התקררות VS שפעת

הן מגיעות יחד כשלוח השנה מבשר על הסתיו, אבל לא מדובר בתאומות זהות, למרות ששתיהן מחלות ויראליות. איך אפשר להבדיל ביניהן ומה לעשות כדי להקל על עצמנו, כשהן כבר פה

אחרי העננים והחצבים והרוח שמנקה את הרחובות מהחום של הקיץ, מגיע הגירוד המציק שמתנחל בגרון. והוא מזמין אחריו לחגיגה גם נזלת ושיעול ושאר 'מציקים' שמנסים לקלקל את היחסים הטובים שלנו עם הסתיו. שאלנו את מיטל אלנקוה, רוקחת אחראית ומנהלת סניף סופר-פארם, מתי זו שפעת ומתי זו התקררות, ומה אפשר לעשות כדי להקל על עצמינו אם הן כבר פה. אז למקומות, היכון, מצאו את ההבדלים:

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם תתכוננו אני קופצת לביקור (צילום shutterstock)

1. איך זה מתחיל:

"תתכוננו אני קופצת לביקור": התקררות מגיעה בהדרגה. היא לא נעימה אבל לא משבשת את השגרה באופן קיצוני.

"אני פה ואי אפשר שלא לשים לב": השפעת לעומתה נוחתת עלינו בבת אחת, בלי שום משחקים מקדימים, יורה מיד בתותחים כבדים, ומשביתה לכמה ימים ללא הבדל מין גזע או גיל.

2. מה מרגישים:

בשתי מילים: לא משהו. ההתקררות תבוא לידי ביטוי בגירוד בגרון, נזלת, שיעול, כאבי ראש קלים, התעטשויות, עייפות, עיניים דומעות וחום נמוך.

במילה אחת: זוועה. השפעת באה לידי ביטוי בכאב בגרון קשה, שיעול עם ליחה, נזלת שהופכת בחלק מהמקרים לגודש בסינוסים, תשישות חום גבוה, כאבים בעיניים ושרירים כואבים.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם במילה אחת: זוועה (צילום shutterstock )

3. מתי זה יעבור:

תנו לי שבוע ואני זזה מפה: התקררות תעבור בהדרגה תוך שבוע עד עשרה ימים.

זה יקח קצת זמן: השפעת תישאר ברוב המקרים בין עשרה ימים לשבועיים. אלא אם התפתחה לדלקת ריאות, או מחלה זיהומית אחרת.

4. איך נדבקים:

וירוס הוא וירוס הוא וירוס. שפעת והתקררות שתיהן מחלות ויראליות, ובתור שכאלו שתיהן עוברות ע"י טיפות של הפרשות שנודדות באויר באמצעות נשימה, התעטשות, שיעול וגם ידיים שקינחו אף, וסליחה על התאור הגרפי, לא נשטפו לאחר מכן. אם תמצאו בקרבת אדם חולה שפעת או מקורר הסבירות שתדבקו גבוהה.

5. ללכת או לא ללכת (לרופא) זאת השאלה?

מומלץ לפנות לרופא משפחה אם ברקע יש מחלה כרונית, אם החום גבוה ומתמשך, אם השיעול מחריף וכשהחולה עבר את גיל 65. כשמדובר בתינוקות וילדים קטנים- מומלץ לפנות לרופא בכל מקרה על מנת לוודא שאין ברקע דלקת גרון/אוזניים וכדומה שצריך לטפל בהן באנטיביוטיקה.

6. מה עושים?

מנוחה והרבה. בין אם מדובר בשפעת ובין אם מדובר בהתקררות, בין יתר התסמינים מככבת התשישות, וכשמדובר בשפעת, גם כאבי שרירים. אז תנו לעצמכם לנוח בבית ופחות תאמצו את הגוף שכנראה צריך עכשיו את הזמן להתחזק.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם פארמול אף ופארמול אף ושיעול של לייף (צילום יח"צ סופר-פארם)

אכיניצאה – הידעתם שלאכיניציאה פרחים סגולים? לא וזה לא לגמרי רלוונטי. מה שרלוונטי מסבירה מיטל, שהאכיניצה נחשבת מחטאת, אנטי-ויראלית ואנטי-בקטריאלית, והיא יכולה לסייע בתמיכה בתפקודה התקין של מערכת החיסון. ניתן למצוא אותה בתכשירים כחומר יחיד או בשילוב עם ויטמין C וצמחי מרפא נוספים. האכינצאה אינה מומלצת לנשים בהיריון או לנשים מניקות.

ויש לה אח שווה לא פחות ושמו בעולם פרופוליס. מיטל מסבירה שהפרופוליס הוא חומר הנאסף מכוורות דבורים ויכול לסייע בתפקודה של מערכת החיסון.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם יש לה אח שווה לא פחות: פרופוליס (צילוםshutterstock)

ניתן למצוא את הפרופוליס בתכשירים כחומר יחיד או בשילוב עם ויטמין C וצמחי מרפא נוספים להקלה על כאב גרון וצרידות.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם אסטרולה של סולגאר וממחטות רכות בריח מנטה של לייף (צילום יח"צ סופר-פארם)

Lemon – Ginger – Honey  לא רק בהודו ופולין. הסבתות באשר הן הציעו תה מחליטת לימון דבש וג'ינג'ר טרי לתקופת החורף וכמה שיותר. מיטל מסבירה שחליטה כזו יכולה להקל על תחושת אי הנוחות בגרון, משום שהגינג'ר יסייע בחיטוי, והלימון מביא איתו בילד-אין ויטמין C. מיטל מוסיפה שבאופן כללי שתייה מרובה של נוזלים במצבים כאלו תסייע גם היא.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם lemon- ginger – honey (צילוםshutterstock)

ואם כבר הזכרנו ויטמין C. יש לו תפקיד חשוב בתמיכה בתפקוד התקין של המערכת החיסונית. הוא יכול לתרום לתפקוד מערכת החיסיון בתהליך ההחלמה מהתקררות ושפעת, אבל חשוב להתייעץ עם רוקח ולשמוע ממנו מהו המינון הנכון עבורכם. והכותבת הצמחונית מוסיפה שויטמיןC  מגיע רק מפירות וירקות ולא מהחי, כך שצמחונים וטבעונים יכולים להשתמש בו בשקט. לאנשים הסובלים מעודף חומציות בקיבה עדיף לבחור בתכשירים מופחתי חומציות.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם

N שיעול של לייף . וויטמין D (צילום: יח"צ סופר-פארם)

סמבוק שחור מישהו? הסמבוק הוא צמח בעל תכונות אנטי ויראליות ואנטי בקטריאליות. מיטל מציינת ששימוש בתכשירים המכילים סמבוק שחור, עם או בלי ויטמין C, יוכל לתרום לתפקוד מערכת הנשימה. חשוב להתייעץ עם הרוקחת כדי לקבל את המינון הנכון.

שפעת מול התקררות שאטרסטוק סופר פארם סמבוק שחור מישהו? (צילום shutterstock)

גוגל מוגל ,out גלובלים in. מיטל מספרת שגם להומאופתיה יש מה להציע כשמדובר בהתקררות ובשפעת. תכשירים הומאופתיים כמו הומיאו-פלו ואוסילוקוקסינום עשויים לסייע, אף הם, לתפקוד תקין של המערכת החיסונית בעת התמודדותה עם שפעת והתקררות.

הגלובלים מותרים לשימוש גם בקרב נשים בהריון ומניקות, ילדים, ואנשים שנוטלים תרופות אחרות באופן קבוע.