השינויים החשובים במאבק נגד סם אונס

אחת התופעות המחרידות הקיימות בעולמנו היא סימום נשים למטרות פגיעה מינית. עד היום לא היו מספיק אמצעים שיסייעו לנפגעות אך בעקבות דיון בכנסת התקבלו מספר שינויים מהותיים

רצינו לעדכן ולשתף אתכן בפוסט שעלה אצלנו, בדף של "לילה טוב", על הנעשה בתחום המאבק בסימום למטרות פגיעה מינית. למי שלא מכיר, נספר שעמותת "לילה טוב" נולדה כיוזמה משותפת של בעלי ברים ומועדונים יחד עם בלייניות ובליינים, שמטרתה לצמצם את תופעת ההטרדות והתקיפות המיניות בחיי הלילה. הפוסט שהעלינו עסק בדיון בכנסת בנושא סימום למטרות פגיעה מינית (סמי אונס) ושמחנו לגלות שמאז הדיון הקודם שנכחנו בו נעשו כמה שינויים חשובים שיסייעו באופן משמעותי למאבק בתופעה האכזרית והמסוכנת הזו.

1. אחת הבעיות העיקריות במאבק בסמי האונס היא שלרוב מדובר בסמים חמקמקים שנעלמים מהדם של הנפגע/ת תוך פחות מיממה. עד היום, כאשר המשטרה לא הצליחה למצוא ראיות לקיומו של הסם – היא הסיקה אוטומטית שלא מדובר באונס – בניגוד לעדותן של המתלוננות. לשמחתנו, משרד הבריאות והרשות למלחמה בסמים הרימו את הכפפה והקדישו תקציב מכובד כדי לבצע לראשונה בדיקות שאריות סם בשיער הנפגע/ת! הבדיקה הזו עכשיו זמינה למי שנפגעו וניתנת לביצוע עד שישה חודשים אחרי האירוע.

בנוסף, אם עד היום כדי לקבל את הבדיקה הנפגע/ת נאלצ/ה להתלונן במשטרה – היום אין בכך צורך יותר כדי לקבל זכאות לבדיקה.

דייט אשה וגבר עם משקה

2. פעולה חשובה נוספת של משרד הבריאות היא הוראה חדשה לפיה יש לאסוף מהנפגע/ת דגימות שתן ולהקפיאן באופן מיידי ברגע שיש חשד לשימוש בסם אונס, כדי שהדגימות יישמרו היטב ולאורך זמן. נציין שהבדיקה להימצאותם של חומרים אלו עולה כאלף שקלים, ומשרד הבריאות סופסוף הסכים לממן הכל בעצמו.

3. עד היום אחת הבעיות בעידוד נפגעות ונפגעים להתלונן, היא החשש שלהם שיופללו כיוון שהשתמשו בסמים נוספים להנאתם. מהיום, בנוהל התשאול שנערך לנפגעות/ים המגיעות/ים למרכזי פגיעות מיניות בבתי החולים, יודגש מעתה בפני המתלונן/ת, באישור ובתיאום עם המשטרה, שאין בכוונתם להפליל מבלים ומבלות ובוודאי שלא את הנפגע/ת על שימוש בסמים ובכך לעודד את הנפגע/ת לספר בדיוק את אשר היה ושהיא/הוא וחבריה/ו לא יחששו לדבר.

משקאות כתומים

אז המון תודה לוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים והאלכוהול בראשות ח"כTamar Zandberg תמר זנדברג ממרצ, למשרד הבריאות ולרשות למלחמה בסמים ולחברות הכנסת הנוספות שממשיכות לקדם את הנושא! אנחנו נמשיך להגיע לדיונים בנושא, לייצג אתכן ואתכם ולהיאבק יחד בתופעה המכוערת והמסוכנת של סימום למטרות פגיעה מינית.

לעוד מידע מטעם משרד הבריאות

** הפוסט עלה במקור בדף הפייסבוק של עמותת ''לילה טוב"