"ללא פחדים תלדי ילדים"

"בעקבות שישה ניתוחים קיסריים בהם ילדתי את ילדיי, התחלתי לסייע למאות נשים ללדת באופן טבעי באמצעות שיטה ייחודית". טרי בן קטיעי חושפת את סיפורה יוצא הדופן

מאת: טרי בן קטיעי הומיאופטית קלאסית ומפתחת שיטת "טריאן"

כמי שעברה בעצמה לא פחות משישה ניתוחים קיסריים ובעלת ניסיון של 25 שנה בתחום ההומאופתיה, זו זכות גדולה עבורי ללוות נשים במהלך הלידה, ההריון ובבעיות פוריות. היום ברור לי שאם הייתי מקבלת טיפול הומאופתי לפני יותר מ-30 שנה, לא הייתי צריכה לעבור ניתוחים קיסריים. נולדתי במונטריאול בקנדה לאם קנדית ולאב ניצול שואה. כמו כל הנשים ההרות, השתתפתי בזמנו עם בן זוגי לשעבר בקורס להכנה ללידה, ותמיד כשהיו מסבירים על ניתוח קיסרי, אמרתי: מה לי ולזה?.

בטרימסטר הראשון של ההריון הראשון שלי הרגשתי זוועה והקאתי כל היום. בטרימסטר השני הרגשתי יותר טוב, אבל לקראת הלידה לא הבנתי מה עובר עליי אבל הבנתי שאני יותר לחוצה. יום לפני הלידה הזמנתי הביתה דולה (תומכת לידה), שאחרי שעתיים איתה הרגשתי רגועה ושאני יכולה ללדת. כמה שעות לאחר מכן התחילו צירי הלידה, וככל שהם התגברו כך גברו פחדיי מהכאבים של הלידה והפכו לחזקים יותר ממני. בעקבות זאת, נמשכו צירי הלידה שלי 43 שעות.

טרי והנכד

רק אחרי 36 שעות כואבות של צירי לידה הצליחו לשכנע אותי לקחת אפידורל. לאחר מכן הזריקו לי פיטוצין, ואז התנפץ לי החלום של לידה מושלמת. כל כך פחדתי. הרופאה שוחחה עם הסטאז'רית בכניסה לחדר הלידה ואמרה לה שהן צריכות להיות מאוד עדינות איתי כי אחרי 36 שעות יש לי רק פתיחה של 6 ס"מ. אז התרוממתי מהמיטה – עם הכאבים הרבים שסבלתי מהם – וצעקתי לרופאה: לא מעניין אותי איך תוציאי את זה ממני החוצה! העיקר שתעשי את זה עכשיו!

אם הייתי פוגשת אז מישהי כמוני, שהייתה מתחברת למה שעובר עליי ומשחררת אותי מהפחדים מכאבי הלידה, הייתי יכולה להימנע מהניתוח הקיסרי הראשון וגם מחמשת הניתוחים שבאו אחריו. באותה תקופה אם עברת פעם אחת ניתוח קיסרי, היית ממשיכה ללדת בניתוח קיסרי. איזה פספוס! למרבה המזל, לא נותרו לי צלקת או זכר מהניתוחים שעברתי.

אחרי הלידה השישית נעזרתי במיילדת, כדי שתעזור לי להרים את התינוקת ולהניקה. לילה אחרי הניתוח הקיסרי שעברתי היא לא האמינה שאיני לוקחת כדורים נגד כאבים, הודות לתרופות הומאופתיות. פחות מ-24 שעות לאחר שילדתי, היא ביקשה ממני לעזור ליולדת אחרת שלא הצליחה לקום ממיטתה אחרי ניתוח קיסרי. הגעתי לחדר של היולדת, נתתי לה תרופות הומאופתיות ואמרתי לה שאני מחכה לה בחדר שלי. והיא אכן הגיעה אליי אחרי 20 דקות בלבד. כך במשך חמשת הימים בהם הייתי מאושפזת בבית החולים עברתי ממיטה למיטה, וסייעתי ליולדות שהיו במצבים בריאותיים ונפשיים שונים. כמו כן, בעזרת תרופות הומיאופתיות התחלתי לסייע בהתנדבות בארגון נשות חיל ליולדות רבות שסבלו מדלקות בשד (מסציטיס) במהלך ההנקה – במקום תרופות קונבנציונליות. זאת בעקבות דלקת חריפה בשד ממנה סבלתי אחרי הלידה השלישית.

