חדשות טובות לנשים שבוחרות ללדת בבית

כ-60 שנה אחרי שנחקק החוק המפלה בין נשים היולדות בבית לנשים היולדות בבית חולים, תוקן העוול. מעתה, גם נשים היולדות בבית יהיו זכאיות למענק לידה

ישראל 2017

מתכננת ללדת בבית? יש לי חדשות טובות עבורך

באלו המילים פתחה חברת הכנסת תמר זנדברג את הפוסט בדף הפייסבוק שלה וחיזקה את גודל ההצלחה והשמחה בסרטון.

 נהדר! חוק שהוצע על ידי אישה עבור נשים עבר בקריאה שניה ושלישית.

החוק בא לתקן את העוול שגרמה האפליה הכלכלית בין מי שבחרה ללדת בבית ולבין מי שבחרה ללדת בחדר לידה בבית החולים.

תשאלו מה הקשר בין מיקום הלידה למענק? אז אין קשר. מטרת מענק הלידה היא לסייע ליולדות ברכישת דברים בסיסים לתינוק שנולד, דברים שתינוק זקוק להם בין אם נולד בבית ובין אם נולד בבית החולים.

עד כה, כדי להיות זכאית למענק אם ילדת בבית, בסביבה הטבעית שלך, היה עלייך לעבור מסע ב-24 השעות הראשונות לאחר הלידה כדי להגיע לבית החולים לרישום במשרד הקבלה, שם העירו לך על חוסר האחריות שלך על כך שבחרת ללדת בבית, היה עלייך להביא תצהיר כי ילדת באמת ולעיתים אפילו להיבדק להביא את התינוק לבדיקת רופא. במקרה הטוב לא הכריחו אותך או הפחידו אותך כדי לאלץ אותך לבלות את הלילה או 12 שעות מרגע הגעתך באשפוז וזה על מנת שבית החולים יקבל תשלום עבור הלידה. כמה, אתן שואלות? 13,000 שקל על כל יולדת.

Kidsandbaby0102_sec

2004

בשרב של חודש אפריל שנת 2004 מצאתי את עצמי בשעה 19:00 מערסלת תינוק בן 3 שעות במנשא ונוסעת לחדר לידה בו עבדתי כמיילדת. עייפה אך גאה פסעתי במסדרונות המחלקה על מנת לבצע רישום בכדי שאוכל לקבל את מענק הלידה שהגיע לי הייתי דקה לפני ויתור כי ממש לא היה לי כוח אך נסעתי ונרשמתי בבית החולים. באמת שלא הבנתי אז למה אני צריכה לנסוע בערב מאושרת ועייפה עם תינוק לעזוב 2 בנות בבית על מנת להוכיח שילדתי, לקבל מסמך למשרד הפנים ואת מענק הלידה.

1948

הקמת המדינה ויחד עמה, הקמת שירותי הביטוח הלאומי בישראל. אז גם הוקמה ועדת קנב שדנה בסוגיית הסיוע אותו תקבל אישה יולדת והאם כלל הנשים יקבלו את המענק או רק יולדות אשר יולדות בבית החולים.

1953

החלטה של ועדת קנב לפיה כלל היולדות יקבלו את השי לנולד (מענק הלידה). אך שנה וחצי לאחר מכן השתנה החוק ורק נשים שילדו בבית החולים היו זכאיות לו.

ההיסטוריה של הלידה היא היסטוריה רבת שנים שדרכה ניתן ללמוד ולהבין על זכויות נשים, על מעמד האישה, על חופש הבחירה וכיצד לידה הפכה להיות מאירוע אינטימי אישי ומקודש לעסק כלכלי שבתי חולים מרוויחים ממנו. במדינת ישראל, המדינה המעודדת ילודה, יש מרווחים ויש מפסידים אם בחרת לבחור היכן ללדת.

מאז ועד היום חלפו כ-60 שנים ורק עתה שונה חוק מפלה זה.

ישנן הרבה שאלות שניתן לשאול.

מה זה אומר עלינו כחברה?

נשים?

למה המלחמה על הזכות שלנו לקחה כל כך הרבה זמן?

היכן הגיע הכח הנשי והעוצמתי לעשות את השינוי בחוק?

האם באמת קיים חופש בחירה?

2017

במדינת ישראל מתקיימות בכל שנה בין 600 -800 לידות בית. עתה הוחזרה ליולדות אלה הזכות לקבל את מענק הלידה.

ניסיתי לנבור בכתובים וברשת כיצד תתבצע הפרוצדורה: מי ידווח על הלידה, איך האישה תקבל את המענק, למי מהרשויות עליה לפנות וכיצד יתבצע הרישום.  אין עדיין ממש תשובות נצטרך לחכות בסבלנות ולהבין תוך כדי תנועה.

האם זו רק ההתחלה של השינויים העתידיים בזירת הלידה? הלוואי וכן יהי רצון שאהיה זכאית לראות זאת ועדין להיות בכושר כשהשינויים יתרחשו.

ורד דלאל, מיילדת בפעולה (צילום: דנה אופז, צלמת לידות)