השבועות הראשונים לאחר הלידה – התופעות שחשוב להכיר

כיצד להתמודד עם השבועות הראשונים אחרי הלידה? הסבר על התופעות..

במהלך תשעת חודשי ההיריון, ודאי כבר הספקתן להתרגל לעובדה שהגוף שלכן עובר שינויים רבים ללא הרף ומפתיע אתכן בתופעות משונות בכל פעם מחדש. עם זאת, אולי לא ציפיתן לכך שגם לאחר הלידה, בעת שהוא מתאושש ומסתגל למצבו החדש, גופכן ימשיך להשתנות ולדרוש טיפול ויחס אוהב. למרות העייפות ותשומת הלב הרבה שדורש מכן התינוק החדש, חשוב שלא תשכחו גם לדאוג ולטפל בעצמכן, מבחינה פיזית ונפשית כאחד.

ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה נקראים "משכב לידה" (שם מתעתע לאור העובדה שכנראה תזכו לפחות שעות שינה מאי פעם בעבר). זה בערך פרק הזמן שלוקח לגוף האישה להתאושש ולחזור לקדמותו, אם כי כמובן שיש דברים שלעולם לא יחזרו להיות כשהיו. לפניכן ארבע תופעות שאתן עשויות לפגוש בתקופה זו:

  1. דימום מסיבי

השיליה כבר יצאה מגופכן מיד לאחר הלידה, וכעת הגיע תורה של רירית הרחם, שנפלטת בצורת הפרשה דמית הנקראת "לוכיה". מדובר בדימום מסיבי בצבע אדום עז, המלווה בקרישי דם קטנים ונמשך בין ארבעה לשישה שבועות. אתן יכולות לצפות להתרחשות התופעה בין אם ילדתן בלידה רגילה או בניתוח קיסרי. הדימום עתיד להיחלש בהדרגה, כאשר בסופו של דבר תראנה רק הפרשות חומות קטנות. בחנויות הפארמה תוכלו למצוא מגוון אמצעי ספיגה שיעזרו לכן להתמודד עם התופעה בצורה נוחה ונקייה.

  1. כאבים

בימים הראשונים לאחר הלידה, הרחם עובד קשה כדי לחזור לגודלו המקורי. תהליך זה עשוי להיות כרוך בכאבים המזכירים כאבי מחזור או צירי לידה קלים. עוצמת הכאב משתנה מאישה לאישה, אך הוא בדרך כלל נעלם לאחר ימים ספורים. אתן עשויות לחוות כאבים דומים גם בעת הנקה, כיוון שההורמונים המופרשים ברגעים האלה מעודדים את התכווצות הרחם.

  1. מראה הגוף

אולי ציפיתן שהבטן תחזור לגודלה המקורי מיד לאחר הלידה, אך האמת היא ששרירי הבטן נמתחו כל כך לאחר ההיריון, שבימים הראשונים אתן עשויות להיראות כאילו אתן עדיין בהיריון. אל דאגה – במהלך הימים הראשונים הבטן תתכווץ בהדרגה, אם כי לא בהכרח תחזור לגודלה המקורי.

  1. שינויים במתן שתן

כל איברי האגן שלכן השתנו במהלך תקופת ההיריון, שהטילה עליהם עומס רב. בקרב נשים רבות, השרירים המקיפים את שלפוחית השתן נחלשו עד כדי כך שהן חוות תופעה בשם "בריחת שתן", שבה מעט שתן משתחרר מדי פעם מהשלפוחית באופן בלתי נשלט, במיוחד בעת מאמץ קל או כבד. כדי לטפל בתופעה תוכלו לבצע תרגילי קיגל לחיזוק שרירי רצפת האגן, ובינתיים להשתמש בתחבושות לספיגת שתן.

בנוסף, אתן עשויות למצוא את עצמכן רצות לשירותים לעיתים קרובות, תופעה שעשויה להיות מתסכלת במיוחד לאור עומס המטלות שאתן מתמודדות איתו גם כך בתקופה זו. הדבר נובע מכך שהגוף צריך להיפטר מעודפי הנוזלים שהצטברו בו במהלך תשעת החודשים האחרונים, והוא עובר בתוך כמה ימים עד שבועות ספורים.

  1. קבלת מחזור

מועד קבלת מחזור אחרי לידה משתנה במידה רבה בין אישה אחת לחברתה. אצל רוב הנשים, הווסת מתרחשת תוך כשישה עד שמונה שבועות לאחר הלידה, ואצל נשים מניקות הדבר יכול לקחת אפילו עד שנה וחצי. חשוב לדעת כי בניגוד לדעה הרווחת, הנקה אינה מהווה אמצעי הגנה יעיל, וגם בתקופה שבה אינכן מקבלות וסת, ייתכן כי עדיין תוכלו להיכנס להיריון.

בחודשים הראשונים, הווסת שלכן עשויה להיות לא סדירה, אך לבסוף היא מסתדרת מעצמה – אם כי היא עשויה להיות שונה באופייה מזו שהכרתן עד היום. תשמחו לדעת כי אצל נשים מסוימות, כאבי המחזור אפילו נעלמים לנצח לאחר הלידה!