לא מה שחשבתם: הדברים האלה ממש פוגעים בכבד

הנה אחד המקרים שנמליץ לכם לשים את האינטואיציה בצד: כבד שומני הוא אחת המחלות הקשות ביותר, ודווקא המזונות שחשבנו שטובים לנו הם אלו שעלולים לגרום לה. לקרוא ולהפנים

5 מאכלים יומיומיים שגורמים נזק בלתי הפיך לכבד שלכם (צילום: שאטרסטוק)

מסוג הדברים שקשה להעלות על הדעת (צילום: שאטרסטוק)

כאב פיזי הוא הדבר הכי טוב שיכול לקרות לנו כשמשהו בגוף לא תקין. כאב חזק במיוחד יגרום לנו לעזוב הכל ולרוץ לרופא ללא דיחוי (או אם מדובר בגבר – סביר שהוא כבר יחשב מסלול למיון ויעדכן צוואה).

זו בדיוק הסכנה שנשקפת ממחלת כבד שומני: שום דבר לא כואב. רוב הלוקים במחלה לא מפתחים תסמינים שמאפשרים זיהוי שלה, וסביר להניח שלא יעלה על דעתם שהדבר מצביע על בעיות בכבד. עד שנבחין בזה השומן כבר יכול להצטבר סביב הכבד והמצב עלול להגיע אפילו עד כדי נמק.

אנחנו כבר מורגלות לקשר בין מחלות כבד לבין צריכה מוגזמת של אלכוהול, אבל מסתבר שממש, אבל ממש לא רק צרכני האלכוהול הכבדים, או בכלל, חשופים למחלה. מזונות שונים ומשונים גורמים לכבד שלנו להתדרדר, ולמרבה ההפתעה, אלה יכולים להיות מזונות שדווקא חשבנו שטובים לנו.

אז איך אפשר להימנע מהיווצרות כבד שומני? עוזבים לרגע את האינטואיציה בצד וקוראים את השורות הבאות. מה עושה לנו מה? התזונאית הקלינית ד"ר סיגל אילת-אדר ממכבי שירותי בריאות עושה סדר.

אתן בריאות, עושות ספורט, ועדיין יכול להיות שמפספסות משהו חשוב (צילום: שאטרסטוק)

אלכוהול

לא לא, לא להיבהל, ממש אין צורך להתנזר לגמרי מאלכוהול. כמו כל דבר בחיים – הכל שאלה של מינון. מומלץ  וחברות יקרות, צר לנו לבשר לכן ששיטת הצבירה ממש לא תופסת כאן, אז תשכחו מסופשבוע פרוע עם "שתיית הילולה", לפחות מהבחינה הזאת. ואם אתן סובלות מטריגליצרידים גבוהים (עוד תופעה שלא מרגישים אותה עד שמאוחר מידי), או אם אתן בהריון – מומלץ להמנע לחלוטין מאלכוהול.

מיצים ופירות

סוכרים, ובעיקר הפרוקטוז עלולים להחמיר את המחלה. אמנם, גם לאנשים בריאים מומלץ להפחית את כמות הסוכר מהתפריט היומי, בטח ובטח ממיצים מלאכותיים שמפוצצים בסוכר תעשייתי, אבל במקרה של כבד שומני, מומלץ להמעיט גם במזונות מכילי פרוקטוז. פירות עשירים בפרוקטוז ולכן יש להוריד גם שתיית מיצים טבעיים, ולא לחצות את תקרת שלוש מנות פרי ביום. בכל מקרה, נסו להימנע מאכילת כמות גדולה של מזון עתיר סוכר בבת אחת. גם את הצריכה היומית של הפירות השתדלו לפזר לאורך כל היום, כדי לא ליצור עומס על הכבד.

לנשים מומלץ להסתפק במשקה אלכוהולי  ליום, ולא אי אפשר לצבור (צילום: שאטרסטוק)

דבש, מייפל, סילאן

מי לא מכירה את השילוש הקדוש של המתיקות הבריאה: הדבש, המייפל והסילאן. אנחנו כל כך אוהבות אותם, כי בזכותם אנחנו ממתיקות מאכלים על ימין ועל שמאל ללא כל תחושת אשם. אך אבוי, מדובר באשליה מתוקה. גם אם אתן מקפידות לקנות רק גרסה אורגנית שלהם, ללא תוספת סוכר תעשייתי, עדיין יש בשלושתם כמות גדולה של פרוקטוז, ולכן הם לא באמת תחליף בריא לסוכר, ויש להתייחס אליהם כמו אל סוכר – טעים אך מזיק.

אם בכל זאת אתן חייבות להמתיק מזון, מסתבר שעדיף ללכת על ממתיקים מלאכותיים (כן, מה ששמעתן) כי הם פחות מזיקים לכבד וכן, גם למשקל. לא שזה בריא, בואו לא נתבלבל, אבל עדיין מומלץ למי שכבר סובל מכבד שומני ו/או מעודף משקל, לעבור לממתיקים מלאכותיים.

שמן זית

הפתעה גם כאן, אבל מהכיוון ההפוך. נכון, שמן זית הוא שומן, אבל מחקרים מראים, שדווקא לאלו שסובלים מכבד שומני מומלץ לצרוך שתי כפות שמן זית ליום. כמובן תוך הקפדה על תזונה כללית נכונה. זה מתקשר גם עם ההמלצה הכללית של רופאים רבים להפחית צריכת שומנים מהחי ולהחליף אותה בשמן זית או באבוקדו.

שייקים וניקוי הגוף

בטוח נתקלתן באופנה האחרונה של שתיית שייקים ירוקים וביצוע תעניות של צומות מיצים למיניהם שאמורים לנקות את הכבד. השיטות האלה נשמעות אמנם מאוד משכנעות, אבל בשורה התחתונה הן לא הוכחו מחקרית. מעבר לכך – הן אפילו עלולות להיות מסוכנות, וכאמור מי שחולה בכבד שומני צריך מאוד להיזהר מדיאטת מיצים טבעיים. בכל מקרה כאשר חושבים לבצע שינוי תזונתי משמעותי כזה, חשוב מאוד להתייעץ עם תזונאית, על מנת להימנע מנזקים בריאותיים.

אז מתי כדאי להיבדק?

אם אתן שייכות לקבוצת הסיכון, כלומר סובלות מעודף משקל, טריגליצרידים או כולסטרול גבוה בדם או צורכות אלכוהול בכמות גדולה יחסית באופן קבוע, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל כבר עכשיו. הבדיקה השגרתית היא של רמות אנזימי הכבד בבדיקת דם, אבל גם רמות גבוהות של אנזימי כבד אינן מעידות בהכרח על כבד שומני ולעתים הרופא ימליץ על  בדיקת אולטרסאונד לצורך אבחנה סופית, במיוחד כשקיים עודף משקל או סיבוכים רפואיים שנובעים כתוצאה ממנו.

ועצה קטנה לסיום: נסו להמתיק את יומכן בדברים קטנים שמשמחים אתכן, ותתפלאו לגלות איך הצורך העז לצריכת סוכר יורד פלאים.