כך תוכלי לשלוט בהזדקנות שלך

כיום, נשים צרפתיות בנות 40 – 50 נראות צעירות מגילן הכרונולוגי בעשר שנים. אז מה עושים? כדאי לאמץ רוטינת יופי קבועה כדי לשמור על המצב כמו שהוא

מחקר חדש שהתפרסם בצרפת מגלה שבכל מה שנוגע להזדקנות, 20% נתון לגנטיקה ו-80% נתונים לפעולות שאנחנו עושות או לא עושות. המשמעות? ביכולתנו לשלוט בהזדקנות שלנו.

במחקר נכתב שהגורמים המאיצים הזדקנות הם זיהום אוויר, חשיפה לשמש, עישון, צריכת אלכוהול, צריכת תרופות אקססיבית, שינויי מזג אוויר קיצוניים, מתח ומחסור בשינה. בקיצור: כל הטוב הזה שממנו סובלות נשים בעולם המערבי המודרני.

אבל אל תתייאשו, יש מה לעשות, ולפי המחקר יש גם תקווה: לא משנה מה המטען הגנטי שלנו, אם הוא טוב או פחות טוב, כל אחת יכולה לכוון, להאט ומנן את קצב ההזדקנות שלה. פעילות גופנית קבועה אך לא מוגזמת, שמירה על שעות שינה מספקות (8-9 שעות ביממה) תזונה מזינה ופחות תעשייתית, הגנה מקרני השמש ושימוש במוצרי קוסמטיקה מותאמים באופן אישי, בפירוש יעשו את העבודה.

ואנסה פאראדי Pascal Le Segretain/Getty Images

מה הכוונה? בכל הנוגע לקוסמטיקה, כדאי לחשוף את העור למוצרים המכילים אנטי-אוקסידנטים (נוגדי חימצון) שמסוגלים לשמור על העור בסביבה עוינת של זיהום אוויר ושינויי טמפרטורה. המוצרים הללו מטפלים בעור וכדאי לחשוף אותו אליהם כמה שיותר מוקדם.

איך זה עובד? החשיפה לגורמים שליליים מביאה יוצרת תגובת חימצון (כלומר הזדקנות) והטיפול בה מתבצע בעזרת נוגדי חימצון. אפילו מתח, כעס, עצב ועצבים גורמים לחימצון ולכן כדאי להמנע מהם ככל האפשר.

לכן השינוי הוא גם מנטלי (רגשי) אנחנו מודעים להשפעת הסביבה על המראה שלנו. המוצרים הקוסמטיים שאנחנו רוכשות עונים על הצורך שלנו בנחמה ומספקים לנו אישור לכך שאנחנו מטפלות בעצמנו. זה מתחיל בהגנה לשמש, ממשיך בטיפול וטיפוח העור, טיפול בעצמנו מבפנים ומבחוץ, כלומר, ידיעה שמה שנאמר, נאכל ונעשה היום, ישפיע על המחר שלנו.

ואנסה Pascal Le Segretain/Getty Images

הגישה הזאת משתלמת: כיום, נשים צרפתיות בנות 40 – 50 נראות צעירות מגילן הכרונולוגי בעשר שנים. אז מה עושים? בהתחשב שלא ניתן להגיב תמיד על כל הגורמים שמאיצים הזדקנות, כדאי לאמץ רוטינת יופי קבועה כדי לשמור על המצב כמו שהוא. כך הצרפתיות עושות את זה:

1. הצרפתיות מתחילות להשתמש בקרמים לעור הפנים בגיל 12 ובגיל 30 כבר משתמשות בקרמים המכילים אנטי-אוקסידנטים.

2. צרפת היא מדינה קרה שהשמש בה מעטה (בהשוואה לישראל). למרות זאת, אפילו הצרפתיות כבר הבינו שכדאי להן להגן על העור מקרני השמש והן מקפידות למרוח מקדם הגנה לפני כל יציאה מחוץ לבית.

3. רופא העור הוא הרופא החשוב ביותר בעיני הצרפתיה. הוא מתאים לה קרמים, מסיכות ומרשמים שיענו על צרכיה האישיים.

4. צרפתיות מקפידות לאכול נכון וטוב, לא מגזימות עם אלכוהול (עם עישון יש עדיין קצת בעיה), ומאזנות בין חלבונים, פחמימות ושומנים. המזון האורגני נכנס חזק לצרפת וככלל, בצרפת אוכלים לפי עונות השנה תוך שמאזנים בין טמפרטורת המזון לעונת השנה.

5. הצרפתיות לא עובדות יותר מדי, נהנות מהחיים ומשתדלות להישאר רגועות ומאוהבות. כל הזמן. תזכרו: זה טוב לעור הפנים.

 ** ד"ר מאיה גז היא מומחית לתרבות ולאופנה צרפתית.

 

 

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית