המדריך לשמירה על ציפורנים בריאות וחזקות

ציפורנים בריאות הן ציפורנים חזקות, וכדי שהן יהיו כאלו, צריך להבין מה מספר המראה שלהן. אספנו עבורכן טיפים שיעזרו לכן לעשות את זה נכון

המדריך לציפורנים בריאות וחזקות (צילום : shutterstock Subbotina Anna )
המדריך לציפורנים בריאות וחזקות (צילום : shutterstock Subbotina Anna )

 המדריך לציפורנים בריאות חזקות ויפות (צילום: shutterstock by popcorner)

ציפורניים חזקות ובריאות הן לא רק תוספת אסתטית לכף היד שלנו, הן גם שיקוף למצב התזונה שלנו והתחזוקה שלהן. מיטל אלנקוה דהן, רוקחת ראשית ומנהלת סניף סופר-פארם הכינה איתנו את המדריך לשמירה על ציפורניים בריאות וחזקות.

איך תזונה, שתיה והיגיינה קשורים לבריאות הציפורן?

הציפורנים בנויות מקרטין נוקשה, שגדל מבסיס הציפורן באזור הסהר הבהיר. שורש הציפורן מכוסה שכבת עור שנועדה לשמור על בסיס צמיחת הציפורן מפני זיהומים, ותאי הקרטין החדשים שצומחים מבסיס הציפורן, דוחפים את התאים המתים אל קצה האצבע. ממש כמו השיער, גם הציפורניים מגיבות לאיכות התזונה, לכמות השתייה, לתפקוד מערכות שונות בגוף ולזיהומים.

 1.  למה הציפורניים חלשות, שבירות ומתפצלות?

–  תת תפקוד של בלוטת התריס, או פעילות יתר שלה, עשוי לגרום לציפורניים  להיחלש להישבר ולהתפצל.

מה עושים?

פונים לרופא משפחה, מבקשים הפניה לבדיקת דם כדי לבדוק את תפקוד בלוטת התריס. בהתאם לתוצאה תקבלו המלצה לטיפול תרופתי.

–   מחסור באבץ, צורן (סיליקה), סידן וברזל, יכול להוות סיבה לציפורניים חלשות ושבירות.

מה עושים?

–  בדיקת דם תוכל לבדוק גם את המחסור בוויטמינים. ואת החסרים תוכלו להשלים באמצעות תוספי מזון, בהתאם להמלצת הרוקח בלבד. מיטל מדגישה שעודף בוויטמינים ומינרלים מסוימים, עלול להזיק ועל כן למינון יש משמעות רבה.

– קרם ידיים והקפדה על הזנת העור סביב הציפורניים בלחות, תמנע מקפל העור ששומר על הציפורן ועל בסיס הציפורן להיסדק, והוא ימשיך לשמור לנו על הציפורניים בנאמנות.

גם יפים וגם מכילים צורן לחיזוק ציפורנים (צילוםshutterstock Tatyana Berkovich's )

–   טעים לשמור על הציפורניים 

ויש לנו הוכחה: אבץ נמצא בין היתר בסובין, גרעיני דלעת, ושקדים. סידן נמצא בין היתר בסויה, ביצה קשה, טחינה, קטניות, ושעועית מאש. וצורן נמצא בפלפלים, סלק, ונבטי אלפלפה. אז מה אכפת לכם לצרוך אותם על בסיס קבוע?

טעים לשמור על ציפורניים חזקות. מזונות מכילים אבץ, וצורן (צילום shutterstock  Svetislav1944 )

–   לחזק עם מחזק הקפידו למרוח על הציפורניים מחזק ציפורנים, והשתמשו בו באופן קבוע גם כבסיס ללק. הלק והמחזק יוצרים שכבת הגנה ששומרת על הציפורן.

 –   קצוות וסדקים קטנים, חשוב לשייף בפצירה איכותית כדי למנוע מהסדק להפוך לעמוק יותר.

