טיפולי חניכיים – מה הם הטיפולים הנפוצים ואיך אפשר להימנע מבעיות בחניכיים?

לא פעם כשאנחנו חשים תחושת כאב בחלל הפה, המחשבה הראשונה שלנו היא שמדובר בבעיה בשן ולכן אנחנו צריכים לעבור טיפולי שיניים. הרבה פעמים זה נכון, אך לא תמיד, ישנם לא מעט מקרים בהם מדובר על כאב שנוצר ומוקרן מהחניכיים אל חלל הפה וכן אל אזורים אחרים בפנים.

קרדיט תמונה: freepik

 

תופעות של כאבי חניכיים הן שכיחות במקרים מסוימים ומחייבים, טיפולי חניכיים מתאימים אצל גורם מקצועי, רופא חניכיים שמתמחה בכך. במקרים רבים כאבים נובעים כתוצאה ממחלות וזיהומים בחניכיים אשר נוצרים מסיבות מסוימות, ויש להם תסמינים מאוד ברורים.

לפני שנסביר מה הם אותם טיפולי חניכיים שאנחנו נדרשים לעבור בשביל לטפל במקרים של כאבים או בעיות אחרות, הרי שעלינו להבין תחילה ממה יכול להיווצר ומה התסמינים שלו. חשוב לציין, שכל אחד יכול לחוות בעיה בחניכיים, אך באופן טבעי ככל שאנחנו נדאג לשמור על היגיינה של הפה ולטפל בחניכיים ובשיניים בצורה טובה יותר, כך נצמצם את הסיכון וסיכוי לחלות במחלות חניכיים שונות.

למה אנחנו צריכים לעבור טיפולי חניכיים ומה התסמינים לכך?

בדרך כלל הסיבה העיקרית לבעיות בחניכיים היא הצטברות של חיידקים בשורשי השן, אשר מגיעים אל אוזר החניכיים וגורמים להם נזק משמעותי. מדובר על הצטברות שיכולה, בין היתר, ליצור נסיגה של החניכיים, לפגוע בעצם וברקמות שמחברות בין השיניים לחניכיים. בכל אחד מהמקרים וכמובן במקרים אחרים, עלינו לעבור טיפול חניכיים מתאים אצל רופא שמתמחה בכך.

הסימנים לכך שאנחנו צריכים לעבור טיפול חניכיים הם, דימום באזור החניכיים והשיניים, היווצרות ריח רע מהפה, נפיחויות, שיניים מתנדנדות. אלו התסמינים הנפוצים ביותר לכך שיש לנו בעיה ואנחנו צריכים לעבור טיפולי חניכיים.

אילו טיפולי חניכיים קיימים?

אפשר לחלק את התחום של טיפולי חניכיים לקבוצות שונות:

הקבוצה הראשונה של הטיפולים מתייחסת לטיפול מונע שרובו נעשה באופן עצמאי בבית. לשם כך, נשתמש בצחצוח שיניים, חוט דנטאלי, חומרים לשטיפת הפה ועוד. החלק שאיננו נעשה באופן עצמאי הוא כל מה שקשור לניקוי אבן אצל שיננית או אצל רופא שיניים.

הקבוצה השנייה של הטיפולים מתייחסת לניקוי מסיבי. תהליך זה מתבצע על ידי רופא מומחה, לרוב אחרי שימוש בהרדמה מקומית באזור. במסגרת טיפול זה, הרופא מנקה היטב את השורשים של השיניים ונקודות עמוקות בתוך החניכיים במטרה לסלק אבנית, חיידקים ודברים אחרים שיוצרים זיהום. במקרים מסוימים הטיפול יכול להתבצע גם אחרי שמתגלה דלקת באזור.

הקבוצה השלישית היא כזו שכוללת גם שימוש בחומרים אנטיביוטיים בשביל להפחית דלקות וזיהומים, ניתוחים לניקוי עומק, וכן טיפולי שיקום שנדרשים עקב פגיעה משמעותית בשיניים ובחניכיים.

הקבוצה הרביעית קשורה להיבטים אסתטיים ומתייחסת לניקוי כתמים שנוצרים מקפאין, ניקוטין, וחומרים אחרים שמעניקים לחניכיים צבע לא טבעי ולא נעים לעין.