ג׳וזי כץ: “הקמטים הם עדות לחיים שעברתי"

ג'וזי כץ היתה רוצה פנים חלקות כמו של נערה, אבל מוקירה את התובנות העמוקות שטבע בה הזמן, למרות שהן מגיעות עם קמטים. פרויקט מיוחד

[youtube Ukt9LsX2EaI nolink]

 

יש בקרים שבהם ג'וזי כץ (78), שלוקחת חלק בפרויקט "יופי אמיתי" של Dove וסלונה, עומדת מול המראה ונותרת המומה למראה הקמטים הרבים שחורשים את פניה. מן העבר השני, בניגוד לרבות מבנות גילה ואף צעירות יותר, כץ דווקא מתגאה באותם סימני זמן. “אני מרגישה שכל אחד מהקמטים שלי הוא עדות לצחוק, לבכי, לשמחות, לדאגות ולעצב שידעתי לאורך שנות חיי. מטבע הדברים עור חלק ומוצק הוא שאיפה של כולנו, אבל הקמטים שלי הם בעצם החיים שעברתי. אני מתאפרת מעט, מנסה לטשטש פה ושם, אבל משתדלת לחיות עם הקמטים בשלום. אני בשום פנים ואופן לא מוכנה לעבור ניתוחים קוסמטיים או הזרקות כדי לשנות את המציאות. בעיניי ניתוחים קוסמטיים משנים את האדם ואני לא מוכנה שאף מנתח ישנה אותי. בכלל, היום הנשים מתחילות לחתוך ולמלא את האיברים שלהן בגיל צעיר מאוד, ולאורך הזמן זה הופך ממש להתמכרות, ולפעמים מוביל, בשורה התחתונה, לתוצאות מגוחכות. אני כרגע לא במקום הזה, אבל אין לדעת מה צופן העתיד".

מתגאה בסימני הזמן, ג'וזי כץ  (צילום: גלית סבג)

מבחינת ג'וזי כץ, במובנים רבים, העתיד כבר כאן. “כשהייתי צעירה, בגילאי ה-20, לא ממש ייחסתי חשיבות או הקדשתי מחשבה לאנשים מבוגרים וזו אחת הטעויות שלי", היא אומרת. “אהבתי את איך שנראיתי, בין היתר כי המראה שלי היה יוצא דופן, בלונדינית שמגיעה מארצות הברית למדינה ים תיכונית. גם אם לא הייתי שלמה במאת האחוזים עם הגוף שלי, אני לא זוכרת שהיה משהו שהפריע לי באופן מיוחד. היום, כשאני מבוגרת, אני מסתכלת על הנשים הצעירות ומייחלת שיכולתי ללחוש להן באוזן כמה עצות מחכמת החיים והניסיון שצברתי לאורך השנים. הייתי ממליצה לכל הנשים להיות גאות ושלמות עם מי שהן, לחשוב היטב עם מי הן נכנסות למערכות יחסים ומקימות בית, הייתי ממליצה להן לבחור יותר בקפידה את הבגדים ולא ללכת בצורה חושפנית כי ככה האופנה מכתיבה, להפעיל שיקול דעת בדברים ולדעת שכל בגד מעביר מסר כלשהו. בנוסף לכל אלו, הייתי ממליצה לאנשים בכלל להתנדב למען מבוגרים, לתת מעצמם למען אחרים כי זה ממלא ותורם לאדם האחר, אבל גם לאדם שמתנדב".

תהיו גאות במי שאתן (צילום מתוך אלבום משפחתי)

כשהייתה בשנות ה-20 לחיה, ג'וזי כץ נחשבה לאחת הנשים היפות בישראל. היום היא מתייחסת ליופי במושגים מעט שונים. “יופי הוא בעיני המתבונן. למרות שזו קלישאה ידועה, זה באמת נכון. כל אחד מאיתנו אוהב דברים אחרים. אני, למשל, לא אוהבת את מראה הזרועות שלי, ולכן גם בשיא הקיץ לא תתפסו אותי עם גופיה או שמלה ללא שרוולים. אני חושבת שזה בסדר. אני מאוד אוהבת את החיוך ואת העיניים שלי. בכלל, לכל אחד ואחת יש את היתרונות והחסרונות, וחשוב להשלים עם אותם חסרונות ולהיות שלמים עם מי שאנחנו. זו גם הסיבה שלקחתי חלק בפרויקט המקסים הזה, כדי להגיד לנשים בכל גיל שהערות וביקורת תמיד יהיו. הדבר החשוב ביותר הוא לחייך אל מול המראה ולהיות שלמים מבפנים עם מראה הגוף. בדרך הזו אין שום כוח בעולם שיוכל לנצח אותך".

 נחשבה לאחת הנשים היפות בישראל (צילום מתוך אלבום משפחתי)

יש לג'וזי כץ גם מה לומר לבנות הדור הצעיר. “לכל אחת יש את הזכות ללבוש מה שהיא רוצה, על זה אין ויכוח", היא אומרת. יחד עם זה, בעיני חשוב שבכל גיל, ובעיקר בגילאים המבוגרים, אשה תדע לכבד את עצמה, להיות שלמה עם מי שהיא ולא להסתכל לצדדים ולראות את מה שאין בה. אני חושבת שההשוואות הן מקור לקנאה, לתסכול ולחוסר שביעות רצון מתמשך ולא כדאי להיות במקום הזה. כאשר אשה שלמה עם עצמה, כל ה'דפקטים' מתגמדים. כלומר, אין פתאום משמעות לשפתיים הדקות, לעור המתקמט או לשיער הלבן. כל אלו מתקבלים באהבה ובחיוך גדול, מתוך הבנה שזו דרכו של הטבע. כשמבינים את זה וחיים לפי התפיסה הזו, כל הנושא של דימוי הגוף מתחזק. זה נכון בגילאים מבוגרים ונכון אפילו יותר בגילאים צעירים יותר".

"כשאשה שלמה עם עצמה, כל ה'דפקטים' מתגמדים" (צילום: גלית סבג)

ג'וזי כץ מעורה מאוד במתרחש בארץ ובעולם ולא נשארת אדישה אל מול גל האלימות נגד נשים. “אני מאוד בעד ההפגנות והרעש שיש סביב הנושא הזה בתקופה האחרונה", היא אומרת. “יחד עם זה, אני בספק גדול כמה ההפגנות והמחאה בפני עצמם יכולים לקדם. בתפיסה שלי, אלו יוזמות חשובות ומבורכות, אבל מיגור האלימות נגד נשים צריך להתחיל מהחינוך בבית. ילד שרואה את אמא שלו מקבלת מכות, יגדל להיות גבר אלים ברוב המקרים. אותן מכות שהאשה מקבלת מכאיבות לה, אבל עבור הילדים שלה אלו הן צלקות לכל החיים, ולצערי אני מדברת מניסיון מר. ההורים צריכים ללמד את הילדים לא להרים ידיים, לא להיות קנאים, לדעת לשלוט בתחושות וברגשות ותמיד לראות שמולנו עומד בסך הכל אדם אחר. ברגע שהחינוך יתחיל מהשורש, הבעיה של אלימות נגד נשים תרד. השינוי האמיתי צריך להיות בערכים הבסיסיים של החברה שלנו".

**************

סטיילינג: סיגל גרוס

שמלה – מרק קיין – מימוזה

נעליים – ניו באלאנס