כשבן הזוג סובל מהפרעות זקפה

בן הזוג מפגין פחות עניין ואת מוטרדת משינויים בתפקוד המיני שלו? זה הזמן לפתוח מולו את הנושא ולעודד אותו לפנות לטיפול

קרדיט תמונה :רן הלל

כיף לכם יחד, יש בינכם המון כימיה מינית, אך ברגע שאתם נכנסים למיטה הוא מאבד את הזקפה. למרות שהוא אומר לך שהוא מאוד נמשך אלייך, זה כבר קרה מספר פעמים ברציפות.

מה, אם כך, יכולה להיות הסיבה לבעיית הזקפה?

הרגעים האינטימיים שאנו חולקים עם בני הזוג שלנו חשובים מאוד לתחושת הקרבה וההיקשרות (בונדינג), לכן אם קורה שבן הזוג חווה הפרעות בזקפה, לבת הזוג לרוב קשה שלא לקחת את העניין באופן אישי. הסיבה העיקרית נעוצה בעובדה שאנו נוטות לקשר אוטומטית בין זקפה לבין משיכה מינית, מה שמייצר לא מעט תסכולים ואף תחושת עלבון. התחושה הכה בסיסית הזו, לפיה הגברים מתקשרים את המשיכה והתשוקה  לפרטנרית שלהם דרך הזקפה, יכולה לגרום להרבה חוסר ביטחון עבור נשים במצב בו הגבר שלהן לפתע מתקשה להשיג או לשמור על הזקפה. אז למרות שקיים סיכוי מסוים שחששות אלו אכן נכונים, חשוב להבין שהפרעות זקפה כמעט שאינן קורות על רקע של חוסר משיכה פיזית בלבד, ומאוד סביר להניח שיש משהו אחר לגמרי שגורם לבעיה. כמו כן, קחי בחשבון שאצל מרבית הגברים הנושא של התפקוד המיני מתקשר ישירות לגבריות, ומכיוון שאנו כבני אדם נוטים להיות המבקרים הכי חמורים של עצמנו, יש סיכוי גבוה שבן הזוג שלך נמצא בעצמו במתח מאוד גדול בגלל ההשלכות הפוטנציאליות של בעיית התפקוד על מערכת היחסים בינכם.

 

מהן הפרעות זקפה?

הפרעות זקפה הן למעשה תופעה הרבה יותר נפוצה ממה שמקובל לחשוב, ולמרות ההנחה הרווחת לפיה הן מתרחשות כמעט תמיד רק בקרב גברים מבוגרים, במציאות, גברים בכל קבוצות הגיל  עלולים להתמודד עם הבעיה. כך למשל, עפ"י מחקר של אונ' ויסקונסין מהשנים האחרונות, 40% מהגברים חווים הפרעות זקפה טרום גיל 40, ועל פי מחקר נוסף, מתוך קבוצת גברים פעילים מינית בגילאי 18-31, 11% לערך חוו הפרעות זקפה. סך הכל, מדובר בכ- 350 מיליון גברים ברחבי העולם בגילאים שונים המתמודדים עם הפרעות זקפה בדרגה כזו או אחרת, כאשר בישראל לבדה מאובחנים מידי שנה כ- 70,000 גברים עם אין אונות.

רוב האנשים ששומעים את המונח 'הפרעות זקפה' מדמיינים מצב בו הגבר כלל אינו יכול להשיג זקפה. אך למרות שיש מקרים בהם זה אכן המצב, בפועל להפרעות זקפה יש דרגות שונות של חומרה, החל מהפרעות זקפה קלות, דרך מתונות וכלה בהפרעות זקפה קשות. חלק מהגברים הסובלים מהבעיה בכלל לא מסוגל להשיג זקפה, בעוד שאחרים יכולים להשיג זקפה במצבים מסוימים אך לא בכל פעם שהם רוצים לקיים יחסי מין. יש גם גברים שיכולים להשיג זקפה בקלות אך יש להם קושי לשמר אותה לפרק זמן ארוך מספיק לשם קיום יחסי מין מספקים. עבור חלק מהגברים הפרעות הזקפה קיימות תקופה ארוכה, לעיתים שנים. עבור אחרים, מדובר בבעיה אקראית שמתרחשת מידי פעם – כזו שבאה והולכת. כל המצבים הנ"ל נכללים תחת ההגדרה של הפרעות זקפה: "הפרעה מתמשכת (כרונית) בה הגבר אינו מצליח להשיג או לשמור על זקפה נוקשה מספיק לשם קיום יחסי מין מספקים".

