מחאת הרשת של אימא לנער בעל צרכים מיוחדים

אמו של נער בעל צרכים מיוחדים העלתה לרשת סרטון המתעד בדיקה ביטחונית של בנה. לדברי האם, הבדיקה הייתה מיותרת, נמשכה "יותר משעה" וגרמה לבנה לטראומה

איך הייתם מרגישים אילו הבן שלכם, בעל צרכים מיוחדים, היה מעוכב על ידי איש ביטחון ללא סיבה מוצדקת ועובר בדיקה בטחונית פולשנית? זה בדיוק מה שקרה לג'ניפר ויליאמסון, שהביעה את זעמה ברשת על איש ביטחון של רשות אבטחת התעבורה, ה-TSA, שערך לדבריה חיפוש פולשני, פוגעני ומיותר. ויליאמסון העלתה סרטון, שתיעד את רגעי הבדיקה ושעורר את זעמם של רבים שצפו בו ברשת. מטעם ה-TSA מסרו בתגובה שהבדיקה הייתה תקינה ועמדה במסגרת המדיניות שלהם. תשובתם לא סיפקה את האם הפגועה.

הסרטון שהעלתה ויליאמסון, באורך 2 דקות , צולם בשדה התעופה "פורט וורת'" שבדאלאס וזכהל מיליוני צפיות וליותר ממאה אלף שיתופים. רואים בסרטון איש ביטחון שמסביר לנוסע את הפרוצדורה. לאחר מכן, המפקח הורה לאיש הביטחון להמשיך את תהליך הבדיקה. ויליאמסון סיפרה שבנה אהרון סובל מקושי בעיבוד חושי ושהוא חווה טראומה קשה ממה שהתחולל שם. "תנו לי להבהיר משהו באופן ברור. הוא לא עשה שום דבר לא תקין", היא כתבה. "הוא לא צפצף במהלך הבדיקה ועבר את סורקי הגוף בסדר גמור".

ויליאמסון סיפרה שבנה אהרון עוכב "יותר משעה", מה שגרם למשפחה לפספס את הטיסה שלהם. בנוסף לכך, הנער נותר המום ומבולבל. "אחרי שעות הוא המשיך לשאול 'מה עשיתי?' אני לא יודע מה עשיתי'". האם הרגישה זעזוע עמוק מכל הסיפור, אותו פירטה ברשת החברתית. "הלוואי והייתי מקליטה את כל האינטראקציה בגלל שזה היה מחריד. הגיעו שני שוטרים נוספים שבדקו אותו מכל כיוון. אנשי הביטחון האלה יוצרים טראומה בקרב ילדים ועושים מה שבא להם ללא סיבה מוצדקת".

בהצהרה שניתנה על ידי ה-TSA נטען שהבדיקה נערכה בעקבות צפצוף של הלפטופ של הנער. כמו כן, לדבריהם המשפחה עוכבה 45 דקות, פחות משעה וכי זה היה הזמן שנדרש כדי לעבור על כל התיקים שלהם ולנהל איתם  את השיחה הארוכה סביב הבדיקה. כך או כך, האירוע עורר סער גדולה ומעלה שאלות רבות על נהלי הביטחון בשדות תעופה. במסגרת תפקידם, אנשי ביטחון  נדרשים לקיים בדיקות נחוצות, אך פולשניות ועליהם לגלות את הרגישות הראויה לנוסעים, בטח כאשר מדובר באנשים בעלי צרכים מיוחדים, שהחוויה עלולה להיתפס על ידם כטראומטית.

כמובן שעלינו להתייחס בזהירות למקרה, מאחר ואין בידינו את כל הפרטים והסרטון מציג רק תיעוד חלקי. אך אם הנער אכן חווה טראומה בעקבות הבדיקה, כפי שמעידה אמו, הדבר עשוי להשפיע על חוויות נסיעה עתידיות שלו ולייצר מגבלה נוספת לחייו. בזכות חשיפת המקרה, נותר לקוות שרשויות אבטחה בשדות תעופה ירעננו את הנהלים ויודרכו על דרכי התקשרות עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים.