דימוי עצמי בגיל ההתבגרות

הנוער של היום חווה גירויים רבים באמצעות הרשתות החברתיות וצריך להתמודד עם סיטואציות חברתיות מורכבות לא פעם. תפקידנו כהורים לנתב אותם למקומות הנכונים, להסביר את הדברים לעומקם ולעשות סדר בבלגן שנוצר לא פעם עקב פירוש לא נכון של מצבים שונים.

המעבר מילדות לבגרות

עם הגעתם של הנערים והנערות אל חטיבת הביניים והגיעם לגיל המצוות, חלים בהם שינויים רבים. בין אם מדובר בשינויים פיזיים, בין אם מדובר בשינויים הורמונליים ובין אם מדובר בשינויים מנטליים. על הילדים הצעירים מופעל לחץ לא מבוטל להשתלב בתוך החברה החדשה תוך השינויים הרבים שחלים בגופם. לא פעם הדבר עלול להשפיע על הדימוי העצמי שלהם ולכן חשוב מאוד לתווך להם את הדברים באופן המיטבי.

הפן הפיזי

נערים ונערות אשר חשים מבוכה מסוימת בשל גדילה מואצת או שאינם גדלים מהר מספיק כמו החברה שבה הם נמצאים יכולים לפתח דימוי עצמי נמוך, להרגיש בושה או מבוכה והדבר יכול להשפיע על מצבם החברתי והנפשי כאחד. אם אתם חשים שהילדים שלכם מסתתרים תחת בגדים גדולים או שחל שינוי בהופעתם החיצונית, שוחחו עימם על כך. חשוב שבעת השיחה תביעו הזדהות כדי שלא תחושו תחושה שלל בדידות. זהו גיל מורכב ומאתגר שבו ההורים לא פעם נקלטים כסמכות "שאינה מבינה כלום". הדבר עלול ליצור ריחוק וחוסר תקשורת ואף להעיב על היחסים. חשוב לשבת עם הילדים ולתת מקום לדבריהם ולתחושותיהם בשיח מכבד ולנסות ולעזור מהמקום הזה.

אם אתם חשים כי ניסיונותיכם אינם נושאים פרי, מומלץ לדבר עם איש מקצוע מוסמך. אפשר להתייעץ עם יועצת בית הספר, או אם פסיכולוגית שיוכלו לתווך את הדברים באופן מקצועי ולהציע ונערים או  לנערות את התמיכה הנדרשת במצב הקיים.

הפן ההורמונלי

יחד עם השינויים הפיזיים ישנם גם השינויים ההורמונליים החלים בגוף אשר לא פעם מובילים לבלבול ומבוכה. גילוי המשיכה המינית בין אם לבני המין השני או לבני אותו המין, איברי המין המתפתחים, פצעי הבגרות אשר מופיעים על הפנים, קבלת הווסת הראשונה, קרי לילה וכמובן מצבי הרוח המשתנים בגיל הזה אשר אינם פשוטים לילדים ולהורים כאחד. חשוב להסביר להם שהתופעות שחלים כעת בגופם חלים בגופם של כל אדם שאי פעם עבר את גיל ההתבגרות והם לא לבד. חשוב לתווך את הדברים, להרגיע את הדרמה, הלחץ או החששות אם ישנם כאלו. להסביר על המושגים השונים גם של קבלת הווסת הראשונה, מהי משמעותה, אלו אמצעי היגיינה קיימים – תחבושות, פדים וטמפונים ולהסביר כיצד להשתמש בהם. גם כאשר הנערים והנערות חווים התקף של מצבי רוח חשוב להעניק להם את הזמן הנדרש להירגע ואחר כך לנסות ולדובב אותם. חשוב להבהיר להם שגם סיטואציות שונות שנראות "הרות גורל" יסתדרו בסופו של דבר ושחשוב לשים דברים בפרופורציות הנכונות. דבר שלא פעם קשה לצעירים מפאת גילם לראות ולהבין.

הפן המנטלי

לפן המנטלי חשיבות עצומה. נחזור לרגע לעניין שנערים ונערות צעירים לא פעם לא מצליחים להבין נכון את הסיטואציה שבה הם נמצאים ודברים עשויים להיראות קשים או חמורים יותר ממה שהם באמת, בפרט כאשר מדובר בסיטואציות חברתיות שונות. מכן שמצבם המנטלי בהחלט יכול להיות מושפע מהנושא שבגיל זה תופס מקום רב בחייהם ולגרום לעצבות, דיכאונות ואף חרדה חברתית. חשוב מאוד לתקשר עם הנערים והנערות, לשאול לשלומם, לשאול על חברים חדשים שהם מכירים, להבין היכן הם עומדים מבחינה חברתית, לברר האם יש נושאים אחרים שקשים להם או משפיעים עליהם ולתווך להם את הדברים כך שידעו כיצד לנהוג. להכיל אותם ולהבין אותם ובד בבד להסביר להם באילו צעדים עליהם לנקוט כדי לצאת מן המצב שבו הם נמצאים או לגרום להם לראות את הדברים באור אחר. יותר סלחני ומבין ופחות ביקורתי כלפי סביבתם ובפרט כלפי עצמם.