 

מדוע זה קורה? 

בעיות זקפה יכולות לקרות מסיבות פסיכולוגיות, גופניות, או מהשילוב ביניהן.

הסיבות הגופניות הנפוצות כוללות מחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים, סוכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר (בפרט השמנה בטנית) – מצבים אלו לרוב פוגעים בתפקוד כלי הדם וגורמים לירידה בזרימת הדם אל הפין, וחלקם (כמו מחלת הסוכרת) פוגעים גם בהולכה העצבית אל הפין.

סיבה נפוצה נוספת היא דליפה של דם מגופי הזקפה בפין בעת פעילות מינית. הדליפה מתרחשת  לרוב עם העלייה בגיל, בעקבות שחיקה של סיבי החלבון קולגן הנמצאים ברקמה העוטפת את גופי הזקפה שתפקידה להימתח ו"לנעול" את הדם באיבר במהלך האקט המיני. אך בעקבות החלשות סיבי הקולגן והתרופפות הרקמה, מתרחשת בריחה של דם מגופי הזקפה דרך כלי הדם הוורידיים, והזקפה נחלשת ו"נופלת".

הטיפולים בבעיות זקפה על רקע גופני כוללים תרופות (כגון ויאגרה וסיאליס) השייכות למשפחת תרופות הנקראת "מעכבי האנזים "PDE5, המגבירות את זרימת הדם אל הפין על ידי הרפיית כלי הדם העורקיים בפין בעת גירוי מיני – זהו הטיפול הנפוץ ביותר בבעיה. טיפולים נפוצים נוספים כוללים שימוש במשאבת ואקום אליה מכניסים את הפין לפני האקט המיני ליצירת זקפה, זריקות המתבצעות על ידי המטופל לפני האקט המיני להגברת זרימת הדם אל הפין, וכן ניתוח להשתלת תותב בפין המחליף למעשה את מנגנון הזקפה הטבעי.

הסיבות הפסיכולוגיות הנפוצות להפרעות זקפה כוללות חרדה (כולל חרדת ביצוע), מתח, דיכאון, תחושת אשמה לגבי המיניות, דימוי עצמי נמוך, או בעיות בקשר הזוגי שמשפיעות רגשית. שיטות הטיפול בבעיות זקפה על רקע נפשי כוללות טיפול פסיכולוגי, פסיכותרפיה וייעוץ מיני מקצועי על ידי סקסולוג.

 

הטיפול הביתי החדשני לשיקום מנגנון הזקפה

מרבית הפתרונות הרפואיים מתבססים על הגברת זרימת הדם אל הפין לשיפור איכות הזקפה, אך הם לא מונעים דליפת דם מתוך גופי הזקפה דרך כלי הדם הוורידיים עקב שחיקת סיבי הקולגן. אולם לאחרונה הושק  מכשיר רפואי פטנטי חדשני בשם  Vertica® הפועל גם להגברת זרימת הדם אל הפין וגם למניעת דליפת דם מתוך האיבר בעת זקפה. באמצעות שימוש באנרגיית גלי רדיו Vertica® משקם את סיבי הקולגן שנשחקו ברקמה העוטפת את גופי הזקפה. כך מנגנון הזקפה הפיזיולוגי אשר "נועל" את הדם באיבר במהלך האקט המיני חוזר לפעות ביעילות והמטופל יכול ליהנות שוב מזקפות ספונטניות ואיכותיות.

אבל זה לא הכל! רוב הפתרונות הקיימים דורשים מהמטופל להתגבר על מחסום המבוכה הטבעית ולהגיע למרפאה, בין  לקבלת טיפול או לקבלת מרשם. בנוסף, הפתרונות הקיימים לרוב פוגעים בספונטניות של יחסי המין משום שהם מצריכים פעולה כלשהי לפני קיום יחסי המין כדי לעורר זקפה.  Vertica®  לעומת זאת, נועד לשימוש עצמאי של המטופל בכל זמן, הוא בטוח לחלוטין, ואין צורך במרשם או בהכנה מוקדמת. המכשיר נבנה כדי לשפר את התפקוד הזקפתי לאורך זמן, ולכן גברים שמשתמשים בו יכולים ליהנות מזקפות ספונטניות בכל זמן שירצו.