בת חן בל ברוכי: “הורדתי אבן שישבה לי על הלב במשך 13 שנים"

בגיל 16 הופיעו השערות הלבנות הראשונות אצל בת חן בל ברוכי. שנים היא צבעה והסתירה, עד שבגיל 30 החליטה להיות מי שהיא, שלמה, נשית ועם שיער לבן. פרויקט מיוחד

[youtube 5MWEwMQ-HbQ nolink]

 

בשנה וחצי האחרונות, בת חן בל ברוכי נמצאת במסע עוצמתי, מסע שאליו היא יצאה אחרי 13 שנים שבהם הסתירה את מי שהיא באמת – אישה שהשיער שלה התחיל להלבין כבר בגיל ההתבגרות. השתתפותה בפרוייקט "יופי אמיתי“ של Dove וסלונה, שנועד לקדם דימוי גוף חיובי ומכיל בקרב נשים, היא אחת ההוכחות לכך. "השערה הלבנה הראשונה הופיעה בגיל 16, אבל לא ממש ייחסתי לזה חשיבות. בתור קצינה בצבא, השיער הלבן התחיל כבר להיות ממש בולט והחיילות שלי היו צוחקות עלי. לא נעלבתי מהן, ההיפך. הייתי אומרת להן שמהעצבים שכל אחת גורמת לי 'נולדות' לי 2 שיערות לבנות נוספות. אם הן תפסקנה לעצבן אותי, כנראה שלא יהיה לי שיער לבן יותר".

שלמה, נשית, עם שיער לבן. בת חן בל ברוכי (צילום: גלית סבג)

למרות שהתייחסה לנושא בקלות ראש, בת חן בל יישרה קו עם הציפייה החברתית והחלה לצבוע את שיער ראשה. “לא אהבתי את הייחוד הזה והרגשתי שגם מבחינת דימוי הגוף שלי זה עושה לי לא טוב. ניסיתי כל הזמן להתחבא, אבל כשהבנתי שאני לא יכולה להיות כמו כולם התחלתי לצבוע את השיער בכל מיני צבעים משוגעים. הייתי צובעת אחת לחודש את השיער, וכששמתי לב שהתדירות הזו לא מספיקה, עברתי לצבוע אחת לשבועיים."

"ניסיתי כל הזמן להתחבא" (צילום: שי אשכנזי)"

"כל הזמן הייתי סביב העניין הזה, עד לפני שנה, כאשר טסתי לארצות הברית לשלושה חודשים. באזור שבו הייתי לא הצלחתי למצוא צבעים שמתאימים לשיער שלי ובנוסף, בגלל שהיה שם קר, כל הזמן חבשתי כובע ולא ממש שמתי לב עד כמה השיער שלי צמח ושוב הלבין. האמת היא שפשוט כבר לא היה לי חשק לצבוע, נמאס לי מהטירוף הזה סביב השערות הלבנות ופשוט החלטתי שאני לא נוגעת יותר בשיער, לא צובעת יותר, רק מסתפרת ומקצרת כדי להוריד את שאריות הצבע מהשיער".

"החלטתי שאני יותר לא נוגעת בשיער" (צילום: בת חן ברוכי)

מטבע הדברים למשפחה לא היה קל לקבל את השינוי. “כשחזרתי לארץ מארצות הברית, אמא שלי ניסתה לשכנע אותי בכל דרך לחזור ולצבוע את השיער. גם החברות ויתר בני המשפחה שלי לא הבינו למה אני כבר לא צובעת. היו כל מיני שאלות כמו – 'את רוצה שאני אשלם על המספרה?', 'לקנות לך צבע?' וכו'. אבל אני שחררתי לגמרי, הרגשתי שאני אחרי זה ושאני שלמה עם מי שאני. הכלתי את כל הביקורות, השיחות והרצון של אחרים ליישר אותי בהתאם לנורמות החברתיות. לכולם הסברתי שזה מה שאני רוצה, שזה תהליך ובסוף הכל יהיה בסדר".

המסע הרוחני לקראת השלמה מלאה עם מי שהיא לא היה קל עבור בת חן. “זה תהליך מאוד ארוך של קבלה, הבנה שאלו הקלפים שאותם חילק לי אלוהים, ויש לכך סיבה. אני מרגישה שלמה עם עצמי וכשאני מרגישה כך, הסביבה מגיבה בהתאם. אני הרבה יותר מחוזרת, הרבה יותר קומוניקטיבית, אנשים כבר לא נרתעים מלדבר איתי על השיער הלבן, זו תחושה נפלאה. גם כאשר נזרקת לעברי הערה שיכולה להעליב, אני לוקחת נשימה ומבינה שזו הזדמנות בשבילי לתרגל את העבודה הפנימית. אני הרי לא יכולה לשנות את כל העולם ותמיד לאנשים יהיה מה להגיד. אני מכבדת את הדעות של כולם, אבל יודעת בתוך תוכי שזה הדבר הנכון עבורי".

 "אני מרגישה שלמה עם עצמי, והתגובות בהתאם" (צילום: בועז פרדקין)

השתתפותה של בת חן בפרויקט "יופי אמיתי" היא צעד נוסף בקבלה העצמית שלה. “קודם כל זו נראתה לי הזדמנות מעולה לעשות משהו שאף פעם לא עשיתי לפני ולהתמודד עם פחדים שיש לי מחשיפה באופן כללי. הדבר החשוב יותר מבחינתי היה לתת לבנות אחרות את הביטחון להרגיש נוח עם מי שהן. כשאני הייתי צעירה יותר, לא היה מי שישמש עבורי השראה בנושא, לכן הייתי בעמדה של התגוננות ושל הסתרה של מי שאני באמת. אם ההשתתפות שלי בפרויקט המשותף של Dove וסלונה הצליחה לעזור למישהי לעשות אפילו צעד קטנטן, מבחינתי השגנו את המטרה".

בדיוק כמו שאני, ככה זה טוב (צילום: גלית סבג)

אותן תגובות עליהן מדברת בת חן בל נעות על הקשת בין קבלה והתפעלות לבין רצון לשנות אותה. “לא מזמן הייתי בקשר עם בחור לא ישראלי ששאל אותי אם אני אתחתן ובעלי יבקש ממני לצבוע את השיער לצורך התמונות של החתונה, האם אני אסכים. כמובן שעניתי בשלילה. מן העבר השני, יש נשים מבוגרות שצובעות במשך שנים את השיער וניגשות אלי בהתפעלות ואומרות שהשיער הלבן כל כך מחמיא ושהן לא חשבו על האפשרות של לא לצבוע ולהיות מי שהן. אני זוכרת שפעם נכנסתי לבית קפה ושמתי לב שאיש מבוגר מסתכל לכיוון שלי. אחרי כמה דקות הוא ניגש אלי, שאל אם השיער שלי טבעי והחמיא לי על כמה שאני יפה. אני מודעת לזה שהמראה שלי לא שגרתי ומאלץ אנשים לחשוב מחדש על אידיאל היופי. אמנם הגעתי לנקודה שאני לא צריכה אישורים מבחוץ כדי להרגיש שלמה עם מי שאני, אבל זה מאוד נעים. אני היום מגשימה חלום שהיה לי במשך שנים. אני לא נוגעת בשיער שלי, מורחת מעט קרם ויוצאת מהבית. בדיוק כמו שאני, עם כל הפגמים והחולשות – ככה זה טוב".

***********

סטיילינג: סיגל גרוס

אוברול – ריזרבד

נעליים – סקופ