טרשת והריון: לא מה שחשבת

כאשר מרבית חולי הטרשת הנפוצה הן נשים בגיל הפיריון, אין זה מפליא כי המחקר מתמקד בתקופה הכי מרגשת של חייך – ההריון. כיצד עוברים אותו עם טרשת נפוצה? הפרטים בכתבה

צילום: africa studio\shutterstock

טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת בעיקר בנשים צעירות. כשד"ר קרן רגב, נוירו-אימונולוגית מומחית, מנהלת השירות לטרשת נפוצה בבית החולים איכילוב, פוגשת אישה שאובחנה כחולה בטרשת, היא כבר יודעת איזה נושא יעלה בשלבים הראשונים של השיחה – האם אני יכולה להיכנס להריון?

התשובה המרגיעה, של ד"ר רגב ושל המחקרים האחרונים, היא שכן. נשים חולות בטרשת יכולות להביא חיים לעולם, ללדת בלידה רגילה (כל עוד אין פגיעה פיזית קבועה שמונעת זאת), ולהרות ככל הנשים בגילן. יחד עם זאת, רצוי לתכנן את ההריון ולהתכונן אליו ביחד עם הניורולוגית המטפלת ורופאת הנשים.

גם אצל גברים החולים בטרשת נפוצה, אין לרוב בעיות פריון הנובעות מהמחלה. אך תרופות מסוימות עשויות לפגוע באיכות הזרע או לחדור אליו, ולפיכך בחירת הטיפול תסתמך על התכניות של המטופל להרחבת המשפחה.

על נשים חולות בטרשת נפוצה להתכונן מבעוד מועד להריון ולא לסמוך על מקריות, כאשר הכוונה היא שמחלתן צריכה להיות 'שקטה' – כלומר כשנה ללא עדות לפעילות המחלה. לרוב הנטייה היא לנסות להיכנס להריון ללא טיפול תרופתי, אבל גם במקרים שבהם לא ניתן לוותר על תרופות, יש מספר תרופות שניתן לקבל במהלך ההריון, "יש תרופה אחת שמסווגת כקלאס B, כלומר פרופיל הבטיחות שלה בהריון מוגדר כטוב, יש תרופות אחרות שניתנות בכדורים או בעירוי אחת לשנה כך שניתן לתזמן את ניסיונות ההפריה לתקופה הבטוחה שבין הטיפולים או עד לתום שנתיים של טיפול". עוד ממליצה ד"ר רגב להריונית עם טרשת: "ליטול ויטמין D3 מחקרים הראו כי רמות נמוכות של ויטמין D3 בדם אופייניות לתקופות של התפרצות המחלה וההמלצה לנטילת התוסף היא גורפת, לכל החולים במחלה ובפרט לנשים בהריון".

שולי פרץ בת 46 ואם לשני בנים מנתניה, אובחנה כחולה בטרשת נפוצה בגיל 32 לפני שנולדו ילדיה. "התחלתי להרגיש שצד שמאל של הגוף שלי לא מתנהג כרגיל, רגל שמאל לא פעלה נכון וכאב לי מאוד, בייחוד במגע עם הרצפה הקרה. כשפניתי למיון, אובחנתי במהירות". היא מתארת את מה שהתברר בדיעבד שהיה ההתקף הראשון שלה.

כשהבנת שחלית, חשבת על הנושא של הריון ולידה?

"לא חשבתי על זה בכלל. הייתי רווקה ויצאתי אז רק חודשיים עם מי שהפך לבעלי. בהתחלה יותר חשבתי על זה שאני אצטרך להזריק לעצמי תרופות ואיך להתמודד עם הקשיים החדשים. אבל כשהתחתנתי מיד נכנסתי להריון. הרופאים מאוד עודדו אותי ואמרו לי שההריון דווקא מפחית את ההתקפים".

היו לך חששות בנוגע להריון עם המחלה?

"הפסקתי את התרופות מיד אחרי שהתחתנתי כדי שאקלט בלי התרופות. ההריונות עברו כרגיל, לא הרגשתי תופעות מיוחדות. לא היו לי שום חששות, או יותר נכון לא חשבתי על זה, פשוט עשיתי".

ומה לאחר הלידה?

ההריון הוא אמנם שלב מרגש, אבל הוא רק הכנה לדבר האמיתי – התינוקת או התינוק שיוולדו ויצטרפו למשפחתך. התקופה שלאחר הלידה מאופיינת בשינויים רבים גם לנשים שאינן חולות בטרשת, כמו שינויים הורמונליים ופיזיים, וכמובן אישיים כמו ההסתגלות לחיים לצד תינוק קטן והשינוי בסטטוס. " אני זוכרת שיש דברים שהיו לי קשים", מספרת פרץ, "למשל, הילד הקטן שלי היה כל הזמן על הידיים והיה לי קשה כי הן היו חלשות. אבל ההשפעה העיקרית התחילה לפני שנתיים וחצי כשבעלי נפטר", היא מספרת, "זה אחרת להיות לבד. היום כבר אין מי שיעזור לי לרדת עם הילדים למטה לשחק או לטפל בהם. וגם אם אני עייפה מאוד, או ממש כאובה אני יודעת שאני צריכה לעשות את זה. הדבר היחיד שעוזר זה שאני כל הזמן אומרת לעצמי שאני לא חולה, יש לי מחלה ואני מצליחה לנהל את חיי כרגיל". בתקופה שלאחר הלידה עלולים להתעורר ולהתפרץ התקפי טרשת. לכן חשוב להקפיד על נטילת תרופה גם לאחר הלידה או לכל הפחות לתכנן פרטוקול טיפול מתאים, "מכיון שמרבית התכשירים לא מומלצים בזמן הנקה, יש לבחון כל מקרה לגופו", מסבירה ד"ר רגב אך מנגד מחדדת שדווקא הנקה עשויה לעזור למהלך המחלה ולהקל על התקפים.

בעבר חשבו כי אסור לחולות טרשת נפוצה להרות, רבות מהן נאלצו לוותר על חיי משפחה או על הרחבתה. אבל היום יודעים כי אין שום מניעה ואף מומלץ להמשיך את החיים, להגשים חלומות ומטרות וכן, גם להביא ילדים לעולם, "חשוב לתכנן את ההיריון בתבונה ולזכור שיש לחזור ולקבל את הטיפול התרופתי בזמן הנכון לאחר הלידה, כדי לשמור על איזון המחלה ולמנוע התפרצותה".