טרי בן קטיעי צילום אלבום פרטי

התחלתי לעסוק בהומאופתיה בעקבות חוויה קשה שעבר בני זאבי, שבגיל שנתיים סבל מאסטמה קשה. הוא אושפז באוהל חמצן עד לייצוב מצבו הבריאותי, ובעקבות זאת נדחתה טיסתנו לעלייה שלנו מקנדה לישראל. כשהגענו לארץ הוא קיבל טיפול אינטנסיבי עם תרופות רבות, אך למרות זאת המשיך להשתעל ולחוות קשיי נשימה. בעקבות תרופה הומאופתית שקיבל, הוא נפרד מהתרופות ומהסטרואידים. אחרי הלידה הרביעית   למדתי הומאופתיה בקולג' הישראלי בתל אביב, ובהמשך לימדתי בקולג' והרחבתי את הידע המקצועי שלי באמצעות הומאופתים בכירים מהארץ ומרחבי העולם, שלימים הגיעו כדי להתייעץ איתי ואפילו לטפל בבנות משפחתם בכל הנוגע להריון ולידה. למרות שאני שומרת שבת, אני זמינה לנשים בהן אני מטפלת גם בימי שישי ובשבתות – במיוחד כשמדובר בנשים הכורעות ללדת.

טרי בן קטיעי צילום אלבום פרטי

לאחר שלא מצאתי בתוכנת המחשב איתה עבדתי מידע על לידה טבעית בעזרת הומאופתיה, פיתחתי בעצמי את שיטת טריאן המפחיתה כאבים וסיכונים מיותרים לנשים הרות. השיטה עוזרת גם לטיפול בדיכאון אחרי לידה. בתורה נכתב: "בעצב תלדי בנים", ועצב זה מתבטא בתנודות במצב הרוח בגלל תחלופת ההורמונים בגוף האישה. לפעמים, כשמזניחים עצב זה, הוא עלול להתפתח לדיכאון אחרי לידה. לאחר הלידה נמצא הגוף בסוג של אבל על פרידתו מהעובר שגדל בו תקופה ארוכה. גוף האישה מתנהג כך גם בתקופת המחזור החודשי, שעבורו היא מעין אבל על פרידה מהביצית שלא הופרתה.

פעמים רבות הפחדים והחששות של האישה ההרה מעכבים את הלידה – בדיוק כפי שקרה לי בזמנו, ובעקבות זאת מגיעות נשים רבות לניתוח קיסרי. פעמים רבות באות לבית החולים נשים בשבוע ה-40 להריונן ללא צירים, והפתרון הרפואי לכך הוא מתן זירוז הגורם לכאבים שיוצאים משליטה. ומנגד, ההכנה ללידה טבעית  עם תרופות הומאופתיות נעשית לפי קצב הגוף של האישה ובסביבתה הטבעית, וכוללת הכנת הרחם בצורה עדינה כל כך עד שפעמים רבות היולדת יכולה למצוא את עצמה עם פתיחה של 5-4 ס"מ מבלי שתרגיש זאת.

אם במהלך ההריון סובלת היולדת מחרדות, כאבים, ורידים בולטים, הקאות ובחילות, או בעיות שינה, ניתן לאזן את גופה בשלב מוקדם ככל האפשר במהלך ההריון, וכך תהיה הלידה קלה יותר. בזכות השיטה שלי הצליחו מאות נשים הרות ללדת בלידה טבעית, למרות שפעמים רבות המליצו רופאיהן על ניתוח קיסרי, לידת ואקום או מלקחיים. השיטה עוזרת במקרים רבים לזירוז הלידה, להתחיל תהליך לידה, לטיפול בבעיות נפוצות בלידה כגון: לידת עכוז, עיכובים בלידה מסיבות שונות, לירידת מים בלי התקדמות בלידה, ולנשים הסובלות מסוכרת ורופאיהן ממליצים על ניתוח קיסרי בשל גודל העובר.

השליחות שלי בעולם, בין היתר, ללוות יולדות בלידות שלהן ובמהלך ההריון היא עבורי הזדמנות נפלאה לחוויה מתקנת לכל הלידות שעברתי בעצמי. לכן אני מתרגשת בכל לידה כל פעם מחדש.

 ** הכותבת, טרי בן קטיעי, הומיאופטית קלאסית ומפתחת שיטת "טריאן"

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי