לאכול בשביל שניים ולהאכיל שניים, מה ביונסה צריכה לדעת?

הבשורה על הריון התאומים של הזמרת ביונסה הרעידה את הרשת. מה צריכה לדעת ביונסה וכל הריונית אחרת על מה שנכון ולא נכון לעשות בהריון עם תאומים?

אתמול הודיעה בקול תרועה גדולה הזמרת ביונסה שהיא בהריון, ולא סתם בהריון אלא הריון עם תאומים וכל העולם עצר את נשימתו מרוב התרגשות! ואכן, אין ספק שהבשורה על הריון עם תאומים משמחת ומרגשת ביותר, ויחד עם זאת מלווה בהמון שאלות. אז אין ספק שזו הזדמנות נהדרת לרענן עבור ביונסה ושאר ההריוניות עם תאומים, בהווה ובעתיד, מה נכון ופחות נכון לעשות בהריון שכזה וקצת גם על הצפוי אחרי…מה גם מה גם שהסבירות שחברתה הטובה ביותר של ההריוניות, שנמצאת כעת גם היא בהריון, נושאת תאומים היא נמוכה, ולכן האמא ההרה נשארת עם הרבה שאלות ופחות גורמים זמינים להתייעץ איתם ולהחליף מידע.

 

אז נכון שהמשפט המפורסם בהריון, שלא מעט הריוניות שומעות הוא "את לא צריכה לאכול בשביל שניים", רק שבמקרה הזה, האמא לעתיד בהחלט צריכה לזכור שיש לה שני עוברים בבטן ושניהם צריכים לקבל את הדרוש להם. זאת, על מנת להבטיח כי התינוקות, אשר מראש נמצאים בסיכון למשקל נמוך, ניזונים היטב ולא סובלים מחסרים תזונתיים. תזונה נכונה יכולה להגביר את הסיכויים ללידת תאומים במשקל תקין.

את כל רכיבי התזונה שחשובים להתפתחות והגדילה התקינים של העוברים חשוב לצרוך במהלך ההריון  בכמויות גדולות יותר. חשוב לצרוך ברזל, סידן, חומצה פולית, וויטמינים כמו כן, כמובן להרבות בשתיית מים.

הקפידו לאכול ירקות מכל הצבעים, לפחות שלוש פעמים ביום – או טריים או מבושלים, מוצרי חלב – 3 מנות ביום, פירות – 2-3 מנות ביום. חלבונים – בשר, עוף, דגים, קטניות, ביצים- 2-3 מנות ביום. לחם, דגנים (אפשר להתפנק גם בחטיף דגנים), דגני בוקר, תפו"א, אורז, פסטה, -6 מנות ביום. אפשר גם תמיד לנשנש – שקדים ואגוזים. נשים רבות בהריון עם תאומים יספרו שהן סבלו מהרבה יותר בחילות בהריון ללא תאומים, ולכן הקלו על עצמכן בעזרת מספר ארוחות קטנות ביום,  5-6, נשנושים בריאים ושתיית מים עם לימון או ג'ינג'ר.

הריון עם תאומים גם מעייף יותר, המשקל שאת נושאת כבד ויש יותר נטיה לתופעות כגון כאבי גב, ורידים ברגליים ובצקות. יש קושי יותר לישון בלילה ובכלל, החרדה היא כפולה. חשוב מאד להיות ערניים לכל תופעה או שינוי ולזכור שהריון רב עוברים מצריך מעקב יותר צמוד של גורמים רפואיים, אשר יעקבו גם אחר העליה במשקל, מומלץ להתייעץ גם לגבי התפריט ולוודא שלא נוצרים חסרים תזונתיים .

לא מעט נשים בהריון מוצאות את עצמן במצב של שמירת הריון.רופאים רבים מציעים ומעודדים שמירת הריון בהריון תאומים. לערך משבוע 26. ואת גם מוזמנת לבקש את זה יזום מהרופא, אם את מרגישה שכל יום יותר קשה לך מהקודם. שמירת הריון זה זמן מצוין להתכונן ללידה. לא כל שמירת הריון מחויבת בשכיבה מוחלטת במיטה, אלא במנוחה והרגעות.

עם היולדם של התאומים, עשו כל מאמץ להניק כמה שיותר. תמיד ניתן לשאוב חלב, וכך להעזר בבן הזוג או בן משפחה/חברה בהאכלה. לא תמיד קל לעשות זאת כשמדובר בשניים ואין ספק שהעייפות ותחושת "ההצפה" לא מקלה. העובדה שהכל כפול ולוקח יותר זמן דורש זמן התרגלות והתארגנות כמובן, וחשוב לזכור שזהו תהליך שעם הזמן "נכנס למסלול".

הריון עם תאומים (צילום: שאטרסטוק)

תאומים לא שונים מתינוק יחיד בכל הנוגע ל"איתותים" של רעב או שובע. עם הזמן תלמדו לזהות מתי התינוק רעב ואילו תנועות וקולות מלווים את תחושות הרעב, ולעומת זאת, מתי הוא שבע ואז מזיז את הראש הצידה כשמגישים לו את הפטמה או מוציא אותה מפה שכשהוא מעוניין לסיים את הארוחה. כמובן שתמיד חשוב לחלק את הזמנים בין השניים, ולזהות מי מבין השניים נראה רעב יותר ולהתחיל איתו ואם זה לא מתאפשר, אז בזמן שמניקים אחד, לתת לשני בקבוק שאוב. האידיאל כמובן הוא להרגיל להאכלה בתורות. חשוב מאד עם הזמן לייצר ולהרגיל את הקטנים ללוח זמנים מסודר, כי אחרת תמצאי את עצמך מאכילה כל היום, למרות שיש לקחת בחשבון שבשבועות הראשונים בהחלט כך יהיה. בלילה כשאחד התאומים קם לאכול, כדאי להעיר גם את אחיו ולנסות להאכילו, כך ששניהם ילכו לישון ביחד, ולהורים יהיה יותר זמן לנוח.

