מה זה OCD ואיך פסיכותרפיה יכולה לעזור?

בשיתוף בטיפולנט
רחיצת ידיים שוב ושוב, בדיקת הכיריים חמש פעמים ברצף או וידוא נעילת הדלת בכל שעה עגולה – תסמינים של OCD יכולים להתבטא במגוון צורות ודרכים. מדובר בהפרעה אשר לוכדת אנשים במעגל של מחשבות אובססיביות וטקסים חזרתיים, אשר עלולים לשבש באופן חמור את שגרת החיים.

מה זה OCD?

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הידועה כ-OCD, היא הפרעה נפשית אשר מתאפיינת במחשבות חזרתיות ולא רצויות (אובססיות), ובהתנהגויות או טקסים מחשבתיים (קומפולסיות) שמתעוררים בתגובה לאותן מחשבות טורדניות. האובססיות, הן מחשבות טורדניות ולא נעימות, אשר יכולות להתמקד במגוון רחב של נושאים. לרוב, מדובר במחשבות סביב ניקיון, מחלות, אלימות או סכנה לאדם או לאנשים הקרובים אליו. הקומפולסיות הן טקסים או התנהגויות כפייתיות אשר קשה לאדם להתנגד להן או להימנע מהן. אצל אנשים שמתמודדים עם OCD, הטקסים משמשים ככלי המספק הקלה נקודתית מהמחשבות האובססיביות, ומסייע להם להתמודד עם המצוקה אשר נלווית לאותן מחשבות. אולם, מדובר ב״מעגל קסמים״ שלילי, מכיוון שההקלה שהטקס מספק היא רגעית בלבד, ולאחר שהיא חולפת, המחשבות האובססיביות עלולות להחמיר ולעורר שוב את הצורך לבצע טקסים.

מתי OCD מתפרץ?

במרבית המקרים, סימפטומים של OCD מתחילים להופיע בגילאי הילדות, ההתבגרות או הבגרות המוקדמת. לצד זאת, כמו הרבה הפרעות נפשיות אחרות, גם במקרה של OCD ההפרעה עלולה להתפרץ לאחר חוויה של אירוע חיים מלחיץ מאוד. לפעמים, אירועי חיים מטלטלים אשר משנים מאוד את חייו של האדם ודורשים ממנו אחריות מוגברת, כמו לידה, עבודה חדשה או אפילו גיל ההתבגרות – יכולים להוות טריגר להתפרצות ההפרעה.

 

איך מטפלים ב-OCD?

אנשים יכולים להתמודד עם OCD בדרגות חומרה שונות, אך בדרך כלל ללא טיפול ההפרעה תפגע באופן משמעותי באיכות החיים וביכולת לנהל שגרה תקינה. לכן, חשוב לפנות לטיפול מתאים כדי לאפשר הקלה ולסייע בחזרה לחיים מלאים ומספקים.

הטיפול המומלץ והיעיל ביותר ל-OCD יכלול כלים של פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית. הטיפול מערב עבודה קוגניטיבית, אשר מתמקדת במחשבות האובססיביות ובשינוי היחס של המטופל אליהן, ועבודה התנהגותית אשר תסייע למטופל להימנע מביצוע הטקסים. במסגרת הטיפול, המטופל מסכים, בליווי המטפל, לחוות את המחשבות האובססיביות מבלי לבצע את הטקסים אשר נועדו ״לבטל״ אותן. כך, המטפל יסייע למטופל לשאת את המחשבות המלחיצות, ולהתייחס אליהן כמחשבות בלבד, ולא כאמת לאמיתה או כנבואה שתגשים את עצמה. כמו כן, בעזרת חשיפה הדרגתית למחשבות האובססיביות, ומניעת ביצוע הטקסים בתגובה אליהן – אט אט יצליח המטופל לשבור את ״מעגל הקסמים״ ו״להיגמל״ מביצוע הטקסים.

לצד פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית, ניתן לשלב גם כלים מעולם הפסיכותרפיה הדינמית. על אף שפסיכותרפיה דינמית נמצאה כפחות יעילה להתמודדות עם אובססיות וקומפולסיות, ניתן להיעזר בפסיכותרפיה דינמית על מנת לסייע למטופל להתמודד עם תחושות תסכול, חרדה או דיכאון אשר עשויות להתלוות ל-OCD, לספק תמיכה בתהליך הטיפולי, ולאפשר למטופל להבין יותר לעומק את הסימפטומים מהם הוא סובל. בחלק מהמקרים, יומלץ לשלב טיפול תרופתי לצד פסיכותרפיה, כאשר התרופות הנפוצות המשמשות לטיפול ב-OCD הן תרופות אשר מעלות את רמות הסרוטונין במוח (אותן תרופות אשר משמשות בדרך כלל גם לטיפול בדיכאון).