גיל המעבר – מה שאת צריכה לדעת

יעל הייתה בת 62 כאשר נפגשנו בפעם הראשונה. תלונותיה היו מגוונות וכללו מספר בעיות פיזיות שהתעוררו אצלה. לאחר בדיקות וטיפולים רבים היא הגיעה אלי וביחד הצלחנו לשפר את מצבה ללא היכר

במהלך השנים יצאה לי לפגוש נשים רבות, שגיל המעבר הכניס אותן לאנדרלמוסיה שלמה בתפקודי הגוף השונים. החולות מתרוצצות בין רופאים שונים וחשות חוסר ודאות ותסכול רב ולעיתים קרובות הן מגיעות לגסטרואנטרולוגים כי באבחנה ראשונה לא תמיד ניתן לזהות את הגורם הבעייתי בגופן.

יעל הייתה בת 62 כאשר נפגשנו בפעם הראשונה. תלונותיה היו מגוונות וכללו מספר בעיות פיזיות שהתעוררו אצלה. עוד לפני הפסקת המחזור, סבלה יעל מכאבי בטן ומערכת עיכול לא טובה. עם הופעת גיל המעבר, החמירו אצלה תופעות הלוואי ובהדרגה, היא גם שמה לב שסבלה מגזים ומדליפת שתן.  במקביל עם עליה מתמדת במשקל, התווספו גם תופעות לא רצוניות כגון שיהוקים, צרבת ותפיחות בבטן.

עם פרישתה לפנסיה באותה שנה, חלה התדרדרות נוספת במצבה. יעל החלה לסבול ממצבי רוח, הפרעות בשינה, חוסר אנרגיות וחרדה. בפגישה הראשונה, המטופלת הייתה די מיואשת וקטנת אמונה. היא הגיעה אלי לאחר שניסתה טיפולים רבים וביקרה אצל מגוון רחב של רופאים שלא הצליחו לסייע לה.

כבר מהרגעים ראשונים של המפגש שלנו, נוצר בינינו קליק מיוחד והתפתחו יחסי אמון מיוחדים. לאחר שהאזנתי לה בקשב רב ובפתיחות, בדקתי אותה, עברתי על כל המסמכים הרפואיים שלה וסיכמנו ביחד את תוכנית העבודה. החלטנו ביחד מהם הצעדים הראשונים בטיפול. היה צורך לבדוק מספר מערכות כדי להסיק מסקנות ולתכנן את הטיפול.

ניגשנו לעבודה. יעל קיבלה הפניות בדיקות דם, אשר כללו שלילת מחלת צליאק, בדיקת חסרים בספיגה לקטוזה ופרוקטוזה, בדיקת גסטרוסקופיה ובירור תפקודי רצפת האגן. קבענו פגישה עם דיאטנית, שמתמחה בבעיות תפקודיות של מערכת העיכול והנחיתי את יעל, בנוגע לשינוי אורח החיים שלה וננתי לה מרשם תרופתי עבור כאבי הבטן מהם סבלה.

אשה בגיל המעבר

כבר בביקור השני חלו שינויים חיוביים. יעל הצליחה בצורה הדרגתית לשנות את התזונה שלה. בבדיקות שבוצעו, התגלתה אי סבילות ללקטוזה ופרוקטוזה – סוכרים מאוד שכיחים בחיי יום יום שלנו. לאחר שנמצאה בעיות בתפקוד רצפת האגן – גם מצד מערכת השתן וגם מצד מערכת הצואה – הפניתי אותה למכון לפיזיותרפיה וביופידבק של רצפת האגן.

בבדיקת גסטרוסקופיה, נמצאה דלקת בוושט והטיפול התרופתי והתזונתי עזר לה. לא נמצאה כל עדות לצליאק ובשלב זה חלה הקלה משמעותית במצבה. כעת יעל הייתה מוכנה לטפל במצב הכללי שלה, שהיה ירוד ולא כמו בעבר. פרסתי לפניה את כל האופציות שעמדו לפניה, כגון טיפול תרופתי, שמוריד את רגישות היתר של מערכת העיכול ורמת החרדה הכללית. כמו כן, הצעתי לה מגוון טיפולים ברפואה משלימה, כמו CBT – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, היפנוזה רפואית וביופידבק כללי ועוד.

ביחד בחרנו את הדרך שהכי נראתה לה, שכללה מינונים קטנים של נטילת תרופות נגד חרדה לצד טיפול של דיקור סיני אצל מטפלת, שהתמתחה בתחום מחלות מערכת העיכול.

נפרדנו לכמה חודשים ושמרנו על קשר בהתכתבות. מצבה של יעל המשיך להשתפר בהדרגה, תחת הנחיות ברורות ומעקב של מספר מטפלים. כאשר היא חזרה אלי, לאחר חצי שנה, היא סיפרה שמצבה השתפר מאוד ואיכות החיים שלה הייתה הרבה יותר טובה מבעבר. יעל התחילה לצאת ולבלות עם בעלה וחברים והיא אף טסה מספר פעמים לחו"ל. בין לבין היא המשיכה בתרגילי פיזיותרפיה של רצפת האגן.

יעל פנתה גם לטיפול בהיפנוזה רפואית שעשה לה פלאים. כעבור כמעט שנה, נפרדתי ממנה, כחברות טובות. ההצלחה בטיפול נוצרה בזכות הקשר הפתוח, החם והמקצועי לצד הגדרת מטרות וציפיות ריאליות. מה שעזר למטופלת הייתה הגישה המולטי דיסציפלינרית שהמותאמה אליה באופן אישי.

** הכותבת היא ד"ר אליזה טיומני, רופאה גסטראנטרטלוגית, מתמחה במחלות תפקודיות ותנועתיות מערכת העיכול, מייסדת תחום זה בארץ. זו כתבה נוספת “משולחנה של המטפלת”, במסגרת מיזם: גיל המעבר. מאישה לאישה /ד”ר ציפי דולב, בפסיכיאטרית לבריאות האישה

מרפאה – בן גוריון 1 בני ברק ,בניין בסר 2  קומה 8

טל 03-6709984 פקס 03-6035858

מייל במרפאה-gastroel@walla.com

מייל אישי: drelisat@gmail.com

צילום: שאטרסטוק
ד''ר אליזה טיומני
רופאה גסטראנטרטלוגית, מתמחה במחלות תפקודיות ותנועתיות מערכת העיכול, מייסדת תחום זה בארץ