ייעוץ פסיכולוגי מיידי במרחק הקלקה

מה עושים כשיש לכם בעיה פסיכולוגית שדורשת טיפול מיידי? אתר חדש מציע פיתרון יצירתי ויעיל

מאת סימה אלה
לפני שבע שנים התקשרה אליי חברתי הטובה, דידי, וסיפרה לי בטלפון סיפור שהדהים אותי. בנה הקטן, רון בן החמש, עשה מעשה בלתי ראוי, וכעונש היא ציוותה עליו להיכנס לארון הבגדים (כן, לארון), ולחשוב היטב על מה שעשה. אמו השאירה את דלת הארון פתוחה, כדי להשגיח על בנה. הילד, שהיה עקשן ידוע באופיו, נכנס לארון, ובמשך שעות רבות סירב לצאת ממנו .
האם, שכוונותיה היו טובות ו"חינוכיות" הייתה אובדת עצות. היא הייתה חייבת לצאת לסידורים, ונתקעה בבית. באין ברירה היא התקשרה אליי, חברתה, כדי להתייעץ מה עושים. דידי נאלצה להיות כלואה בבית, כל עוד בנה היה כלוא בארון, ביוזמתה שלה. כעת נוצר מצב ששניהם היו תלויים זה בזה. כמי שהייתה עיתונאית שנים רבות ב"ידיעות אחרונות", נהגתי באופן טבעי להתקשר בעניינים רבים ישירות למומחה ולקבל את עצתו ותגובתו בהתאם.
אולם אחרי פרישתי מרצון, חשבתי לעצמי: האם אני מכירה מומחה שאוכל להתקשר אליו ולשאול בעצתו ממש ברגע זה? לרגע היינו אובדות עצות. איני יודעת מה אמא אחרת, במצבה של דידי, הייתה עושה ללא עצתה של המטפלת המשפחתית שפנינו אליה. "לא רוצה לצאת?", אמרה המומחית , "אין בעיה. הצטרפי אליו". אשה על המחשב מקלידה. צילום: שאטרסטוק וזה מה שדידי עשתה. היא לקחה משחק אהוב על בנה הקטן, הצטרפה אליו לארון, שבו הצטופפו שניהם. והנה פלא. תוך חמש דקות, רון יצא מהארון שמח וטוב לב, והם יצאו להמשיך בסידורים של אמא. קשה להאמין, מאבק בטעם מר בין ילד להורה, שנמשך שעה ארוכה, הסתיים תוך חמש דקות, ובטעם טוב. כאשר דידי שיתפה אותי קיבלתי תובנה לחיים. חשתי שיש ערך עצום לקבלת "דעה נוספת" של מומחה (בכל תחום).
אז גם הבנתי מה ההבדל בין התייעצות עם חברות ושיתוף של בני משפחה בבעיות שלי, שכבודם במקומם מונח – לבין פנייה לאיש-מקצוע מנוסה ומהימן. ובקיצור, מקצוען המכיר היטב את עבודתו. כדי לבדוק מה כואב בגוף אנו פונים לרופא, וכשנפש כואבת? לאן אנו פונים כשהנפש מיוסרת, כשהמצפון לא נקי, כשהחיים מטילים עלינו פחד, בלבול וקשיים. לאן, אל מי? אבל שלא נטעה – בחיים כמו בחיים, לא כל בעיה ניתנת לפתרון חד-משמעי וחלק.
למשל, הסיפור של דבורה ולאה, חברות נפש, שנקלעו לסיטואציה קשה מנשוא. חברים משותפים של השתיים סיפרו לדבורה, כי בן-הזוג של חברתה לאה, שחי עימה, בוגד בה, משמיץ אותה, ומתעסק עם החברות שלה. החברים אמרו לדבורה, "את חברה קרובה שלה. התפקיד שלך להגן עליה. את היחידה שיכולה לדבר איתה ולעצור את ההתבזות שלה". סימה אלה אלבום פרטי
ממממ… אני? איך אני יוצאת מהסיפור הזה? דבורה באמת לא ידעה מה לעשות והתלבטה קשות מה עושים בסיטואציה הלא פשוטה הזאת. אך כאשר הדיווחים חזרו על עצמם ממקורות שונים, פנתה דבורה אל מטפל בזוגיות, לשמוע את דעתו. המטפל הקשיב לדברים, ובשיחה היה ברור וגלוי. הסיטואציה מורכבת, רבת פנים, שבכל מקרה עלולה להסתיים רע. השאלה העיקרית הייתה – איך יוצאים מזה בשלום.
ההנחה המקובלת היא שאישה נבגדת לרוב אינה רוצה לדעת על כך. אפשר להבין אותה. היא איננה מעוניינת לזעזע את חייה. אבל מה תפקיד החברה הטובה? לפיכך עלה הרעיון שבאחת השיחות שיהיו לדבורה עם לאה, היא תשאל אותה, כבדרך אגב, "אם נניח בן-זוגך היה בוגד בך, היית רוצה לדעת על כך?" וכך דבורה עשתה. כאשר הן ישבו יחד על כוס קפה במטבח, ודיברו על העבודה, החיים ועל בני-הזוג – שאלה דבורה, כבדרך אגב, את לאה: "היית רוצה לדעת?". "לא", אמרה לאה ברורות ונחרצות.
"לא רוצה לדעת". מבחינתה של דבורה, בזה הסתיימה הפרשה. ייתכן שבעיני חלק מכם זה אולי סוף לא טוב. ואולי זה לא סוף בכלל. אבל כחברה, אם יום אחד לאה תבוא בטענות לדבורה ("למה לא סיפרת לי"), היא תמיד תוכל להזכיר לה: לא רצית לדעת. אך, מה היה קורה אם לאה הייתה אומרת – "כן, הייתי רוצה לדעת". התשובה היא: אישית, אין לי מושג מה עושים. כדי לדעת את התשובה לכך – צריך לשאול מומחה. ואת זה אפשר לעשות אפילו בצ'ט.
** הכותבת, סימה אלה, היא מייסדת ומנכ"ל דיר לילי, ייעוץ פסיכולוגי בצ'ט אונליין (DearLili.com)  דיר לילי הינו אתר לייעוץ, ליווי ותמיכה בצ'ט בידי פסיכולוגים ומטפלים בעלי תואר שני ומעלה, יום יום, במשך חודש ימים! והמחיר שווה לפגישה אחת בקליניקה! (560 ש"ח לחודש. השירות אנונימי ודיסקרטי. המודל זוכה להצלחה חסרת תקדים בחו"ל. ניתן להשיג אותי ב-054-6642120

 

 

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי