כל סימנים שיעזרו לך לזהות מתי מתרחש הביוץ ומתי הוסת מגיעה

גוף האישה מורכב ממערכת יוצאת דופן הפועלת במחזוריות חודשית שמטרתה להביא חיים. ברוב המקרים המעגל הזה נגמר במחזור החודשי שבו הרחם מפרק את המבנה אשר יצר לקראת בואו של עובר. נשים רבות חוות תסמינים שונים ומגוונים בזמן המחזור, חלק חוות כאבים באזור הרחם ובאגן, חלק חוות שינויים במצבי הרוח וחלק חוות מחזור חודשי ללא כאבים או שינויים כלל. לפני הגעתו של המחזור תוכלי לגלות במהלך החודש מספר סימנים שיעזרו לך להבין איפה את נמצאת במעגל והאם המחזור קרוב.

כך תדעי שאת מבייצת

 

קשה לדעת באופן מדויק מתי מתרחש הביוץ שבו הביצית עושה את דרכה מהשחלה אל כיוון הרחם דרך החצוצרה. זוהי התקופה הפורייה ביותר של המחזור החודשי, ולכן נשים המבקשות להיכנס להריון ישתמשו בבדיקות ביוץ כדי לדעת עד כמה הן פוריות. אם אינך מעוניינת להיכנס להריון אין צורך לקנות בדיקה מיוחדת, אך לפי מספר סימנים לביוץ תוכלי לדעת שאת פחות או יותר בטווח השבועיים לפני הווסת.

 

בזמן הביוץ את עשויה לחוות כאבים של התכווצויות באחד הצדדים בבטן התחתונה. למעשה, ישנן נשים המרגישות באופן מוחלט צד אחד ספציפי שבו מתרחש הביוץ. במהלך הביוץ חום הגוף לרוב יהיה מעט יותר גבוה מאשר בימי שגרה. כמו כן, את עשויה לשים לב לשינוי בהפרשות הווגינליות והופעה של כאבים בשדיים גם כן.

 

כך תדעי שהווסת קרובה

 

אם לא נעשתה הפריה במהלך המחזור החודשי תתחיל הווסת החודשית. תהליך זה כולל נשירה של ריפוד רירית הרחם שהוכן כדי לקלוט עובר. ריפוד זה מורכב מרקמות ריריות ונוזלי דם היוצאים מהגוף במהלך הווסת דרך הנרתיק. זמן הווסת אינו מצריך סימנים, שכן ניתן לראות בבירור את אשר מתרחש. לעומת זאת לפני המחזור ישנם לא מעט תסמינים המכריזים על בואו הקרב.

 

התסמין הראשון שאותו חוות נשים רבות הוא הופעה של פצעונים על הפנים. הסיבה להופעת פצעונים אלה היא העלייה ברמות ההורמונים, דבר שגורם להפרשה גדולה יותר של חלב מבלוטות החלב. נוזל זה מביא לסתימת נקבוביות העור ויוצר למעשה לחץ על שטח פני העור.

 

תסמין נוסף שאינו זר לרוב הנשים הוא הופעה של כאב וגודש בשדיים כך שהם נעשים רגישים למגע. גם כאן התסמין מתרחש כמובן בשל השינויים ברמות ההורמונים כמו אסטרוגן, פרוגסטרון ואפילו ההורמון האחראי על ייצור החלב בשדיים – פרולקטין. למרבה המזל הגודש והכאבים פוחתים משמעותית ולבסוף נעלמים כליל במהלך הווסת.

 

ישנן נשים החשות טרם הווסת התכווצויות בבטן התחתונה הגורמות לכאבים. חלק מהנשים יחוו את ההתכווצויות בכאב קל למדי ואחרות עלולות לחוש כאבים חזקים יותר. לכיווצים הללו יש מטרה של ממש והם אינם מקריים. למעשה, תפקידם לסייע בהנשרת ריפוד רירית הרחם.

 

השינוי המהיר בהורמונים לקראת בואה של הווסת גורם לעיתים לגוף להכניס לפעולה את מנגנון הכאב שלו. בשל כך, יש נשים הסובלות מהופעה של כאבי ראש בימים שלפני המחזור ויש כאלה הסובלות אפילו ממיגרנות. ישנן  נשים הסובלות ממיגרנות גם בשלב הביוץ.

 

שינויים במצב הרוח הם תופעה מסתכלת המופיעה גם כן לקראת המחזור. הפעם לא מדובר בתופעה פיזית אלא תופעה מנטלית. לקראת המחזור את עשויה לחוות ירידה במצב הרוח המלווה ברגשות כמו חרדה, דיכאון או עצבנות. הסיבה לכך היא פעם נוספת שינויים ברמות ההורמונים בגוף הגורמים לתנודות במצב הרוח. אם את חשה שתחושות אלה מציפות אותך ואת חווה תסמינים נוספים של טרום וסת, זכרי שבקרוב הסערה תחלוף ותרגישי הרבה יותר טוב.