למרות העומס במשימות השתדלו לנצל את זמן ההאכלה לקשר עין, שירה לילד, שיחה. הם אמנם עדיין לא מבינים, אך בהחלט קולטים את נימת הטון. השתדלו לייצר אוירה רגועה בחדר בעת ההאכלה שיאפשרו לתינוק להתרכז בארוחה.

גם לגבי זמן איכות אישי עם הקטנים, נכון שהדבר קשה בתקופה הראשונה, אך עם הזמן חשוב לייצר לצד זמן משותף עם התאומים גם זמן של אחד על אחד עם כל אחד מהם. זה יאפשר לכם גם להכר את כל אחד מהילדים טוב יותר, ההרגלים שלו, האופי שלו וההעדפות שלו.

במידה והקטנים סובלים מגזים העזרו בבני משפחה או חבר ונסו לאחוז אותם בתנוחות שיקלו וייצרו לחץ עדין על הבטן, עשו מסאז'ים נעימים שמאד עוזרים. גם טיול בחוץ יכול לשנות את האוירה ולהקל.

במידה ולאמא אין מספיק חלב או אינה יכולה להניק, ניתן להזין בתחליף חלב. חשוב לשמור על סזטריליזציה, לא להעביר בקבוקים עם תחליף חלב שנשאר אחד מהשני, וגם כשאחד סיים בקבוק לא למלאו מחדש ולהגיש לאחיו. חשוב שלכל תינוק יהיו את הבקבוקים הנקיים שלו.

בין אם מדובר בהנקה או בהזנה מבקבוק, חשוב לייצר מעקב מסודר כמה כל ילד אכל ומתי, על מנת לוודא שכל אחד מהתינוקות מקבל את הדרוש לו.

עם המעבר לשילוב מזון מוצק יש יתרון מהנה וחוויתי לקיומו של אח תאום, אשר יכול להיות שותף לחוויה. זהו זמן נהדר לייצר אוירה נעימה ושמחה של האכלה בכפית.

גם אם אחד הילדים אוכל טוב יותר מהשני חשוב לא להעביר מסרים שליליים או לנזוף כאשר הילד לא רוצה לאכול, ובמיוחד להמנע ממשפטים כגון "תראה איך אח שלך אכל יפה". לעומת זאת, גם לא לתת חיזוקים חיוביים בהקשר של אוכל, כגון "כל הכבוד, איזה יופי אכלת". אכילת מזון לא צריכה להתקשר אצל התאומים כדרך להשגת תגובות רגשיות מההורה. חשוב לשים לב שלא יווצר מצב שבו אם אח אחד לא גמר לאכול, השאיר בצלחת, או לא סיים, או לא רצה את החטיף, אז באופן קבוע השאריות עוברות לאחיו. תנו לכל הילד את המנה שלו, כי בסוף תגלו שבלי ששמתם לב, אחד הילדים שלכם אוכל בשביל שניים…

יתכן שתגלו עם הזמן שלמרות שמדובר באחים תאומים העדפות שלהם בעניין האוכל שונות – אוהבים מרקמים שונים, טעמים שונים. האחד אוהב את המתוק יותר כגון פירות, ואילו השני דווקא ירקות. תגלו זאת גם בהקשר של דברים אחרים, כגון תחביבים, הנאות או העדפות-  חשוב להיות קשובים לילד, ונכון שלעיתים יש צורך לייצר פיתרון שונה לכל אחד או לקיים פעילות שונה עם כל אחד, אך מצד שני חשוב לכבד את העדפות והרצונות של הפעוט ואין טעם ליזום איתו שוב ושוב אותה פעילות שהוא לא אוהב, רק שבגלל שאחיו התאום אוהב אותה.

 הריום עם תאומים (צילום: שאטרסטוק)

וכמה כללי זהב מאד חשובים לכן וגם לביונסה:

  • אי אפשר להספיק הכל – כן תאומים זה הרבה משימות, שלא לדבר על מצב שיש להם כבר אחים. חשוב לתעדף ולהחליט על סדרי עדיפויות.
  • היו גמישים – תהיו פתוחים יותר לעובדה שלכל אחד מהתאומים יהיו בחירות והעדפות שונות קבלו זאת ברוח טובה
  • אל תשכחו את עצמכם ההורים – פנו זמן לעצמכם ובמיוחד בתקופה הראשונה אל תזניחו את נושא השינה שלכם אחרת תתקשו לתפקד
  • עזרה – קבלו עזרה מבחוץ באהבה, בים אם ממשפחה, חברים, שכנים או בתשלום
  • הם לא אחד – לא חייבים להלביש אותם אותו דבר או לצפות שיקצו לעשות הכל ביחד. כל אחד מהם הוא אינדיבידואל ואדם עצמאי.
  • סדר יום – מאד עוזר,  במיוחד בהתחלה. יעזור לנהל רישום ומעקב מסודר.

.

** הכותבת היא רונית דוייב, מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק