניכיים

בין התסמינים המוכרים למחלות חניכיים אנחנו יכולים למצוא דברים כגון, נפיחויות, אדמומיות, דימום מהחניכיים בעת צחצוח שיניים. כמו כן, סביר להניח שיצא לנו ריח רע מהפה, ונחווה רגישויות לקור וחום.

במקרים קיצוניים של מחלות חניכיים אנחנו נחווה מקרים של שיניים מתנדנדות ונוטות ליפול. לא מדובר במצב לא טבעי שיכול להתרחש אם וכאשר מדובר במקרה קיצון של המחלה והאבנית פירקה לגמרי את הרקמה שמחברת בין השן לחניכיים. במקרה כזה השיניים יתנדנדו עד לנפילתן.

איך אפשר להימנע ממחלות חניכיים?

טיפול במחלות חניכיים על ידי רופא מומחה זה השלב האחרון בתהליך הטיפול. כלומר, אנחנו יכולים להימנע ממצב כזה אם וכאשר נדע לטפל בחניכיים בעצמנו, לתחזק ולשמור עליהם. זה כמובן דורש תשומת לב וטיפול רציף ועקבי.

לשם כך, עלינו להקפיד על צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטאלי, שימוש במי פה ובקיסמים מתאימים. מעבר לכך, רצוי מאוד להקפיד על ביקור אצל שיננית ורופא שיניים אחד למספר חודשים לצורך ביקורת וטיפול בעששת. מומלץ מאוד גם להימנע מצריכת סיגריות ומוצרים אחרים שיש בהם ניקוטין ואם אפשר גם מקפאין וממזון שעלול לייצר כתמי פיגמנטציה.

בכל מקרה, אם אנחנו חווים את אחד התסמינים שציינו, אזי שעלינו לפנות באופן מיידי לרופא חניכיים מומחה שיאבחן את הבעיה ויטפל בה.