טכנולוגיה מתקדמת בשירות הרפואה – לפרוסקופיה

"ההליך הלפרוסקופי מבוצע בהרדמה כללית", מספר ד"ר רון שינמן. "במסגרתו מוחדרת מחט לבטן המנותחת אשר מחדירה גז על מנת לנפח את חלל הבטן ולהרחיק את האיברים הפנימיים מדופן הבטן

אחד המנועים העיקריים המאיץ את המחקר והפיתוח הטכנולוגיים בעולמנו הוא עולם הרפואה, שכן האינטרס הגדול ביותר שלנו כבני אדם הוא לפתח את הידע והטכניקות הרפואיות אשר יאפשרו לנו לטפל בבעיות בריאותיות ובמחלות שונות, לשפר את איכות החיים ולהאריכם. ואכן, ניתן למצוא כיום בתחום הרפואה כמה מהפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים והמדהימים ביותר בעולם. דוגמה טובה לכך היא תחום המכונה "לפרוסקופיה". מהי לפרוסקופיה, במה ניתן לטפל באמצעות ניתוחים לפרוסקופיים ומהן היתרונות של שיטה זו?

 ניתוח פולשני זעיר עם מעט תופעות לווי והרבה מאוד פוטנציאל – לפרוסקופיה

לפרוסקופיה היא למעשה ניתוח זעיר פולשני (כלומר, כזה בו מתבצעת חדירה לחלל הבטן של המנותח אך באופן מינימאלי ועם השפעות נלוות מזעריות), המאפשר הן לסקור ולצלם בצורה ברורה את חלל הבטן והאיברים הפנימיים (לפרוסקופיה אבחנתית), והן לבצע ניתוחים של ממש ואף כריתה של איברים פנימיים דוגמת כריתת רחם (לפרוסקופיה ניתוחית).

ההליך הלפרוסקופי מבוצע בהרדמה כללית. במסגרתו מוחדרת מחט לבטן המנותחת אשר מחדירה גז על מנת לנפח את חלל הבטן ולהרחיק את האיברים הפנימיים מדופן הבטן. אז מבוצע חתך זעיר נוסף המאפשר להכניס לחלל הבטן מצלמה אשר מעניקה למנתח תמונה ברורה ובהירה בנוגע למתרחש בפנים הבטן. כך ניתן לקבל מבט איכותי למתרחש בפנים הבטן ולבצע אבחנות מדויקות ומפורטות. במידת הצורך מבוצעים מספר חתכים מזעריים נוספים דרכם מוחדרים מכשירי ניתוח שונים, וניתן לבצע הליכים שלמים ומורכבים יחסית בדרך זו, אשר אינה פולשנית כמעט ביחס לניתוחים "סטנדרטיים" רבים.

רופאה וחולה עם אוסטאופורוזיס (צילום: שאטרסטוק / Monkey Business Images)

היתרונות של לפרוסקופיה הם רבים וברורים – ניתן לבצע אבחנות מפורטות ומדויקות, כמו גם הליכים ניתוחיים של ממש דוגמת כריתת רחם, כריתת שחלות, כריתת שרירנים רחמיים ועוד וזאת עם פגיעה מינימלית מאד בדופן הבטן וללא צורך בפתיחת בטן. זמן ההחלמה קצר וההתאוששות קלה יחסית, וגם המבחינה קוסמטית קיים יתרון משמעותי להליך מסוג זה – הסימנים שהוא משאיר על הגוף הם מזעריים ובמקרים רבים כמעט ואינם נראים לעין.

 רק אצל מנתח המתמחה בלפרוסקופיה – הליך אשר דורש מיומנות רבה

בעוד ללפרוסקופיה יתרונות רבים ומובהקים, החל מהתמונה הברורה והמפורטת שמקבל המנתח במהלך הניתוח ועד ליתרונות קוסמטיים, החלמה מהירה ופשוטה וכו', חשוב להבין כי מדובר בהליך מורכב ומתקדם, אשר דורש רמה גבוהה ביותר של מיומנות.

כלומר, על מנת ליהנות מהיתרונות הרבים של הליך מסוג זה כדאי שהוא יבוצע על ידי מנתח מומחה, כזה המתמחה ספציפית בהליכים לפרוסקופיים. דוגמה טובה לכך היא ד"ר רון שינמן– מומחה במיילדות וגניקולוגיה המתמחה בניתוחים אנדוסקופיים מתקדמים.

רק אצל רופא מנתח המתמחה ספציפיתבהליכים אלו ניתן להיות בטוחים שההחלמה תהיה אכן מהירה וקלה ככל הניתן, וכי גם במידה ויתרחשו סיבוכים בלתי צפויים במהלך הניתוח, הטיפול בהם יהיה בגישה לפרוסקופית גם כן ובאופן המקצועי והמיומן ביותר, ולכן אחוזי ההצלחה יהיו הגבוהים ביותר.

רון שינמן צילום אלבום פרטי

** הכותב, הוא ד"ר רון שינמןניתן לקרוא עוד מידע דרך האתרניתן לפנות אליו גם בפייסבוק