למה אתן לא נרדמות?

מדוע נשים ישנות פחות מגברים, מהן הסיבות העיקריות שבגללן קשה לכן להירדם בלילה ומה אתן יכולות לעשות כדי לפתור את בעיות השינה שלכן? כל הסיבות, כל הפתרונות

altmaninsomniasec1אנחנו דואגות, לא תמיד שקטות, מרגישות שעולם שלם מונח על כתפינו: עבודה, משפחה, בית. לא פלא שאנחנו, הנשים, סובלות מקשיי שינה יותר מאשר גברים.  בנוסף, מתברר שאנחנו זקוקות ליותר זמן שינה כי, תחזיקו חזק, המוח שלנו מורכב יותר ויש לנו יותר משימות לבצע במקביל, בהשוואה לגברים. כאילו שזה מפתיע אותנו, שהמולטי-טאסקינג המפורסם שלנו גובה מאיתנו מחיר. כך על פי מחקר שנערך באוניברסיטת לונגבורו הבריטית,  בו נמצא כי נשים זקוקות בממוצע לכ-20 דקות נוספות של עצמית עיניים, על פני גברים.

לדברי עורך המחקר, פרופ' ג'ים הורן, שינה לא מספקת עלולה לגרום לנשים לסטרס, עומס נפשי, דיכאון ואפילו רגזנות.

החלטת להסתכל קדימה? אנחנו איתך! הירשמי וקבלי עדכונים על כתבות בנושאי צמיחה אישית, בריאות והזדמנויות חדשות

מה גורם לקשיי שינה ומה עושים?

ההגדרה הרפואית לנדודי שינה, שנקראים בשפה הרפואית אינסומניה, היא תלונות על שינה לא מספקת או באיכות נמוכה לפחות 3 לילות בשבוע, שמפריעה לשגרת החיים במשך היום. לאינסומניה ישנם 4 ביטויים:

  • קושי להירדם
  • התעוררות באמצע הלילה מלווה בקושי לחזור ולישון
  • התעוררות מוקדמת מדי
  • שינה שטחית ולא מספקת

.

ישנן לא מעט הסיבות שמקשות עלינו לישון בצורה איכותית. הבשורות הטובות הן, שיש לא מעט פתרונות, התנהגויות שאפשר לנסות ולשנות כדי לישון טוב יותר.

מצבים נפשיים: חרדה, סטרס, עומס, אבל. כמעט אין אישה שלא חוותה אחד המצבים הללו. מצבים נפשיים שלרוב הם זמניים וחולפים, משום שהם נגרמים כתוצאה של אירוע משמעותי כלשהו, כמו אובדן של אדם קרוב, מאבק משפטי, פיטורים, עומס בעבודה או בלימודים. לפעמים אלה דווקא אירועים משמחים שיכולים לגרום לכך, כמו תפקיד חדש, מעבר דירה או אירוע גדול שמתקרב.

מה עושים?

לא צריך להתאמץ כדי להשיג תרופות שינה, מספיק ביקור קצר אצל רופא המשפחה – ויש לכן מרשם לקבוצה כזו או אחרת של תרופות. אבל זהירות: אמנם תרופות שינה נחשבות ליעילות מאד ואופן מידי, אבל חייבים לקחת בחשבון שלתרופות שינה ישנן תופעות לוואי שונות ופוטנציאל התמכרותי. חשוב להדגיש כי מומחי שינה מייעצים להשתמש בהן לתקופות קצרות בלבד.

במקרים רבים עדיף לנסות תכשירים טבעיים המבוססים על צמחים שונים הידועים כבעלי השפעה מרגיעה, כמו פסיפלורה, ולריאן ועוד. אפשרות נוספת היא להשתמש בתכשיר הומיאופתי בשם נרוקסן המיועד לשיפור במצב של חוסר מנוחה, מצבי לחץ והפרעות שינה. כמו כן, נרוקסן מרגיע ביום וגם מרגיע בלילה. תכשירים אלה אינם תרופות לכן אין כל חשש מפני תופעות לוואי או התמכרות להם.

altmaninsomniasec2

כשהמצב הנפשי מפריע לשגרת החיים, ההמלצה היא לפנות לייעוץ נפשי ולקבל טיפול שיסייע להתמודד, לשנות הרגלי חיים וכדומה.

כמו כן, מומלץ להכיר ולסגל את כללי הגיינת השינה, ולשנות הרגלים שונים שאולי מפריעים לכן לישון, מבלי שאתן מודעות לכך. למשל:

  • הליכה לישון וקימה בשעות שונות ובלתי קבועות
  • שינה בצהריים
  • עישון ואלכוהול לפני השינה
  • ביצוע פעילויות מעוררות לפני השינה
  • תנאים סביבתיים לא נוחים לשינה (ראו בהמשך)

.

מלבד כללי היגיינת השינה, מומלץ ללמוד וליישם טכניקות של הרפיה, כמו דמיון מודרך, מדיטציה וכדומה.

תנאים סביבתיים – המזרן לא נוח, חם מדי בחדר, קר מדי בחדר, השכנים בקומה מעל הם ציפורי לילה פעילות במיוחד, תאורת הרחוב חודרת לחדר. תנאים סביבתיים נוספים הם מקור של רעש כלשהו: זה יכול להיות בן הזוג שנוחר, קולות שבוקעים מטלוויזיה בחדר הסמוך או תקתוק של שעון מעורר.

altmaninsomniasec13

מה עושים?

כמה פשוט, ככה מועיל: מנסים להבין מהו הגורם לחוסר הנוחות ולשנות אותו, כלומר, להחליף מזרן, להאפיל את החלונות, לשנות את טמפרטורת החדר ולדבר עם השכנים.

לגבי נחירות אין לנו בשורות גדולות, למעט בחינת האפשרות לישון עם אטמי אוזניים או לעבור לישון בחדרים נפרדים.

 את השעון המעורר מומלץ להוציא מחדר. שיתקתק במסדרון. אל חשש, כשיצלצל בבוקר אין ספק שתתעוררו גם אם הוא לא מונח לכן מתחת לאוזניים.

אפשרות נוספת להקלה על מטרדי רעש היא שימוש באפליקציות שונות למיסוך רעשים חיצוניים באמצעות "רעש לבן" שמדמה קולות  מונוטוניים כמו פכפוך מים אוושת גלי ים וכדומה.