להיות אישה בימינו

סקר שבוצע על ידי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית בשנת 2014 הראה שכ-92% מהנשים בין הגילאים 20 ל-60 היו רוצות לשנות חלק כלשהו בגופן והן אכן עושות כך

"המין היפה", הוא כינוי כולל לנשים שעם השנים כנראה שהרווחנו ביושר. עזבו רגע בצד את איך שהגוף הנשי בנוי לעומת הגוף הגברי, מבחינת השקעה במראה החיצוני החל מהתעמלות, שמירה על משקל, בריאות, איפור ועד ניתוחים פלסטיים לשיפור המראה החיצוני – אנחנו הנשים בהחלט מובילות.

בואו נודה בזה, יש לנו אפשרויות רבות, הרבה יותר משל הגבר הממוצע, בלהשקיע ולשפר את המראה החיצוני שלנו, אם אנחנו מעוניינות בכך ונשים משקיעות הון במוצרי איפור שמטשטשים את תהליכי ההזדקנות, צביעת שיער, טיפולים קוסמטיים, כל אלה עדיין נחשבים "נשיים" ונמצאים בשימוש אצלנו יותר מאשר אצל הגברים כך שקל לנו להסתיר את הפצעונים, את הקמטים , את השיערות המיותרות והלבנות ולצערנו, יצרנו במו ידינו מצב בו אנחנו מובילות בתחום הטיפוח שגם מקבע אותנו כבני אדם המפחדים מלהתבגר, שרודפים אחר הנעורים האבודים ומרגישות רע אם בת 20 הדיחה מקמפיין מישהי בת 40.

נשים גם מתעמלות יותר ומשקיעות יותר בעיצוב וחיטוב הגוף. נכון שגברים חושפים את הגוף שלהם הרבה יותר, בין אם זה להוריד חולצה בים, בריכה או סתם כשחם אבל בתור נשים, עולם האופנה והסביבה עדיין מצפים מאיתנו להיראות חטובות יותר ולהתאים את עצמנו לבגדים קטנים ומינימליסטיים, במידות זעירות כשנשים מלאות מתקשות בכלל למצוא מגוון של פריטי לבוש יפים.

גם בתחום הניתוחים הפלסטיים, ניתן לראות שבעיקר נשים הן אלה שעוברות יותר ניתוחים, בין אם בסוד או בגלוי. סקר שבוצע על ידי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית בשנת 2014 הראה שכ- 92% מהנשים בין הגילאים 20 ל-60 היו רוצות לשנות חלק כלשהו בגופן, והרוב אכן מגיע לטיפול פלסטי קוסמטי כלשהו, בין אם מדובר בניתוח להרמה ומתיחה של הפנים, הזרקות קבועות בפנים ובמקומות שונים בגוף או ניתוח למיצוק והרמת הבטן, הישבן והחזה.

עם זאת, במחקר שפורסם לא מזמן ואת תוצאותיו הסבירה בכתבה רחבה הדיאטנית הקלינית רונית דוייב, נשים אמנם נהנות ממוצרי טיפול המפחיתים את סימני הזקנה וחיות יותר שנים בממוצע מגברים אבל תוחלת החיים הפעילה שלהן קצרה יותר. גברים אמנם חיים פחות אבל הם פעילים הרבה יותר. השאלה הנשאלת היא האם נשים רוצות לחיות בצורה בריאה ופעילה יותר בצורה משמעותית או מסתפקות בלחיות יותר זמן?

"כמובן שנשים רוצות להיות בריאות יצרניות  ופעילות יותר. הן מרצון והגשמה עצמית והן מכורח המציאות. מזמן תמה התקופה בה התפקידים הקלאסים דרשו מהגבר להיות פעיל יותר שנים על כל המשמעויות הכרוכות בכך. המציאות כיום שונה לחלוטין . ולדוגמא גיל הפנסיה לנשים עולה ומהר הן בשל הבנת חברות הביטוח שמבחינתן זה אבסורד להתחיל לשלם לאשה לפני גבר באותו גיל ולסיים מאוחר יותר בשל אריכות חייה. והן בשל אילוצי הנשים כיום להתפרנס בעצמן ולעיתים גם לתמוך בילדיהם לשנים ארוכות." אומר עו"ד אוהד שחר, בעל חברת קאייזן ריגוביניישן, המתמחה באריכות חיים ומהווה חלוצה של התחום הן בישראל והן בחו"ל.

"נשים כיום הן "סטארט אפ" שכדאי מאוד להשקיע בו- וזה נאמר חצי בצחוק חצי ברצינות.מדובר בסט הבנות ויכולות אחרות מאלו של הגבר. ואתן סיפור אישי. לפני כ 17 שנה החלטתי לתקן את הראייה שלי על ידי לייזר. כשהתקשרתי למרפאה פרטית בנושא המזכירה הציעה לי כמדיניות חברה את שני הרופאים המובלים בתחום. במקרה  גבר ואישה. אינטואיטיבית ביקשתי את האשה. המזכירה לא יכלה להתאפק ושאלה למה. ועניתי שאם היא באותה מדרגה  והיא אישה לדעתי היא יותר מוכשרת יותר בתפקיד ואת העיניים שלי אעדיף להפקיד בידיה. לפי תגובות המזכירה ולפי תוצאות הניתוח כנראה שצדקתי." מוסיף שחר.

השאלה היותר נכונה היא מה נשים מוכנות לעשות היום כדי גם להשאר יפות כי החברה הרי מציבה להן רף מראה חיצוני גבוה במיוחד שאולי אפילו לא אמיתי, ובהחלט קיים פחות אצל גברים, וגם בעיקר מוכנות לעשות כדי להשיג אריכות חיים איכותית ופעילה.

"לדעתי הנשים מתמודדות עם לפחות שני מכשולים שלגברים אין או יש פחות. האחד הוא כאמור תפיסת החברה שה"תיקט" שלהן הוא יותר להיות יפה או מוכוונת בית וילדים ופחות יצרנית וקאריריסטית. ולכן הן משקיעות יותר בבית  ובמראה החיצוני על חשבון בריאות ועשייה חיצונית.והשני הוא שלנשים יש פחות כסף מלגברים. נקודה. ואריכות חיים איכותית דורשת השקעה הן בעשייה והן כלכלית.מצד שני  יש אחוז עולה וגובר של נשים שהבינו מזמן את המציאות ומנהלות את התהליך ביד רמה, את השינוי  שמתרחש כבר עכשיו אני רואה מלמטה."

מתברר אגב, שנשים לא רק משקיעות באורח החיים שלהן אלה אחראיות על כל המשפחה. הן מקבלות את ההחלטות עבורן, עבור ההורים המבוגרים, בדרך כלל עבור הבעל ולרוב גם המחליטות המובילות בנושא הילדים. הנשים הן אלה שמובילות את המשפחה המורחבת בכל הקשור לתחום.

 קאיזן ריג'ובינשיין אריכות חיים. לדף הפייס:  http://kaizenlifequality.com/he/