יאללה, תתחילו לחיות

תבינו. יום אחד אתם יכולים ללכת לים, לחגוג את החיים ולא לחזור, פשוט לא לחזור משם. קולטים? בעקבות הטרגדיה של אמיר פרישר גוטמן, הילה כהנא עם 10 כללים פרקטים שיעזרו לכם למצות כל רגע מהחיים

מאת הילה כהנא

המוות של אמיר לא עוזב אותי.

אני משערת שיש המון אנשים ששותפים לתחושה שלי, ולא ממש מבינים למה. יש משהו בטרגדיה הזו שכל כך ממחיש כמה החיים קצרים, כמה גורלנו באיזשהו אופן נקבע מראש ואין לנו שום יכולת להחליט מתי/איך ולמה נלך מן העולם הזה, כי אלוהים לא מרחם על אף אחד, גם לא על אלה שכבר נלחמו במוות וניצחו, כי יש כוחות שהם פשוט יותר חזקים מכולנו ומכל טכנולוגיה שאי פעם נצליח להמציא. וואו, החיים קצרים. והימים עוברים והשנים גם. בסוף, דברים שכל כך מעסיקים אותנו ביום יום יהיו כל כך שוליים ולא חשובים. ראיתי אין ספור פוסטים בימים האחרונים של אנשים המבקשים מחבריהם למצות את הרגע, ולחיות כאילו זה היום האחרון שלכם על כדור הארץ.

מאחר ואין בתוך האמירה הזו בעיני שום תוכן (כי מה זה באמת אומר?) החלטתי להיות יותר פרקטית:

1. תאהבו באמת

תבנו חיים עם האדם הנכון ובחרו בו מהסיבות הנכונות. לא לחץ, ולא גיל, ולא מצב חשבון הבנק, ולא תשוקה. תבחרו מישהו שמערכת היחסים שלכם תצמח מהתאהבות לחברות. מצאו את האדם שמוותר לכם, שלא מנהל פנקס פתוח על כל דבר ועניין, שיודע לשמוע גם ביקורת ויודע להכיל את הכאב שאתם נושאים על הכתפיים שלכם (וכולנו נושאים כאב, למקרה ששאלתם). זה כבר לא זה? מצאו את הכח והאומץ לפרק את החבילה. לאף אחד מאיתנו לא מגיע לחיות בלי להרגיש אוהב ונאהב.

.
2. אל תוותרו על התשוקה

חיי מין בריאים זה הדבר הכי חשוב, הכי מקרב, הכי מחבר, הכי שומר. שומר על בריאות הנפש, שומר על הזוגיות, מגשר על הפערים, מחבר את הלבבות. בקטע פיזי. חיי מין זה לא דבר להקל בו ראש, לא דבר לוותר עליו ובטח לא דבר להתפשר עליו. תעשו סקס. מספיק פעמים בשבוע (תתחילו בפעם אחת ותתקדמו משם…).

.
3. תלמדו לחיות עם הכאב, ולא להילחם בו

נהיינו מן מכונות כאלה של עולם וירטואלי. מכונות שמוכוונות לצלם את קרן האור היחידה שנוחתת על לנו הפנים בסלפי, למרות שאנחנו עומדים בתכלס באמצע חירייה. החיים לא מפולטרים, וכולנו בלי יוצא מן הכלל חווים כאב ובדידות. הכאב והעצבות אלה רגשות משמעותיים ויש להם תפקיד בתוכנו. אנחנו צריכים להרגיש כאב ועצבות ובדידות כדי לצמוח ולהתפתח כבני אדם. אנחנו צריכים כאב, כדי להעריך נכון יותר את רגעי האושר. תנו לעצמכם להיות בזה, אל תדחיקו את זה ואל תתנצלו על זה.
.

4. די כבר לרדוף אחר האושר

די עם זה, אושר זה מושג מבלבל. הוא במקרה הטוב מגיע במנות מאד קטנות, ולרגעים בודדים. במקום לרדוף אחר האושר, רדפו אחר היכולת לזהות את הרגעים האלה ולמצות אותם עד תום, רדפו אחר רגש של הגשמה, של סיפוק, של אהבה ושל אופטימיות. אושר זו המצאה של אנשים שעשו עליכם הרבה מאד כסף ומכרו לכם ספרים שיצילו אתכם מעצמכם.

.
5. כל התשובות אצלכם

בשורה התחתונה, אנחנו היחידים שיכולים לעזור לעצמנו ואנחנו היחידים שיודעים מה הלב שלנו מבקש. אולי לפעמים לא ממש נוח לנו להתמודד עם זה, אבל תאמינו לי – כל התשובות נמצאות שם. בפנים. אין אף אחד שיודע טוב יותר מה נכון לכם ואין אף אחד שיכול להביא לשינוי בחייכם, חוץ מכם. מתי בפעם האחרונה שאלתם את עצמכם "מה. אני. באמת. רוצה"? ומתי פעלתם בעניין?

נשים מאושרות יותר. צילום: Thinkstock

.
6. די לעגל פינות

בינוניות לא מקדמת אף אחד לשום מקום. רע לכם? תשנו. תפעלו לגבי זה, תלחמו, תפעילו אנשים שיעזרו לכם, תשיגו את המטרות שלכם. תפרקו את זה לגורמים, תבנו תכנית פעולה וזוזו. זוזו קדימה. אנשים בינוניים מוותרים, נשארים במקום, מתחת לתקרות זכוכית. חיים בכאן ועכשיו ולא רואים מילימטר קדימה. תחלמו המון ובלי סוף אבל תזכרו שעוזי חיטמן מת. הגשמת החלומות שלכם תלויה אך ורק בכם.

.
7. תעזבו עבודה שאתם לא קמים אליה בכיף, ושלא מספקת אתכם באיזשהו אופן

נכון, אין מושלם. נכון, צריך להתפרנס. נכון, לכולנו יש ימים לא טובים ותקופות יותר קשות בעבודה. אבל שום דבר בעולם לא מצדיק לעבוד 10-12 שעות ביום במקום שאתה לא סובל. זוזו מהמשבצת. תשקיעו בשביל שזה יקרה, תמצאו את המקום הבא הנכון ותעופו משם. אגב – עבודות לא נוחתות מן השמיים, גם כאן בדיוק כמו בזוגיות תצטרכו לעבוד קשה.

.
8. תזוזו טיפה

נסו לחיות טיפה יותר בתנועה. צאו לחצי שעה, פעמיים בשבוע. אבל תצאו. תנועה משפרת את איכות החיים.

.
9. אם כבר ניסיתם, והשקעתם מאמץ לאורך זמן ועדיין כלום לא קרה להמשיך באותה הדרך לא יביא תוצאה אחרת. תשנו

תעשו משהו אחד בצורה אחרת ממה שעשיתם עד היום. ובאופן כללי, הרגלים זה השיט של החיים. לשבור אותם זה העבודה הכי קשה שלנו כאנשים מבוגרים אבל בעיני גם הכי מתגמלת. שנו הרגלים.

.
10. די לחיות בפחד

פחד זה רגש חיובי וטוב ובריא שצריך לקדם אתכם ולא לנטוע אתכם במקום. החיים מורכבים, זה נכון. אין שחור ולבן – זה גם מאד נכון (אבל זה מזל כי האפור בסוף הכי מעניין). תבינו. יום אחד אתם יכולים ללכת לים, לחגוג את החיים ולא לחזור, פשוט לא לחזור משם. קולטים? אז יאללה. תתחילו לחיות, די עם האשליות. פילטרים ותאורה לא עושים אף אחד מאיתנו מאושר יותר. תהיו נאמנים לאמת. האמת שלכם.

.
יהי זכרו ברוך.

** הכותבת, הילה כהנא, העלתה את הטקסט הזה במקור בדף הפייסבוק שלה