הקשר המפתיע בין נדיבות לאושר

מחקר חדש שהתפרסם ב"תקשורת טבעית", באוניברסיטת ציריך בשוויץ, בדק את נדיבותם של אנשים וההשפעה על מצב הרוח שלהם בדרך מקורית למדי. התוצאות מפתיעות

בחורה עם מחשב נייד

לא צריך מומחה בשביל להבחין בעובדה הברורה שכאשר אנחנו עושים משהו טוב עבור אחרים זה עושה טוב גם עבורנו. מחקרים אחרונים מראים שרק המחשבה על לעשות משהו טוב עבור האחר ולהיות נדיבים, גורמת למח שלנו לשחרר חומרים שגורמים לנו להרגיש יותר טוב באופן מיידי. אז בפעם הבאה שאומרים לך שאת נדיבה מדי – יהיו לך מחקרים שיגבו אותך.

מחקר חדש שהתפרסם ב"תקשורת טבעית", באוניברסיטת ציריך בשוויץ בדק את נדיבותם של אנשים וההשפעה על מצב הרוח שלהם בדרך מקורית למדי. במחקר נאמר ל-50 אנשים שונים שהם יקבלו סכום של 100 דולר במשך תקופה של מספר שבועות. חצי מהאנשים התבקשו להתחייב להוציא את הכסף על עצמם והחצי השני התבקש להוציא את הכסף על אנשים שהם מכירים ולמטרות אחרות ולא אישיות.

מטרת המחקר היתה לבדוק את 50 האנשים שהתבקשו לתת את הכסף לגורמים אחרים ולא לבזבז אותו על עצמם ולבדוק אם האפשרות שניתנה להם. הם רצו לראות אם להיות נדיבים גורם להם להיות מאושרים יותר ושלמים יותר עם עצמם. לפני חלוקת הכספים התבקשו אותם 50 אנשים לשבת בחדר סגור ולחשוב על חבר קרוב או אדם שהם מכירים שצריך את הכסף/או ישמח לקבל אותו וכמה מתוך הסכום הכולל הם יתנו לו.

בזמן זה בוצעו בדיקות אם. אר. איי לאותם אנשים, לבדיקת שלושה אזורים שונים במוח, על מנת לראות את הפעילות שנעשית שם – האזורים שמקושרים להתנהגות חברתית, נדיבות, קבלת החלטות ואושר.

אושר

הבחירות של אותם אנשים והפעילות במוח שלהם היתה תלויה ברמת הנדיבות שלהם כלפי אותו אדם שבחרו לתת לו את הסכום שקיבלו, לעומת אותם 50 אנשים שקיבלו סכום זהה והתבקשו לבזבז אותו על עצמם. לאותם 50 אנשים אחרים, היתה גם פעילות מוחית מוגברת אשר קשורה לאושר אך 50 האנשים שהתבקשו לתת את הכסף לאחרים הראו פעילות מוחית מוגברת ורמות אושר גבוהות הרבה יותר כאשר הניסוי הסתיים.

חדשות טובות נוספות הן שהאושר והפעילות המוחית לא היתה תלויה בסכום שהחליטו לתת לחברים או ברמת הנדיבות. עצם העובדה שאותם אנשים תכננו להיות נדיבים ולתרום חלק מהסכום או את הסכום כולו עבור אחרים, היא זו שגרמה לרמת האושר לעלות בהתאם לפעילות המוחית. "במחקר גילינו שהסכום שתורמים אינו רלוונטי אלא המחשבה עצמה", אומר אחראי הפרוייקט, הסופר פיליפ טובלר. "העובדה שבמחשבה שלהם הם רצו להיות נדיבים וחשבו על אפשרויות של לעור לאחרים היא זו שגרמה להם להרגיש טוב יותר".

המחקר לא מראה באופן ברור או חד משמעי, עד מתי אותה הרגשה טובה והתרוממות רוח בעקבות אותה נדיבות ממשיכה אבל מחקרים נוספים מראים שאם החלטת להיות נדיבה באופן קבוע – ההרגשה תמשיך ללוות אותך גם היא וזה נתון משמח במיוחד.

עוד הראו המחקרים השונים שאנשים מבוגרים, שדואגים להיות נדיבים ולתרום באופן קבוע, שומרים על בריאות יותר טובה לאורך השנים. מתברר שלבזבז כסף על אחרים ולתרום למטרות אחרות יעיל גם בהורדת לחץ דם והפחתת תרופות. "כמו כן יש קשר ישיר בין נדיבות לבין אריכות חיים, מכיוון שנדיבות והרצון לעשות טוב לאחרים גורמת להפחתת לחצים" מוסיף טובלר.

שאלה שנשארה ללא מענה היא: האם ההרגשה הטובה והתרוממות הרוח בעקבות מעשה נדיבות יכולה להינזק או להיפגע בעקבות ניסיונות לרמות או לנצל את אותו אדם נדיב? למרות האפשרות הקיימת, המחקר החדש מראה שכל עוד המטרה היא טובה ואותו אדם מעוניין להיות נדיב – ללא קשר לתגובות הסביבה, הוא יהיה מאושר יותר ורגוע יותר.

"המחקר הוכיח לנו שעצם המחשבה בלבד על להיות נדיב גורם לאנשים להרגיש יותר טוב עם עצמם", מסביר טובלר. "כך שמעשה הנדיבות עצמו וההרגשה הטובה שבאה איתו לא אמורים להיפגע בעקבות תגובת הסביבה כל עוד האדם עצמו ממשיך לחשוב חיובי ולרצות לתרום". אז בפעם הבאה שאת חושבת שהדרך הטובה ביותר לגרום לעצמך להרגיש טוב יותר היא לקנות לעצמך משהו או לפנק את עצמך, תנסי לחשוב על לקנות משהו למישהו אחר ולשמח אותו. את תיווכחי לדעת שזה ישמח אותך לא פחות, אפילו יותר!

** הכותבת היא חן קרופניק, מנהלת יחסי ציבור