''הפרעת הקשב המשפחתית שלי''

"נולדו לי שלושה ילדים, לכולם הפרעות קשב", מספרת ד"ר שרית טגנסקי "כשבני הבכור נולד, עדיין לא היתה מודעות גדולה להפרעה. שיערו שהוא משתעמם בכיתה כי הוא מחונן. אותי ההסבר הזה לא סיפק"

מאת ד"ר שרית טגנסקי

גדלתי בפתח תקווה במשפחה חד הורית, לאמא שעבדה כל היום ולא היתה בבית. התקשיתי בבית הספר בקריאה וכתיבה, הייתי ילדה שקטה אך לא הייתי מאורגנת ולא היתה לי סבלנות לשבת בשיעור. באחד השיעורים, המורה לעברית ביקשה ממני לקרוא משהו לפני כל הכיתה. הקראה בפומבי היא משימה שנואה במיוחד על בנות ADHD. כשהגעתי למילה "היה" קראתי אותה בטעות "ה'", אלוהים. המורה פרצה בצחוק ואיתה כל הכיתה. זאת היתה הפעם האחרונה שהעזתי לקרוא טקסט כתוב לפני קהל.

הראשונה לזהות שיש פער בין היכולות הגבוהות שלי לבין לקויות הלמידה היתה המורה לשיעורי עזר בבית הספר, שולה. אז עוד לא הכירו את ה-ADHD, אבל היתה לה אינטואיציה נכונה. היא אפשרה לי לצאת מהשיעור לשחרר אנרגיות, לסייע למורים בפעילויות בית הספר, זיהתה את כישורי ואהבתי לספורט ותנועה, ועודדה אותי להשתלב בפעילויות אלה בבית הספר. כבר בחזרה הראשונה למופע בית ספר בה השתתפתי, הפכתי לאסיסטנטית למורה להתעמלות בהעלאת ההפקה.

ד"ר שרית טגנסקי צילום אלבום פרטי

בגיל 13, בכדי לממן את השתתפותי בחוגי ריקוד ותנועה, פניתי ביוזמתי למחלקת הספורט של העיריה ולמרות גילי הצעיר, התחלתי להעביר חוגי מחול בבתי ספר יסודיים בעיר. בזכות הנסיון המקצועי הרב שצברתי, השתלבתי בלהקות מחול מקצועיות והתקבלתי כתלמידה שלא מן המניין למגמת ריקוד בתיכון עירוני א' בתל אביב. גם שם קיבלו את הקשיים שלי בהבנה, לא כפו עלי מטלות שלא היו יכולתי לעמוד בהם, וטיפחו את כישרונותיי. משם המשכתי לשירות צבאי בבה"ד 8 בווינגיט. כך שבשנים המאתגרות ביותר לבת ADHD התמקדתי במה שאני טובה בו ואוהבת, והלכתי והתפתחתי.

עם השחרור מהצבא, הקמתי את הסטודיו ללימודי תנועה ומחול בגבעתיים "דנסינג" שפועל כבר יותר משלושים שנה. באותה עת, עוד לפני שמלאו לי 20, התחתנתי. אמנם הייתי מספיק עצמאית ובטוחה בעצמי בכדי לפתוח סטודיו משלי בגיל כל כך צעיר, אך עדיין קינן בי הפחד שלא אצליח להתמודד עם החיים בכוחות עצמי. נשים רבות עם הפרעת קשב מתחתנות בגיל צעיר מאותה סיבה.

ד"ר שרית טגנסקי צילום אלבום פרטי

נולדו לי שלושה ילדים, לכולם הפרעות קשב. כשבני הבכור נולד, עדיין לא היתה מודעות גדולה להפרעה. שיערו שהוא משתעמם בכיתה כי הוא מחונן. אותי ההסבר הזה לא סיפק, ופניתי לקלינאית תקשורת ולמרפאה בעיסוק, אך שום טיפול לא עזר. ואז, כשהיה בן 12, התחלתי את לימודי התואר הראשון בחינוך לאמנויות. במהלך לימודי, נתקלתי לראשונה בתחום הפרעות הקשב, וירד אצלי האסימון. התחלתי להעמיק בתחום. זיהיתי את תסמיני ההפרעה אצלי, אצל ילדיי, ואצל חלק מתלמידי. הרבה דברים הסתדרו פתאום. המשכתי להתמחות בתחום זה בלימודי התואר השני והשלישי. כמורה למחול, זיהיתי בעבודתי שתנועה ומחול יכולים להוות כלי טיפולי ולחולל שינוי של ממש אצל בנות ADHD (זה היה גם נושא התזה שלי לדוקטורט).

ד"ר שרית טגנסקי צילום סלי לוי פראג

במהרה, החל הסטודיו להנחות רקדנים עם הפרעת קשב ולקויות למידה ולתמוך בהם. בהמשך, הקמתי את המרכז לאבחון מוטורי-תפקודי Function בגבעתיים, שמאבחן ומטפל בילדים עם קשיים בוויסות חושי, מוטוריקה עדינה וגסה והפרעות קשב, ובשנים האחרונות, הוצאתי את ספריי ("מי מפחד מ-ADHD", "מי מפחדת מ-ADHD"). במסגרת המכון, טיפלתי, למשל, השבוע בילדה עם הפרעת קשב ולקות מוטורית. שאלתי אותה אם היא יודעת לקפוץ על חבל.  היא ענתה שלא, והביעה תסכול על כך שכל חברותיה יודעות לבצע פעילות כל כך פשוטה, ורק היא לא. לימדתי אותה לקפוץ על חבל, הדופמין שהשתחרר בפעילות והמיומנות שהלכה וגדלה, חיזקו את הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי שלה וניתן היה להמשיך בטיפול.

ספר ילדים על הפרעת קשב צילום מסך

סיפור חיי יכול להצביע על כך שהפרעת קשב יכולה להפוך ליתרון. כשמאמינים בילד, מזהים מגיל מוקדם את יכולותיו, לצד קשייו, ומעודדים אותו לטפח את כישרונותיו ונטיות ליבו, הקשיים יכולים להוות מקפצה והזדמנות לחיזוק הביטחון העצמי והערך העצמי. כך קרה לי, כך גידלתי את ילדיי וזאת דרכי עם תלמידיי.

מנקודת מוצא זו, הרגשתי צורך להוציא ספר לילדים שיסייע להם ולהוריהם להכיר, להזדהות ולהתיידד עם ההפרעה. בספר "חמישה חברים וחתול אחד", מופיע סיפור על חבורת ילדים שמצילה חתול. לכל אחד מחמשת הילדים, מאפיינים שונים של הפרעת קשב. את עצמי אני מוצאת בעיקר בדמותה של דנה, הילדה השקטה והמפוזרת שלמרות יכולותיה, לא מצליחה להתמקד בלימודים, אך כשהיא מתגייסת למטרה חשובה לה, יוצאים ממנה כוחות חדשים.

 ** הכותבת היא ד"ר שרית טגנסקי. האתר של ד"ר טגנסקי ממכון functiom – המרכז לאבחון וטיפול מוטורי – תפקודי

https://www.function-s.co.il/