הסלבס מתגייסים לחבק נפגעות ונפגעי תקיפה מינית

אל תפספסו את פתיחת התערוכה "שמיכה מחבקת", שגייסה שמות כמו אברהם טל, שחר פאר וגלית גוטמן כדי להעלות את המודעות לפרויקט מרגש למען נפגעות ונפגעי תקיפה מינית

הפרויקט "שמיכה כבדה" הוא פרי שיתוף פעולה בין המחלקה לעיצוב אופנה ב"שנקר" לבית החולים "לב השרון". "שמיכה כבדה" היא מוצר טיפולי במשקל כבד במיוחד ( 12-15 ק"ג), המסייע בטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. בבית החולים "לב השרון" יש מערך כולל אשפוז טיפול יום ומרפאה המתמחה בטיפול בנפגעים מהסוג הזה.

כיום המטופלת או המטופל מוזמנים לחדר טיפולים במצב דיסוציאטיבי או משברי אחר. החדר המעוצב לרגיעה כולל משטח רך להתרגעות שניתן על פי  בחירה גם לשכב עליו. המרכיב החשוב הוא התכסות בשמיכה הכבדה המייצרת מגע עמוק, תחושת חיבוק והכל בשליטת המטופלים. חוויה זו מסייעת בהרגעת המטופל/ת במצבי קיצון שכאלה.

גלית גוטמן צילום מירי דוידוביץ

המוצר בבסיסו הוא מוצר קיים ונעשה בו שימוש בבית החולים מזה מספר שנים. אם כל זאת המוצר מוגדר כ"מוצר בהתהוות", כלומר, לאורך כל השנים בהן נעשה שימוש בשמיכה, עדיין עולות שאלות המנסות למקסם את הסוגיות הפרקטיות והעיצוביות של "השמיכה הכבדה". המחלקה לעיצוב אופנה ב"שנקר", בראשותה של לאה פרץ, נאותה לשתף פעולה בהתנדבות עם בית החולים "לב השרון" ביוזמתה הברוכה של דר' ענת כרם-אנג'ל, חוקרת ומטפלת גוף ונפש, יחד עם הגב' אורלי דנקנר, יו"ר עמותת "ידיד בלב ובנפש" ובתיווכה של הגב' הילה רהב.

הסטודנטים משנה ג' במחלקה לעיצוב אופנה נפגשו עם הצוות הרפואי בראשותו של דר' שמואל הירשמן, מנהל המרכז הרפואי "לב השרון" ומנהל המערך לטיפול בטראומה מינית, יחד עם הגב' עמליה בן משה, עו"ס, פסיכותרפיסטית, ראש תחום טראומה במרכז לבריאות הנפש "לב השרון". בפגישת הפתיחה הציג הצוות הרפואי את מורכבות הסיטואציה הטיפולית ואת השימוש שנעשה במוצר "שמיכה כבדה". בפרויקט התבקשו הסטודנטים לתת מענה עיצובי ופרקטי על מנת שהמוצר הקיים יהפוך להיות מוצר טוב יותר, יעיל יותר, יפה ונעים יותר למגע והכל תחת מגבלות של שימוש בחומרים נכונים ובתקנים המקובלים בסטנדרטים של בתי חולים ומחלקות טיפוליות.

אברהם טל צילום מירי דוידוביץ

הסטודנטים שהתנדבו לפרויקט כמו גם הצוות הבכיר של המחלקה לעיצוב אופנה שהתנדב להנחות וללוות את הסטודנטים, עבדו במשך מספר חודשים באופן רציף בסופם הציגו בפרזנטציה שנערכה בתאריך 15.04.2018 עשר וריאציות עיצוביות למוצר "שמיכה כבדה". צוות המנחים הבכירים של המחלקה כלל את הגב' רחל ברמן הדרי, הגב' עידית ברק, הגב' מאיה ארזי, מר רנן בן דוד, מר מוני מדניק ומר רונן לוין, שהנחה והיה מרכז הפרוייקט.

רות אסרסאי צילום מירי דוידוביץ

בפרזנטציה הוצגו רעיונות שנתנו מענה למוצר של השמיכה: תוך כדי מחשבה על משקלה, גודל המוצר, צורתו ושימוש בחומרי מילוי כבדים מחד, ומאידך הוצגו רעיונות גם למעטפת: ציפה, בה ניתן דגש לחומריות נעימה ופרקטית ( ניקוי וכביסה), בחירת צבעים מרגיעה, פרטים עיצובים פרקטיים כגון: כיסים, כריות ראש, אלמנטים של עיטוף, התכסות ולבישה.

שחר פאר הצילום מירי דוידוביץ

בתום הפרזנטציה החליט צוות השופטים מטעם בית החולים "לב השרון" שכלל את דר' שמואל הירשמן, הגב' עמליה בן משה והגב' אסי טיגנר האוס ( פוטותראפיסטית, אחראית על ריפוי ועיסוק במחלקה ד' פעילה) להעניק את הפרס הראשון למוצר שהם מוצאים לנכון שעונה על מירב הקריטריונים מנקודת מבט טיפולית ואשר בדעתם להמליץ על יצור כמותי.

הראל סקעת צילום מירי דוידוביץ

את הפרס השני והשלישי, בהתייעצות עם הגב' לאה פרץ ומר רונן לוין, הוחלט להעניק לפרויקטים שהופגנה בהם יצירתיות, מקוריות, אידאולוגיה ורעננות עיצובית. הזוכות במקום הראשון: גלי ניר ונועה ברוך (פרויקט משותף), הזוכה במקום השני: נטע איטח, הזוכות במקום השלישי (הפרס חולק בין שני פרויקטים): תמר פז, נועם פרקל וירדן אדמיאן, סטודנטית מהמחלקה לעיצוב תעשייתי (פרויקט משותף). פרס עידוד נוסף ניתן לקרן צ'רנוב.

סתיו שטרסקו צילום מירי דוידוביץ

צוות בית החולים לב השרון מוצא חשיבות רבה ביישום המוצר "הלכה למעשה" כמו גם רצון לעשות שימוש בפרויקט לצרכים של חשיפת התופעה להגדלת המודעות בקרב הציבור הרחב.

מוטי רייף צילום מירי דוידוביץ

התערוכה תוצג בגלריה לורבר בשנקר, רח' ידע עם 8, רמת גן בין התאריכים 26.11-29.10, בימים א'-ה' 20.00-9.00, יום ו' 13.00-9.00. הכניסה חינם. בתערוכה יוצגו עשר השמיכות שנוצרו במסגרת הפרויקט, והקהל יוזמן להתנסות ולהתכסות בהן. לצד השמיכות תוצג גם תערוכת צילומים של מובילי דעה שהתגייסו לפרויקט החברתי החשוב הזה, חלקם גם יכבדו אותנו בנוכחותם.

הפרוייקט החשוב הוא יוזמה של המרכז הרפואי לבריאות הנפש "לב השרון" והמחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. צילומים: מירי דוידוביץ

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי