לפני שאת רצה לשירותים

דלקות בדרכי השתן הן שכיחות מאד, ובפרט במהלך ההריון. מה קורה למערכת השתן שלך כשאת בהריון, למה את חייבת להיבדק ומה כדאי לעשות כדי לנסות למנוע?

altmanpregnancyurinesec1את בהריון, החיים שלך משתנים ואיתם – הגוף שלך. בוודאי כבר קראת והתעדכנת כיצד נפח הדם שלך עולה, קצב הדופק מתגבר, הרחם גדל כדי לייצר מקום לעובר המתפתח. ואולם ישנו שינוי גופני שהינו ידוע פחות אבל הוא משמעותי מאד עבורך: עלייה של כ-50% בגודל הכליות שלך ובקצב הפעילות שלהן. השינוי הזה מתרחש מתחילת השליש השני וזו אחת הסיבות מדוע את מוצאת את עצמך מבקרת לעתים תכופות בשירותים.

ואולם על אף שהיא עלולה להיות מטרידה, בעיקר בלילה, הריצה לשירותים איננה הבעיה העיקרית.  מה שמטריד יותר, היא העובדה שבמהלך ההריון עולה גם השכיחות לזיהומים בדרכי השתן, וזה כבר יכול להיות מציק עד מסוכן, לעתים.

אחת מכל שלוש נשים עלולה לסבול מדלקות בדרכי השתן, לפחות פעם בחיים. במהלך ההריון רמת הסיכון לדלקות יכולה להיות גבוהה יותר, שכן מערכת השתן נעשית רגישה יותר, בגלל הסיבות שמנינו, וסיבות נוספות, כמו השפעת ההורמונים, בעיקר הפרוגסטרון, על האטה בזרימת השתן.

altmanpregnancyurinesef2

הגורם הנפוץ ביותר לדלקות בדרכי השתן הוא חיידק בשם "אשריכיה קולי". החיידק הזה, שמקורו בפי הטבעת, חודר לגוף דרך צינור השתן ועלול להתפשט לחלקים אחרים של דרכי השתן.

מרגישה צריבה ויש לך חום?

בדרך כלל דלקת בדרכי השתן מתאפיינות בתחושת צריבה, בעיקר בסוף ההשתנה, וכן בצורך דחוף  לתת שתן גם כאשר נדמה לך שלא מזמן התרוקנת. לעתים עלולים להופיע סימני דם בשתן. במקרים מסוימים עלולים להופיע גם חום וצמרמורת.

"במצבים אלה חשוב להגיע לבדיקת רופא, שיפנה אותך לבדיקת שתן, על מנת לאבחן אם יש זיהום ולהמליץ על טיפול אנטיביוטי, שמותר לשימוש במהלך ההריון. ואולם לא תמיד ישנם תסמינים ולכן חשוב מאד להקפיד על בדיקות שתן במהלך ההריון ולנסות לתפוס את הדלקת גם כשלא מרגישים בה", מדגישה ורד דלאל, מיילדת בכירה, מומחית ללידות טבעיות, מלווה, מייעצת ומדריכה נשים בשלבי ההריון והלידה.

שאלה: כמה פעמים צריך להיבדק במהלך ההריון?

דלאל: "ההמלצה היא להיבדק 3 פעמים לפחות, פעם אחד בכל שליש. החשש בדלקת שאינה מטופלת הוא שהדלקת תתפשט ותסכן את ההריון, מבחינת צירים מוקדמים ולידה מוקדמת. חייבים לטפל בדלקת במהלך ההריון כדי למנוע סיבוכים".

altmanpregnancyurinesec2

 מה את יכולה לעשות כדי לנסות למנוע דלקת בדרכי השתן בכלל, ובמהלך ההריון בפרט?

  • להקפיד על ביצוע בדיקות שתן.
  • לשתות, והרבה: שתייה מרובה של מים או של תה צמחים תסייע בשטיפת החיידקים בזרם השתן. אפשר לשלב חליטות של פטרוזיליה, עלי סלרי ועשב חיטה (חי או מבושל במים), צמחים אלה נחשבים ברפואה הטבעית כמסייעים למערכת השתן.
  • להשתמש בכמוסות המכילות תמצית חמוציות (Cranberry): החמוציות מכילות רכיבים שונים המונעים מהחיידקים להיצמד לשלפוחית כך שהם נשטפים עם זרם השתן לפני שהם מספיקים להתרבות ולגרום לזיהום. הכמוסות הינן בטוחות לשימושן של נשים בהריון ושל נשים מניקות. אפשר להשתמש בהן גם במקביל לטיפול האנטיביוטי.
  • לא להתאפק: כדי לא ליצור לחץ בשלפוחית וכדי לא לייצר תנאים בהם החיידקים יכולים לשגשג ולהתרבות.
  • לנגב היטב לאחר כל ביקור בשירותים, מלפנים לאחור, כדי למנוע מעבר של חיידקים מפי הטבעת. לשטוף את המקום לאחר מתן צואה.
  • להשתמש בכמוסות פרוביוטיקה: במחקרים נמצא, כי לחיידקים פרוביוטיים יש תפקיד חשוב בפעילות מערכת החיסון, בשמירה על הבריאות האינטימית ובהקטנת הסיכון לדלקות בדרכי השתן.
  • אם יש דלקת כדאי להימנע מיחסי מין. עדיף לתת למקום להבריא. כמו כן, לאחר יחסי מין כדאי לרוקן את השלפוחית ולמנוע הצטברות של חיידקים שאולי חדרו במהלך קיום יחסי מין.
  • להימנע מלבישת חוטיני שמזרז מעבר של חיידקים מפי הטבעת לכיוון שופכת השתן.