אבץ פיקולינט מבית life, מחזק ציפורניים של לייף פרופשונל מועשר בויטמין E,סיליקה ומינרלים (צילום: יח"צ סופר-פארם)

2.  ליישר קו ולמנוע ציפורן חודרנית

אחד המצבים המציקים שקשורים באצבעות הרגלים היא ציפורן חודרנית. לכאורה סתם קצה תמים של ציפורן שלקח לעצמו כוון עצמאי, אבל מי שסבל מזה, יודע שציפורן חודרנית יכולה לגרום לדלקת ולכאבים קשים.

מה עושים?

–   אם תקפידו לגזור את ציפורני הרגלים בקו ישר מקביל לקו האצבע, היא תצמח כפי שהיא אמורה לצמוח ולא אל תוך העור.

–   מומלץ להשתמש במסיר לק על בסיס שומני, שמכיל חומרי הזנה וטיפוח.

–  הימנעו מתלישה וגירוד העור סביב הציפורניים.

מגנו קומפלקס, מסיר לק בתוספת גליצרין, שמן עץ התה, מבית  life ( צילום יח"ץ סופר-פארם)

ומה אומרות הסבתות?

–   עיסוי העור סביב הציפורן  והציפורן בשמן זית חמים, טוענות הסבתות, ישמור על הציפורניים שלכן חזקות ועל העור סביבן גמיש ושלם.

–  ואם אתן מעשנות? א. חבל.  ב. הסבתות טוענות שאם תחפרו עם הציפורניים בחצי לימון למשך מספר דקות, הציפורניים יחזרו לצבען הטבעי.

3.  הצד האפל של הקרטין – פטרת ציפורנים

אנחנו אמנם מכירים את הקרטין בהקשרים חיוביים, אבל בכל הקשור לפטריות, הקרטין שבבסיס הציפורן שלנו הוא מצע שפטריות מרגישות בנח לתקוע בו יתר ולהכריז על מאחז. וכשזה קורה, הציפורן מתעבה, משנה צבע ומתפוררת.

למה זה קורה

ציפורניים סדוקות, עור סדוק סביב הציפורן, סביבה לחה, שימוש אינטנסיבי בחומרי ניקוי, הליכה ללא נעלים במלתחות ציבוריות, הזעה בכפות הרגלים, הם חלק מהסיבות שמאפשרים לדרמטופיטים, אותם יצורים מקרוסקופיים, לחדור אל בסיס הציפורן ומאותו רגע המילה מטרד מקבלת משמעות של ממש.

מה עושים

–  אם הפטרת במצב התחלתי מסבירה מיטל, ישנם תכשירים לטיפול בפטרת, שניתן למרוח על בסיס הציפורן. החומר הפעיל חודר דרך העור אל הציפורן ודרכה אל העור שתחתיה ומשמיד את הפטרת. חשוב להתמיד במריחת התכשירים בהתאם להמלצת הרוקח, עד שהפטרת עברה לגמרי.

–   במצב של פטרת מתקדמת, רופא העור ייתן טיפול תרופתי, החומרים הפעילים יגיעו דרך מערכת הדם אל שורש הבעיה תרתי משמע וילחמו בפיטריה.

 מיטל מוסיפה שישנם תכשירים טבעיים שעשויים לסייע בטיפול בפטרת הציפורן, אבל חשוב להתייעץ עם הרוקח בכל מקרה לפני השימוש, לדווח על נטילת תרופות אחרות ועל הריון. 

ביוסיל של אלטמן, כמוסות לשמירה על העור והציפורנים של סבוקלם, ופלקיסטול לשמירה על ציפרונים חזקות (צילום יח"ץ)

ומה אומרות הסבתות?  (ולא לשכוח שסבתות הן סבתות ולא רופאות)

–   לטענתן אם תקפידו למרוח שמן עץ התה על בסיס הציפורניים הוא לא רק ילחם בפטרת עד שתיכנע, אלא יישאר על המשמר כאילו היה חייל בתקופת חומה ומגדל.

–   ניקוי יסודי של המקלחת באקונומיקה, ימנע מכפות רגליהם של שאר בני הבית להפוך לחממות של פטריות.

.