זמן פריחה: מה לעשות עם אלרגיות האביב?

אם בשבילך האביב הוא לא רק העונה הכי יפה בשנה אלא לרוב כולל דמעות, התעטשויות וגירודים, כדאי לך לקרוא את הכתבה הזו

טיפול תרופתי בהחלט מקל ברוב המקרים על התסמינים (צילום: שאטרסטוק)

ריכוז האבקנים גבוה ולא ממש ניתן להימנע מלנשום (צילום: שאטרסטוק)

מכירה את זה שהטמפרטורות עולות, הגשמים נגמרים, כולם יוצאים לטייל ורק את יושבת עם אף מנוזל, עיניים דומעות וגירודים? כנראה שיש לך "אביבית", שם חינני לכל הדעות, אבל נורא מטעה. אולי בגלל זה "אביבית" לא תפס ונשארנו עם קדחת השחת, שנקראת כך משום שהיא מופיעה בעונת הקציר. את יכולה להתעקש ולקרוא לה רניטיס אלרגית, שם לא חינני בעליל, אבל בינינו את לא צריכה לקרוא לה, היא באה לבד. היא מגיעה עם ההתחממות במזג האוויר, כשעצים וצמחים מתחילים באופן טבעי לפזר אבקנים שנישאים באוויר, חודרים לגוף בנשימה ויוצרים תגובה אלרגית.

"אם את סובלת מקדחת השחת כדאי שתדעי שהיא אינה עונתית, אלא קיימת כל השנה", מסבירה שירלי קטרון, רוקחת ותזונאית סופר-פארם. "זו הפריחה המוגברת בתקופת האביב וריכוז האבקנים הגדול שהופכים את החודשים אפריל עד יוני לחודשים "מסוכנים" לפחות עבורך".

תסמיני "קדחת השחת"

זה לא ינחם אותך לדעת שאת לא לבד בסיפור הזה אבל זה נכון. קדחת השחת שכיחה מאוד, בעצם אחד מתוך שבעה בני אדם בעולם סובל ממנה, מה שאומר שבישראל מדובר בכמיליון בני אדם. קדחת השחת לרוב מתגלה בסביבות גיל ההתבגרות ושנות ה- 20, אבל אין כאן חוקים, אלרגיה עלולה להתפתח גם אחרי. מה שגורם לאלרגיה הזאת הם בעצם נוגדנים שמיוצרים בגוף בתגובה לריכוז האבקה הגבוה ומתחילים תגובת שרשרת שמעודדת ייצור היסטמין בגוף, מה שמביא להתפתחות של התסמינים שאת כבר מכירה מקרוב.

לקדחת השחת יש המון תסמינים, וכל תגובה אלרגית היא שונה, אבל בדרך כלל היא כוללת אחד או יותר מהתסמינים הבאים: התעטשויות, נזלת, עיניים דומעות, גרון גדוש, גרד, אדמומיות, שיעול, עיגולים שחורים סביב העיניים, נפיחות, הצטברות ליחה, ריריות נפוחות, תחושת אי נוחות כללית ועליה בסיכון להתקפי אסתמה וקושי נשימתי.

התגובה האלרגית יכולה להתבטא בהתעטשויות אבל גם בקוצר נשימה (צילום: שאטרסטוק)

פריחה – היא בכל מקום

הצעה הטובה ביותר למנוע ממך את תסמיני האלרגיה היא להתרחק ממקומות בהם ריכוזי האבקה גבוהים, אבל כולנו יודעות שזה בלתי אפשרי, בין היתר גם כי האבקה נישאת ברוח ומגיעה גם למרחק גדול מאוד וגם כי אנחנו לא באמת יכולות להישאר נעולות כל היום למשך חודשים.

פריחה של אלו עצים וצמחים בישראל גורמת למרבית התגובות האלרגיות לקראת האביב?

העצים העיקריים הם העצים הנפוצים ביותר כמו עצי ברוש, אלון, אקליפטוס, צפצפה, ערער, אלה ארצישראלית, אילנתה תרבותית ועצי פרי כמו זית, דקל ופקאן. בין הצמחים, החלוקה היא לדגניים ועשבוניים. הדגניים הכוללים את הדשא התרבותי, ציבורת, איטן, זיפנוצה, סיסנית, זקנן שעיר, בן חיטה, יבלית, זואיסה, זון, נשרן הדוחן, צרגן. העשבוניים כוללים: חומעה, כתלית יהודה, כף אווז, ירבוז, אמרנטוס, לחך, מרקולית, מורכבים, סרפד, גזר, לענה שיחנית ושרביטן.

איך מטפלים?

"הטיפול בקדחת השחת מסתכם בטיפול תומך ובטיפול בתסמינים והקלה", מסבירה קטרון. "הטיפול מבוסס בעיקר על תרופות אנטי-היסטמיניות המונעות את התגובה האלרגית בגוף. חלקן ניתן לקבל ללא מרשם וחלקן דורשות מרשם רופא ובנוסף במקרים חמורים יותר, רופא עשוי להוסיף טיפול על בסיס סטרואידי. במקרים כרוניים לפעמים ניתן טיפול תרופתי קבוע או טיפול חיסוני בחשיפה לאלרגן הספציפי, במידה ונמצא, שמטרתו הפחתת התגובה האלרגית."

טיפול תרופתי בהחלט מקל ברוב המקרים על התסמינים (צילום: שאטרסטוק)

תרופות ללא מרשם

"בכל מקרה של תרופות ללא מרשם מומלץ להתייעץ עם רופא או עם הרוקח בבית המרקחת ולשאול גם על תגובות בין תרופתיות וגם על המינונים הרצויים," אומרת קטרון. "כדי להפחית תסמינים כמו התעטשויות, שיעול וגרד ניתן ליטול תרופות המכילות מינון נמוך יחסית של אנטי היסטמינים כמו: לורסטין/לורטדים, זילרג'י/היסטזין/N-אלרגיה. ניתן לטפל בנזלת באמצעות תרסיס המכיל חומר סטרואידי, כמו אלגרו, או טיפות אף מפחיתות גודש, כמו אוטריוין או אלרין, ובכל מקרה אין להשתמש בהם יותר ממספר ימים מוגבל ברציפות. ישנם תרסיסים או טיפות המשלבים גם נוגדי גודש וגם חומר אנטי-היסטמין כמו ויברוסיל או אלנז. קיימות טיפות עיניים, כמו סטילה או וויו, שיכולות להפחית את התגובה האלרגית ולהקל, יש גם על בסיס צמחים ויש תרופה בשם כרומופטיק".

מגוון תרופות להקלת תסמיני האלרגיה השונים: משמאל לימין: אוטריוין קומפליט, וטיפות עיניים וויו, טיפות עיניים סטילה, תרסיס לאף אלרין ו- N-אלרגיה (צילום יחצ)

תרופות מרשם: "בהתאם להוראות הרופא, הן יכולות לנוע על ספקטרום רחב של טיפולים. כדאי לשים לב להוראות הרופא משום שחלק מהתרופות עשויות לגרום לתחושת טשטוש או עייפות ועדיף לקחת אותן בלילה."

תכשירים טבעיים ותרופות הומאופטיות: "הטיפול הטבעי באלרגיות מתבטא בעיקר בחיזוק המערכת החיסונית וסיוע למנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף על ידי תוספים בעלי רכיבים פעילים שיכולים לסייע בטיפול בתסמינים או לחזק את המערכת."

ובכל זאת – איך ניתן לצמצם החשיפה? קטרון ממליצה על הטיפים הבאים:

  • עד שעות הצהריים ריכוז האבקנים באוויר גבוה יותר, לכן מומלץ בשעות אלה להישאר בחללים סגורים ובכלל להשתדל להיות באזורים ממוזגים עד כמה שניתן.
  • ברכב כדאי לשמור על חלונות סגורים ולהפעיל מזגנים ואת המסנן הפנימי של הרכב, כדאי גם לדאוג לניקיון הרכב מבפנים באופן שבועי כיון שהאבק ברכב מצטבר בקלות.
  • בבית סגרו חלונות והקפידו על ניקיון מסנני המזגן באופן קבוע. בכלל מומלץ להימנע מאבק בבית עד כמה שניתן, לכן כדאי להחליף מצעים ומגבות בתכיפות גבוהה, לא להחזיק דברים שצוברים אבק כמו שטיחים ולנסות להסיר אבק מהרצפה והרהיטים כמה שאפשר יותר.
  • גם חפיפת השיער והחלפת בגדים בכל חזרה הביתה מומלצת כיוון שהם תופסים אבקנים בקלות.
  • כאשר התגובה האלרגית היא כרונית או מתמשכת, ניתן להשתמש בתרופות אנטי-היסטמיניות על בסיס יומיומי לכל תקופת המעבר כל עוד אנחנו חשופים, במקרים קלים יותר אפשר להסתפק בטיפול קצר טווח.

ותמיד אפשר גם להתנחם שזו רק תקופה קצרה והיא עוברת.